Reklama

Polska

Warszawa: prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce

Prezydent odznaczył osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o ks. Jerzym Popiełuszce. Odznaczenia wręczone zostały w poniedziałek w Belwederze podczas konferencji pt. „Zło dobrem zwyciężaj". Księdza Jerzego Popiełuszki koncepcja przemiany człowieka i świata”. Konferencja odbywa się w roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników konferencji. Podziękował uczestnikom za przypominanie i ponowne rozważnie nauczania kapłana, które poruszało serca rodaków a także wpłynęło na przemiany, które dokonały się w Polsce. Przywołał też nauczanie ks. Popiełuszki nt. prawdy i tego, że człowiek głoszący prawdę jest człowiekiem wolnym nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia.

List Prezydent RP odczytała szefowa jego kancelarii, Grażyna Ignaczak - Bandych, która następnie w imieniu Prezydenta wręczyła odznaczenia osobom i instytucjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o kapelanie „Solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Złotym krzyżem zasługi odznaczeni zostali: Marek Chmielewski, Barbara Daniel - Danielska, Maria Fabianowicz, Jadwiga Janucik, Ignacy Kicki, Wojciech Krzyżanowski, Antoni Tarłowski i poośmiertnie Irena Wiśniewska.

Reklama

Pamiątkowe Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność” Huta „Warszawa” odebrali Karol Szadurski i Jacek Lipiński zaś w imieniu Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki - Katarzyna Soborak.

Konferencja odbywa się w roku 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zorganizowana została przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Społecznym Komitetem Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstanie Krzyż Wschodni dla uczczenia osób ratujących Polaków na Wschodzie

[ TEMATY ]

odznaczenia

Andrzej Hrechorowicz/Kancelaria Prezydenta RP

Sejm przyjmie ustawę o ustanowieniu Krzyża Wschodniego, czyli odznaczenia przyznawanego w dowód wdzięczności i pamięci o osobach niosących pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959.

Projekt ustawy przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanów. Startowali uczniowie, wygrał katecheta

2024-06-21 06:33

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

okwb

archiwum prywatne

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

Jakub Budasz i katecheta Tomasz Wojciechowski

W dniach 10-11 czerwca 2024 roku w Niepokalanowie odbył się finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Wydarzenie zgromadziło uczniów szkół średnich z całej Polski, reprezentujących swoje diecezje po wcześniejszych etapach szkolnym i diecezjalnym. Diecezję świdnicką w finale reprezentowali trzej uczniowie: Michał Żygłowicz-Wawrzyniak z III LO w Wałbrzychu (katechetka Beata Wasiek), Gabriel Wrona z I LO w Świdnicy (katecheta Piotr Chlastawa) oraz Jakub Budasz z Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie (katecheta Tomasz Wojciechowski). Chociaż żaden z uczniów nie awansował do ścisłej siódemki najlepszych uczestników konkursu, a poziom był bardzo wysoki, wszyscy uzyskali tytuł finalistów, co jest dużym osiągnięciem.

CZYTAJ DALEJ

Gol dla Polski!

2024-06-21 18:37

PAP

Grupa D: Polska - Austria 1:1 w 30. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję