Reklama

Kościół

Gdańsk: IPN i "Solidarność" upamiętnią 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wspólnie przygotują cykl wydarzeń związanych z przypadającą w tym roku 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek w Instytucie Pamięci Narodowej w Gdańsku podpisano porozumienie w tej sprawie. Artur Chomicz z IPN w Gdańsku poinformował, że głównym założeniem podpisanego porozumienia jest współpraca pomiędzy IPN - Oddział w Gdańsku, a Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" w zakresie upowszechniania wiedzy i informacji na temat postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – jego życia, posługi kapłańskiej, podejmowanych działań na rzecz obrony praw człowieka w okresie PRL i tragicznej śmierci.

"Na mocy podpisanego porozumienia strony planują zrealizować m.in. wystawę, debaty, prelekcje oraz inne wydarzenia kulturalne oscylujące wokół postaci ks. Popiełuszki" - dodał Chomicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Porozumienie podpisali dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla.

Po podpisaniu dokumentu dr Marek Szymaniak stwierdził, że gdański IPN w związku z 40. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przygotował wspólnie z Regionem Gdańskim NSZZ "Solidarność" wiele inicjatyw, mających na celu upamiętnienie tej postaci. "Z przesłaniem ks. Jerzego Popiełuszki - zło dobrem zwyciężaj - chcemy dotrzeć do ludzi młodych" - podkreślił Szymaniak.

Krzysztof Dośla dodał, że chce tą postać przypomnieć dla młodszego pokolenia, co szczególnie staje się to ważne w kontekście nowego nauczania historii.

W trakcie briefingu prasowego towarzyszącemu podpisaniu porozumienia poinformowano także, że wspólnie realizowany cykl wydarzeń organizowanych w ramach 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki objęty został patronatem honorowym arcybiskupa metropolity gdańskiego ks. Tadeusza Wojdy.

Ponadto wydarzenia będą realizowane m.in. w Bazylice św. Brygidy oraz kościołach: pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku – Siedlcach, pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdańsku – Brzeźnie oraz pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie.

Reklama

Na 22 marca – piątek przed Niedzielą Palmową, zaplanowano Drogę Krzyżową od Bazyliki Św. Brygidy do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu poprzedzoną mszą świętą o godz. 15.

Na 8 czerwca zaplanowano upamiętnienie 14. rocznicy beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po Mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku o godz. 16 odbędzie się dyskusja nt. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ pat/

2024-03-05 14:39

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: od dziś kaplica relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki ponownie otwarta

Z okazji 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zostanie dziś zainstalowana gablota z przedmiotami, które miał ze sobą ks. Jerzy w dniu swojej męczeńskiej śmierci. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 w kaplicy relikwii, która tego dnia zostanie ponownie otwarta dla wiernych.

W pancernej gablocie zobaczyć będzie można m.in. złoty medalik, który miał na sobie ksiądz Jerzy, honorową legitymację odznaki Akcji „Burza”, wezwanie na przesłuchanie do prokuratury, metalowy obrazek Matki Bożej z Dzieciątkiem pochylającą się nad żołnierzem AK, zapalniczkę z napisem “Solidarność”, czy orzełka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

W homilii bp Przybylski zwrócił uwagę, że prawdziwa duchowość dopełnia się we wspólnocie, to tajemnica duchowości chrześcijańskiej. - Z jednej strony każdy z nas zaproszony jest do osobistej relacji z Bogiem, ma w niej doświadczyć jakiejś bezpośredniej bliskości Boga, ale z drugiej potrzebujemy być razem - mówił kaznodzieja. Porównał tę prawdę do obrazu społeczności pszczół, kiedy każdy z owadów zbiera nektar, ale miód powstaje dopiero we wspólnocie.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec i przyjaciel. Śp. ks. Konrad Dobrowolski

2024-05-19 06:29

Paweł Wysoki

Zmarli są z nami i dyskretnie przygotowują nas do życia w niebie - powiedział ks. Stanisław Papierz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję