Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nowy Plac Wolności

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łodzianie uroczyście odebrali odnowiony Plac Wolności stanowiący symbol miasta.

Na mieszkańców Łodzi i okolic, którzy przyszli na otwarcie nowo wyremontowanej Ikony Łodzi - Placu Wolności - czekały liczne atrakcje, wycieczki z przewodnikiem i słodki poczęstunek. Największa kolejka ustawiła się do Muzeum Kanału „Dętka”, która tego dnia oferowała bezpłatne zwiedzanie unikatowych korytarzy dawnych kanałów deszczowych pod placem. Poza tym można było odwiedzić Muzeum Farmacji i Archiwum Państwowe, mieszczące się w budynku dawnego ratusza miejskiego, a także przejechać się zabytkową linią tramwajową. Mieszkańcy przybyli tłumnie, by na własne oczy zobaczyć jak plac wygląda po modernizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten ośmiokątny plac rozpoczyna najsłynniejszą łódzką ulicę – Piotrkowską, a swoim kształtem wyróżnia się wśród podobnych polskich, a nawet światowych form urbanistycznych. Plac Wolności w nowej odsłonie jest bardziej zielony. Zostało tu zasadzonych ponad 60 drzew, kilka tysięcy krzewów oraz trawy i byliny. Zieleń otoczyła także plac zabaw, ze sprzętami dostosowanymi do potrzeb dzieci w różnym wieku. Atrakcją tej nowej miejskiej przestrzeni jest też odsłonięty kilka miesięcy temu pomnik - 600 kostek na 600. urodziny Łodzi. 

Reklama

Co ważne, na nowym placu, całkowite pierwszeństwo mają piesi, którzy mogą przechodzić przez wytyczone ulice wokół północnej części w każdym, dowolnym miejscu. Całkowicie zlikwidowane zostały tutaj parkingi, pojawiły się nowe przystanki tramwajowe, a wejście do Muzeum Kanału „Dętka” zyskało nowe szklane oblicze.

Remont rozpoczęto w kwietniu 2022 r. i pierwotnie miał zakończyć się do grudnia 2023r. Po opóźnieniach, nowo wyremontowany plac oddano do użytkowania 2 marca. Rewitalizacja tej części miasta kosztowała ok. 35,5 mln zł.

Początek istnienia Placu Wolności sięga lat 20. XIX wieku, kiedy to wytyczana była nowa osada sukiennicza, dająca początek wielkoprzemysłowej Łodzi. Ośmiokątny plac, położony na linii starego traktu piotrkowskiego (dziś ulicy Piotrkowskiej), nazwano Nowym Rynkiem, dla odróżnienia go od „Starego Rynku”, położonego kilkaset kilometrów na północ, gdzie znajdowało się dawne centrum rolniczej Łodzi. Przy Nowym Rynku ulokowane były pierwsze reprezentacyjne gmachy wczesnoprzemysłowej Łodzi: budynek ratusza (dziś siedziba Archiwum Państwowego) oraz kościół ewangelicki św. Trójcy. Tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zmieniono nazwę – Nowy Rynek stał się Placem Wolności.

Rynek zyskał nowe oblicze w 1930 r., kiedy to odsłonięto na nim pomnik Tadeusza Kościuszki. Jednak obecny monument został postawiony na nowo już po wojnie, gdyż Niemcy zburzyli go w pierwszych dniach okupacji.

2024-03-05 06:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Orszak Trzech Króli 2020 - konferencja prasowa

[ TEMATY ]

Łódź

ks. Paweł Kłys

Na cztery dni przed Uroczystością Objawienia Pańskiego przed łódzką szopką zbudowaną tradycyjnie przed katedrą przy ul. Piotrkowskiej, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczny Orszak Trzech Króli.

Ksiądz Grzegorz Matynia - który juz od kilku lat jest odpowiedzialnym za organizację tego wydarzenia, które z roku na rok cieszy się coraz liczniejszym udziałem łodzian - zdradził kilka szczegółów dotyczących tegorocznego Orszaku.

CZYTAJ DALEJ

Trzy zakony...

2024-04-20 18:30

[ TEMATY ]

felieton

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

W różnych katolickich gronach słyszę - wewnętrzne, nie publiczne! - dyskusje o tym kto będzie następcą Św. Piotra po papieżu z Argentyny (oby żył jak najdłużej)?

Uciekam od takich rozmów, ale trudno uciec od obiadu, od talerza z mięsiwem gdy osoby duchowne i świeckie rozprawiają o przyszłości Kościoła. Milczę zatem, kroję kotleta, ale słyszę, że po jezuicie nie będzie kolejny jezuita. Do jezuitów nic nie mam - wprost przeciwnie. Do końca życia będę podkreślał fakt, że chrzcił mnie jezuita, zresztą bardzo znany, autor katechizmów śp. ojciec Jan Charytanski. Wspominałem o tym fakcie kilku jezuitom i wszyscy albo go znali albo o nim słyszeli i to obojętnie od wieku.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Regina caeli”: jesteśmy miłością życia Jezusa

2024-04-21 12:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Jezus myśli o każdym z nas jako o miłości swojego życia - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Regina caeli”. Odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Jezus Dobry Pasterz, któremu poświęcona jest w liturgii dzisiejsza niedziela, „daje życie swoje za owce”. Nie jest „najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, ale tym, który je zna”. „On nas zna, woła nas po imieniu, a kiedy zbłądzimy, szuka nas, aż nas znajdzie. Co więcej: Jezus jest nie tylko dobrym pasterzem, który dzieli życie owczarni; jest Dobrym Pasterzem, który ofiarował za nas swoje życie i po zmartwychwstaniu, dał nam swojego Ducha” - wyjaśnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję