Chrystusowe kapłaństwo jest nieustanną służbą Bogu i powierzonym sobie wiernym. Służba ta naznaczona jest wiernym wypełnianiem woli Boga i całkowitym oddaniem, by móc być wszystkim dla całego Ludu Bożego. Choć posługa wszystkich kapłanów jest nacechowana tym samym poświęceniem i zaangażowaniem, to jednak biskup diecezjalny obdarowuje niektórych z nich za wzorową służbę kościelnymi tytułami, wynosząc do godności kanoników poszczególnych kapituł. W archidiecezji istnieje obecnie 5 kapituł: Katedralna w Szczecinie oraz Kapituły Kolegiackie w Kamieniu Pom., Myśliborzu, Stargardzie Szcz. i Wolinie. W wigilię uroczystości Narodzin św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu miała miejsce podniosła ceremonia instalacji nowych kanoników tejże kapituły.
Reklama
Warto sobie uświadomić, że początki kapituły w Myśliborzu sięgają średniowiecza, gdy 1 czerwca 1298 r. margrabia Albrecht III ufundował kolegiatę i kapitułę. Przechowywany dokument m.in. stwierdza, że „w naszym mieście Soldin na chwałę Boga i Jego matki Marii Dziewicy chwalebnej, ustanawiamy i powołujemy z zakonu kaznodziejskiego tejże diecezji 12 kanoników i prebendarzy, którzy tymże kościołem powołanym dla Pana, będą kierować i Jemu niech będą wierni w słowach, czynach i przykładach i niech zawsze wstawiają się u Pana za naszych potomków, córki, sukcesorów, za wszystkich naszych wiernych żywych i zmarłych”. Jednak dopiero nasze czasy przyniosły odrodzenie tutejszej wspólnoty kanoników. 21 lat temu, 1 listopada 1992 r., abp Marian Przykucki wydał dekret ustanawiający Kapitułę Kolegiacką pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu. W tym dokumencie czytamy również ważne słowa: „Ustanawiając ponownie Kapitułę Kolegiacką w Myśliborzu, nawiązuję do historii. Podkreślić wypada, że Kapituła w Myśliborzu wiernie stała przy Kościele katolickim i broniła przed protestantami, którzy przejęli ją siłą w 1538 r. Obecnie, gdy wrócił na te tereny Kościół w dawnym zasięgu, gdy naród polski odzyskał swoje prasłowiańskie ziemie, uważam za swój obowiązek, aby na nowo ustanowić Kapitułę w Myśliborzu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita Szczecińsko-Kamieński w dwóch turach powołał 24 nowych kanoników, w tym jednego gremialnego oraz 23 honorowych, którzy 23 czerwca zostali uroczyście zainstalowani do Kapituły w Myśliborzu. W wypełnionej wiernymi z całej archidiecezji świątyni najpierw nowi kanonicy zostali przedstawieni, złożyli wyznanie wiary, przysięgę na Pismo Święte i krzyż, a następnie otrzymali dystynktoria kanonickie. Jednocześnie Ksiądz Arcybiskup poinformował o zmianach w funkcjach kanoników gremialnych, dziękując najpierw ks. kan. Marianowi Kucharczykowi za wieloletnie pełnienie funkcji prepozyta i ogłaszając, że odtąd funkcję tę pełnić będzie ks. kan. Jerzy Tobiasz, proboszcz Kolegiaty Myśliborskiej.
Reklama
Nowo mianowani kanonicy wraz z dotychczasowymi koncelebrowali z Księdzem Arcybiskupem Mszę św., podczas której Pasterz archidiecezji wskazał na ważność działalności kapituły odnoszącej się do krzewienia kultu Bożego Miłosierdzia oraz orędzia św. s. Faustyny Kowalskiej. Mówił m.in.: „Myślibórz odkrywa tajemnicę rozwijania dzieła miłosierdzia poprzez duchową obecność św. s. Faustyny. Pan Bóg od dawna wpisał w to miejsce kult miłosierdzia. Wiele łask otrzymanych w sanktuarium i kolegiacie świadczy o duchowym, ale i materialnym znaczeniu tego miasta w przestrzeni miłości płynącej z krzyża. Miłosierdzie to owoc miłości streszczającej się w wezwaniu modlitewnym: «Jezu, ufam Tobie!». To tutaj Jezus Miłosierny działa, przenika serca wiernych, troszczy się o dzieło zbawienia obdarza każde ludzkie serce swoimi łaskami. Nowi kanonicy, wchodząc w ten charyzmat, rozwijać będą szczególnie treści teologiczne, aby je wierni rozpoznawali, wpisywali w swoje serca i dzielili się tym dziedzictwem z całym Kościołem”.
Obecnie Kapituła Kolegiacka w Myśliborzu liczy 10 kanoników gremialnych, 26 honorowych oraz 3 seniorów. Do wieczności odeszli już: ks. kan. Stanisław Gulczyński, ks. kan. Bolesław Dąbrowski, ks. kan. Józef Patla i ks. kan. Stanisław Kostka.
Kanonikiem gremialnym został ustanowiony ks. Janusz Zachęcki. Kanonikami honorowymi: ks. Krzysztof Banach, ks. Roman Banaś, ks. Czesław Baraniewicz, ks. Adam Bocheński, ks. Czesław Dobrowolski, ks. Stanisław Drewicz, ks. Józef Dudek, ks. Piotr Ilnicki, ks. Krzysztof Krawiec, ks. Józef Leszkowicz, ks. Piotr Listwoń, ks. Grzegorz Kalamarz, ks. Wojciech Kozub, ks. Henryk Krzyżewski, ks. Wojciech Musiałek, ks. Wacław Nowak, ks. Bernard Półtorak, ks. Krzysztof Rostkowski, ks. Ryszard Rozdeba, ks. Kazimierz Sałternik, ks. Andrzej Sowa, ks. Tadeusz Szponar, ks. Krzysztof Tracz i ks. Stanisław Włodek.