Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania - Polska

Polska ewangelizuje Anglię

Na zaproszenie ks. Kazimierza Bidzińskiego - proboszcza polskiej parafii w Mansfield w dniach 6-14 października br. gościł w parafii zespół ze Szkoły Nowej Ewangelizacji w Koszalinie pod kierownictwem ks. Rafała Jaroszewicza. Polscy ewangelizatorzy prowadzili Duchowy Fitness wśród dzieci i młodzieży w Polskiej Szkole Sobotniej w Mansfield. Przesłanie Ewangelii ukazano młodym w nowoczesnej formie. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się śpiewy i przedstawienie zatytułowane „Jezus na imprezie urodzinowej”. Zespół prowadził katechezy po Mszach św. w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Barbary w Mansfield.

Zespół ewangelizacyjny wziął też udział w inauguracji Roku Wiary w angielskiej szkole All Saints’ Catholic School przy Broomhill Lane oraz w inauguracji Roku Wiary w polskiej parafii w Mansfield.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dwukrotnie na głównym rynku - Market Place odbył się koncert pieśni chrześcijańskich w języku polskim i angielskim. Osoby przebywające na rynku zaproszono do udziału w pantomimie, ukazującej zwycięstwo dobra nad złem w dzisiejszym świecie.

Polscy ewangelizatorzy zostali też przyjęci w Polskiej Szkole Sobotniej w Worksop przy Sir Edmund Hillary Primary School, ukazując moc Pana Jezusa, kiedy człowiek przyjmie Go do swojego życia.

14 października zakończono Duchowy Fitness. Ks. Rafał Jaroszewicz podziękował proboszczowi i parafianom za wspólną modlitwę, gościnność i otwarte serca. Zdjęcia i filmy z tych spotkań można znaleźć na stronie: www.parafia-mansfield.co.uk.

Ks. Kazimierz Bidziński

USA

Straty po huraganie Sandy

Straty spowodowane przez huragan Sandy, który w nocy z 29 na 30 października przeszedł nad północno-wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych, mogą osiągnąć 50 mld dol. Zginęło ok. 100 osób. Wśród poszkodowanych jest wielu Polaków. W nowojorskiej dzielnicy Staten Island poniósł śmierć policjant polskiego pochodzenia Artur Kasprzak. Na Staten Island, gdzie było silne uderzenie huraganu, jest duże skupisko Polaków. Wielu z nich pozostało bez dachu nad głową.

Reklama

Podobna sytuacja jest w dzielnicy Queens, gdzie mieszka ponad 4 tys. Polonusów. Wśród stu domów, które spłonęły w dzielnicy Queens, kilka należało do Polaków. Spalił się również polski sklep i zakład kosmetyczny.

W znacznie gorszej sytuacji jest ponadpółmilionowa Polonia w stanie New Jersey, który najbardziej ucierpiał w wyniku huraganu Sandy. Jak poinformował gubernator stanu Chris Christie, ponad 6 tys. osób znalazło schronienie w ośrodkach ewakuacyjnych.

USA

Obrona rodziny i małżeństwa popłaca

Amerykańska sieć restauracji Chick-fil-A, której właściciele niedawno publicznie potępili homoseksualne zachowania, nie tylko zyskała w oczach obywateli USA, ale może mówić o konkretnym zysku finansowym. Od czasu, gdy kierujący siecią około półtora tysiąca lokali w całych Stanach Zjednoczonych Dan Cathy skrytykował związki jednopłciowe, podkreślając, że tolerowanie tego typu zachowań sprowadza na naród sąd Boży, restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie sympatyków tradycyjnych wartości. Nie dość, że zanotowano rekordową sprzedaż, to jeszcze o jedną trzecią wzrosła rozpoznawalność marki. Jednocześnie większość mediów głównego nurtu nie ustaje w krytyce i stara się powielić negatywny obraz tej sieci restauracji.

Ludzie

Kard. John Tong Hon

Kard. John Tong Hon z Hongkongu uważa, że watykańska propozycja utworzenia stałej komisji Stolicy Apostolskiej i Chińskiej Republiki Ludowej stwarza wielkie nadzieje na przyszłość. Odniósł się on w ten sposób do propozycji, którą wysunął kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Zasugerował, by relacje z Pekinem wzorować na metodach, które sprawdziły się w kontaktach Watykanu z Wietnamem i Pekinu z Tajwanem.

Nawiązując do tej propozycji, biskup Hongkongu podkreślił, że Kościół w Chinach pilnie potrzebuje odrodzenia dialogu z władzami. Wciąż istnieje bowiem wiele nierozwiązanych problemów. Za najpoważniejszy uznał narzucanie przez władze nominacji biskupich. Praktyka ta zadaje bolesną ranę Kościołowi w Chinach - podkreśllił kard. Tong Hon.

Reklama

W jego przekonaniu, władze muszą zrozumieć, że biskup nie jest urzędnikiem państwowym, a dobry katolik jest zarazem dobrym obywatelem.

Cudzysłów

Nowa ewangelizacja musi być poważnym rachunkiem sumienia. Jeśli pogrążyliśmy się w tak wielkim kryzysie wiary, to znaczy, że prawdopodobnie wiele nie działa tak jak powinno.
Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji

Krótko

Władze Francji i Niemiec otworzyły w Pekinie wspólne centrum wizowe mające na celu ułatwienie i przyspieszenie procedur wjazdowych do strefy Schengen dla turystów z Chin. W ubiegłym roku Francję odwiedziło 1 mln 100 tys. turystów z Chin.

Władimir Putin zmaga się z niedyspozycją fizyczną. W związku z tym ograniczono aktywność rosyjskiego prezydenta. Według służb prasowych, chodzi o zwykłe naciągnięcie mięśnia.

Na Ukrainie w wyborach parlamentarnych zwyciężyła Partia Regionów Wiktora Janukowycza.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od rozdziału państw, odbyło się 29 października br. Ministrowie z obydwu krajów spotkali się najpierw na terenie Czech w Uherské Hradištié, a następnie w słowackim Trenczynie.

Na Węgrzech deputowani rządzącej partii Fidesz przegłosowali poprawkę do konstytucji, umożliwiającą zmianę ordynacji wyborczej; 8 mln Węgrów uprawnionych do głosowania w wyborach parlamentarnych w 2014 r. będzie musiało dokonać obowiązkowej rejestracji.

Julia Tymoszenko, która przebywa w ukraińskim więzieniu, ogłosiła kolejny strajk głodowy. W związku z tym służba penitencjarna wycofała zgodę na widzenie byłej premier z wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Walburgą Habsburg Douglas.

Na prezydenta USA Baracka Obamę, gdyby mogło, oddałoby głos 90 proc. Europejczyków - wynika z sondażu brytyjskiego ośrodka badania opinii publicznej YouGov.

Przepływ danych przez Internet wzrasta każdego roku w skali globalnej o 80 proc.

Ciało Jasera Arafata - przywódcy Palestyńczyków zostanie ekshumowane w listopadzie br. przez francuskich śledczych w celu zbadania przyczyn śmierci. Są podejrzenia, że Arafat mógł zostać otruty.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Zachowane do dziś źródła zgodnie podają, że był on chrześcijaninem żyjącym podczas prześladowań w czasach cesarza Dioklecjana. Ten wysoki urzędnik rzymski, a według większości źródeł oficer wojsk cesarskich, był dowódcą w naddunajskiej prowincji Norikum. Kiedy rozpoczęło się prześladowanie chrześcijan, udał się do swoich braci w wierze, aby ich pokrzepić i wspomóc. Kiedy dowiedział się o tym Akwilinus, wierny urzędnik Dioklecjana, nakazał aresztowanie Floriana. Nakazano mu wtedy, aby zapalił kadzidło przed bóstwem pogańskim. Kiedy odmówił, groźbami i obietnicami próbowano zmienić jego decyzję. Florian nie zaparł się wiary. Wówczas ubiczowano go, szarpano jego ciało żelaznymi hakami, a następnie umieszczono mu kamień u szyi i zatopiono w rzece Enns. Za jego przykładem śmierć miało ponieść 40 innych chrześcijan.
Ciało męczennika Floriana odnalazła pobożna Waleria i ze czcią pochowała. Według tradycji miał się on jej ukazać we śnie i wskazać gdzie, strzeżone przez orła, spoczywały jego zwłoki. Z czasem w miejscu pochówku powstała kaplica, potem kościół i klasztor najpierw benedyktynów, a potem kanoników laterańskich. Sama zaś miejscowość - położona na terenie dzisiejszej górnej Austrii - otrzymała nazwę St. Florian i stała się jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego. Z czasem relikwie zabrano do Rzymu, by za jego pośrednictwem wyjednać Wiecznemu Miastu pokój w czasach ciągłych napadów Greków.
Do Polski relikwie św. Floriana sprowadził w 1184 książę Kazimierz Sprawiedliwy, syn Bolesława Krzywoustego. Najwybitniejszy polski historyk ks. Jan Długosz, zanotował: „Papież Lucjusz III chcąc się przychylić do ciągłych próśb monarchy polskiego Kazimierza, postanawia dać rzeczonemu księciu i katedrze krakowskiej ciało niezwykłego męczennika św. Floriana. Na większą cześć zarówno świętego, jak i Polaków, posłał kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Ten, przybywszy ze świętymi szczątkami do Krakowa dwudziestego siódmego października, został przyjęty z wielkimi honorami, wśród oznak powszechnej radości i wesela przez księcia Kazimierza, biskupa krakowskiego Gedko, wszystkie bez wyjątku stany i klasztory, które wyszły naprzeciw niego siedem mil. Wszyscy cieszyli się, że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika. Tam też złożono wniesione w tłumnej procesji ludu rzeczone ciało, a przez ten zaszczytny depozyt rozeszła się daleko i szeroko jego chwała. Na cześć św. Męczennika biskup krakowski Gedko zbudował poza murami Krakowa, z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd. Biskupa zaś Modeny Idziego, obdarowanego hojnie przez księcia Kazimierza i biskupa krakowskiego Gedko, odprawiono do Rzymu. Od tego czasu zaczęli Polacy, zarówno rycerze, jak i mieszczanie i wieśniacy, na cześć i pamiątkę św. Floriana nadawać na chrzcie to imię”.
W delegacji odbierającej relikwie znajdował się bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski, a następnie mnich cysterski.
Relikwie trafiły do katedry na Wawelu; cześć z nich zachowano dla wspomnianego kościoła „poza murami Krakowa”, czyli dla wzniesionej w 1185 r. świątyni na Kleparzu, obecnej bazyliki mniejszej, w której w l. 1949-1951 jako wikariusz służył posługą kapłańską obecny Ojciec Święty.
W 1436 r. św. Florian został ogłoszony przez kard. Zbigniewa Oleśnickiego współpatronem Królestwa Polskiego (obok świętych Wojciecha, Stanisława i Wacława) oraz patronem katedry i diecezji krakowskiej (wraz ze św. Stanisławem). W XVI w. wprowadzono w Krakowie 4 maja, w dniu wspomnienia św. Floriana, doroczną procesję z kolegiaty na Kleparzu do katedry wawelskiej. Natomiast w poniedziałki każdego tygodnia, na Wawelu wystawiano relikwie Świętego. Jego kult wzmógł się po 1528 r., kiedy to wielki pożar strawił Kleparz. Ocalał wtedy jedynie kościół św. Floriana. To właśnie odtąd zaczęto czcić św. Floriana jako patrona od pożogi ognia i opiekuna strażaków. Z biegiem lat zaczęli go czcić nie tylko strażacy, ale wszyscy mający kontakt z ogniem: hutnicy, metalowcy, kominiarze, piekarze. Za swojego patrona obrali go nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale także Chorzowa (od 1993 r.).
Ojciec Święty z okazji 800-lecia bliskiej mu parafii na Kleparzu pisał: „Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem (...) szczególnej więzi Kościoła i narodu polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolicą chrześcijaństwa. (...) Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”.

CZYTAJ DALEJ

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Rozważanie 4

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję