Reklama

Niedziela Świdnicka

Struga. Bp Marek Mendyk: Człowiek potrzebuje wokół siebie zorganizowanych więzów z innymi

Pasterz diecezji świdnickiej, w niedzielę 6 października, przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele Matki Bożej Bolesnej w Strudze. W wygłoszonej homilii bp Mendyk szczególną uwagę poświęcił wartości małżeństwa i rodziny.

2024-10-06 18:31

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

bp Marek Mendyk

Struga

ks. Piotr Michalski

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk podczas homilii

Biskup Marek Mendyk podczas homilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizyta biskupa związana była z inauguracją posługi duszpasterskiej nowego proboszcza - ks. Piotra Michalskiego, który objął tę funkcję po ks. Zbigniewie Bartosiewiczu, obecnie posługującym w katedrze świdnickiej.

Człowiek jako istota społeczna

W kontekście liturgii słowa 27. Niedzieli Zwykłej roku B, której tematem przewodnim była jedność małżeńska, biskup podkreślił, że związek kobiety i mężczyzny nie jest tylko kwestią religijną. - To jedno z biologicznych prawideł, którego mechanizmy widać w świecie przyrody na każdym kroku. Małżeństwo to związek trwały, wyłączny, skierowany ku powołaniu nowego życia – podkreślił bp Mendyk. Dodał także, że dzieci są najważniejszym i najpiękniejszym darem dla rodziców, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w świecie ludzkim, ale i w całej naturze. Homileta zwrócił uwagę, że człowiek, jako korona stworzenia, jest istotą społeczną, a nie stadną, co oznacza, że potrzebuje wokół siebie zorganizowanych więzi z innymi. - Dlatego potrzebne jest prawo, zasady bycia razem, reguły wyznaczające wiele wzajemnych, nieraz skomplikowanych odniesień – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Następnie hierarcha podkreślił, że trwały związek mężczyzny i kobiety, skierowany ku wychowaniu potomstwa, jest jedną z podstawowych ludzkich spraw i posiada istotny wymiar społeczny i prawny, który służy ochronie jego trwałości oraz odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń. - Dlatego we wszystkich epokach, w kulturach, małżeństwo naturalne było i jest poddane kontroli społeczeństwa, czy to rodu, czy to plemienia, czy wreszcie państwa – zaznaczył biskup dodając, że we współczesnych państwach wymagana jest rejestracja zawieranego związku.

Atak na rodzinę

Pasterz diecezji świdnickiej zauważył także, że od wieków ludzie mierzą się z problemami, które w dzisiejszych czasach przybrały na sile i wydają się być nie do pokonania. - Nigdy nie było takiego ataku na rodzinę jak właśnie w naszych czasach. Dziś problemów widzimy bardzo dużo. Istnieniu rodziny najbardziej zagraża z jednej strony odchodzenie od tego społecznego wymiaru zawierania małżeństwa. Drugi, coraz bardziej hałaśliwy nurt, to zaprzeczanie naturalnemu wymiarowi małżeństwa i rodziny. Czyli promocja jawnego homoseksualizmu domagającego się zrównania związków jednopłciowych, jakby to były naturalne małżeństwa. Przecież tak nie jest - stwierdził.

Reklama

Homileta podkreślił, że choć te problemy nie są nowe, ich skala i wpływ na społeczeństwo stają się coraz bardziej niepokojące. - Pary bez ślubu, czy to kościelnego, czy cywilnego, zawsze były. Związki homoseksualne też się zawsze trafiały. Ale po pierwsze, oba te problemy nie były tak częste jak dzisiaj. Obecnie ich ilość narasta w sposób bardzo niepokojący - podkreślił bp Mendyk, zwracając uwagę, że w przeszłości zło było wyraźnie nazywane grzechem, a dziś obserwujemy zacieranie moralnych i społecznych norm. - Krzykliwa i nachalna, nieprzebierająca w środkach propaganda różnych środowisk powoduje zatarcie moralnej, społecznej, a nawet naturalnej wrażliwości na różnego typu wypaczenia, na zło, na niszczenie, już nie tylko poszczególnych rodzin, ale wręcz demontaż instytucji rodziny - ostrzegał biskup.

Jako kapłan i duszpasterz bp Mendyk wyrażał głęboki ból nad sytuacją współczesnych rodzin. - Jako chrześcijanin dziwię się chrześcijanom, którzy zamykają się na siłę Bożej mocy. Jako człowiek, jako Polak, Europejczyk – jestem przerażony zbiorowym samobójstwem narodów, także naszego – mówił biskup, wyrażając swoje zaniepokojenie. Zwracał również uwagę na to, że chrześcijanie pozwalają narzucać sobie sposób myślenia przez „krzykliwą mniejszość”. - Nas chrześcijan są miliony. Pozwalamy narzucać sobie sposób myślenia i postępowania bardzo krzykliwej mniejszości” – stwierdził z niepokojem.

Potrzeba nam refleksji, zastanowienia się. Przemyślenia wielu spraw, oczywiście potrzeba też mądrej lektury. Czytajmy katolicką prasę, czytajmy mądre książki, uczmy się, słuchajcie Radia Maryja, bo tam są naprawdę mądre, ważne i potrzebne na życie rzeczy.

Podziel się cytatem

Jak działać?

Hierarcha nie ograniczał się jednak do diagnozy problemów, proponował także konkretne rozwiązania. Zachęcał do refleksji, przemyślenia i nauki. - Potrzeba nam refleksji, zastanowienia się. Przemyślenia wielu spraw, oczywiście potrzeba też mądrej lektury. Czytajmy katolicką prasę, czytajmy mądre książki, uczmy się, słuchajcie Radia Maryja, bo tam są naprawdę mądre, ważne i potrzebne na życie rzeczy – apelował bp Mendyk. Hierarcha podkreślał także znaczenie formacji duchowej i intelektualnej: - Potrzeba formacyjnych spotkań, potrzeba rekolekcji, potrzeba wykładów – po co? Po prostu żeby więcej wiedzieć, mieć argumenty dla siebie i innych – przekonywał.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Czas na młodzież

Reklama

Podczas Mszy świętej nie zabrakło miejsca na młodzież, w tym szczególnie na Skautów Europy, którzy aktywnie włączyli się w niedzielą liturgię. Bp Mendyk wyraził swoją wdzięczność za ich udział, mówiąc: - Cieszę się, że młodzież pięknie przeczytała słowo Boże. Ale także wiem, że ta młodzież nie boi się wymagać od siebie. To jest pokolenie, które nie wybiera przeciętności, mierności, czy bylejakości. Dlatego dbajcie o nich i chrońcie ich, żeby ich świat nie zwiódł, żeby nimi świat nie zawładnął – przestrzegał mieszkańców Strugi, gdzie jest dom rodzinny wielu Skałów Europy.

Archiwum prywatne

Do nowego proboszcza

Na zakończenie homilii bp Mendyk zwrócił się bezpośrednio do ks. Piotra Michalskiego, nowego proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Strudze, który objął tę funkcję po ks. Zbigniewie Bartosiewiczu. - Pan Bóg będzie cię prowadził każdego dnia – mówił biskup, życząc księdzu Piotrowi, aby w każdej niespodziance, którą przyniesie mu życie duszpasterskie, miał odwagę ufać Bożemu słowu. - Nie bój się, jest z nami Ten, który powiedział o sobie: „Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata” – podkreślił biskup, dodając otuchy nowemu duszpasterzowi.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Modlitewne spotkanie z wiernymi i duszpasterzem w parafii w Strudze, było wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla nowego proboszcza, jak i dla całej wspólnoty parafialnej, która usłyszała głębokie, pełne nadziei przesłanie o wartości rodziny, małżeństwa i Bożego prowadzenia w codziennym życiu.

Wraz z bp. Markiem Mendykiem przy ołtarzu stanęli także kapłani, w tym ks. Tomasz Michalski, brat nowego proboszcza, który posługuje w parafii świętego Mikołaja w Kaczorowie, oraz ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn z proboszcz parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu. Obecny był również pracownik kurii biskupiej i były proboszcz katedry świdnickiej, ks. prał. Piotr Śliwka, a także ks. kan. Wiesław Pisarski, dziekan i proboszcz  parafii św. Jadwigi Śląskiej z Bolkowa. Cały kościół był wypełniony wiernymi, których przedstawiciele jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej uroczyście powitali pasterza diecezji, wyrażając swoją radość i wdzięczność za jego obecność.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Teresa od Jezusa

François Gerard PD

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Święta Teresa od Jezusa, dziewica i doktor Kościoła

Rozpoczynamy nowennę przed uroczystością św. Teresy od Jezusa. Poniżej przedstawiamy tekst na każdy dzień nowenny, zaczerpnięty z modlitewnika „Nowenna do św. Teresy od Jezusa – o łaskę o mądrej miłości” opracowanego przez o. Krzysztofa Piskorza OCD. Do odmawiania między 6 a 14 października lub w dowolnym terminie.

Miłosierdzie i nędza. To zestawienie słów skupia w sobie całą doktrynę św. Teresy, która widziała się zanurzoną w rzeczywistość wskazywaną przez te dwa słowa. Jej życie krążyło pomiędzy tymi dwoma biegunami i Teresa jest przekonana, że dzieje się tak w życiu wszystkich ludzi. Dlatego przez wstawiennictwo tej, która była i jest wielką nauczycielką modlitwy i życia duchowego, chcemy z ufnością prosić Boga o łaski potrzebne do życia prawdziwie chrześcijańskiego, opartego na zaufaniu Temu, który swoim miłosierdziem czyni nas świętymi.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus pierwszy nas umiłował

2024-10-05 08:19

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc». Ulepiwszy z gleby wszelkie zwierzęta lądowe i wszelkie ptaki podniebne, Pan Bóg przyprowadził je do mężczyzny, aby przekonać się, jak on je nazwie. Każde jednak zwierzę, które określił mężczyzna, otrzymało nazwę „istota żywa”. I tak mężczyzna dał nazwy wszelkiemu bydłu, ptakom podniebnym i wszelkiemu zwierzęciu dzikiemu, ale nie znalazła się pomoc odpowiednia dla mężczyzny. Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny, zbudował niewiastę. A gdy ją przyprowadził do mężczyzny, mężczyzna powiedział:«Ta dopiero jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała! Ta będzie się zwała niewiastą, bo ta z mężczyzny została wzięta». Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.»
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie – najbliżsi współpracownicy papieża

2024-10-06 20:01

[ TEMATY ]

kardynałowie

flickr.com/episkopatnews

Zapowiedziany na 8 grudnia br. dziesiąty już konsystorz (w ciągu 11 lat pontyfikatu), na którym Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów, jest okazją do przypomnienia dziejów i miejsca tej godności w hierarchicznej strukturze Kościoła katolickiego. Od razu dodajmy, że po tej decyzji papieskiej Kolegium Kardynalskie liczyć będzie 256 członków, a więc będzie najliczniejsze w historii Kościoła. 8 grudnia, gdy papież wręczy im oznaki godności kardynalskiej, będzie 141 uprawnionych do udziału w konklawe, gdyby do niego doszło obecnie, gdyż 10 października 80 lat skończy kard. Baltazar Porras Cardozo z Wenezueli. To również będzie najwyższa liczba w dziejach Kościoła, znacznie przekraczająca ustanowioną jeszcze przez Pawła VI górną granicę 120 elektorów.

Instytucja kardynalatu w Kościele (tylko zachodnim, gdyż na Wschodzie jest ona nieznana) sięga korzeniami początków chrześcijaństwa (co najmniej IV w.), przechodząc w ciągu wieków wiele poważnych zmian.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję