Reklama
3
Z WATYKANU
8
ZE ŚWIATA
9
10
Z KRAJU
11
Podczas 362. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 21-22 czerwca br. odbyło się w Wieliczce, biskupi podjęli ważne decyzje personalne.
Joanna Wieliczka-Szarkowa wydała kolejną książkę - „Wołyń we krwi 1943”.
15-16
70. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA POLAKÓW NA WOŁYNIU
Im dalej na wschód Ukrainy, tym mniejsza jest wśród Ukraińców świadomość, czym była zbrodnia wołyńska. Czekamy też na głos Kościoła prawosławnego na ten temat - mówi abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
17
WIELKA KSIĘGA PATRIOTÓW POLSKICH
Z prof. Andrzejem Nowakiem, prof. Krzysztofem Ożogiem oraz prezesem wydawnictwa Biały Kruk Leszkiem Sosnowskim - redaktorami „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich” - rozmawia Jolanta Lenard.
18-19
20-21
WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI" - SZLAKIEM MARYI
„Szlakiem Maryi” - to wakacyjny cykl „Niedzieli”. Najpierw krótko przybliżamy najważniejsze sanktuaria maryjne Polski, aby od przyszłego tygodnia skupić się na mniej znanych, mających znaczenie bardziej regionalne, ale tym bardziej wartych odwiedzenia, m.in. podczas wakacyjnych wojaży po Polsce.
24
WIARA I ŻYCIE
27
28-29
ROZMAWIAMY O POLSCE
O nowotworowej chorobie czterech władz państwa, różnych diagnozach i doraźnym leczeniu przez wybijanie zębów z Beatą Kempą rozmawia Wiesława Lewandowska.
32-33
PROSTO I JASNO
Prowadząc przez lata biuro poselskie, potem senatorskie, zajmowałem się dosłownie wszystkim. Także pomocą ludziom zwerbowanym do sekt.
34
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
Adorowana jest tylko jeden raz w roku.
35
36-37
NOWY DOM „CIVITAS CHRISTIANA"
38
FELIETONY
Gdy wybierałam się do Wilna, pochwaliłam się tym faktem znajomemu, którego przodkowie od wielu pokoleń tam mieszkali. Uśmiechnął się i zaczął od faktów najważniejszych.
Przedstawiciele pracowników podczas spotkania Komisji Trójstronnej, na które niespodziewanie zawitał premier Tusk (jak trwoga, to do związkowców?), powiedzieli, że „ z tym panem” nie mają już o czym rozmawiać - i wyszli. Przelało się.
39
Pan Niedziela i Pan Jasny siedzieli sobie w kawiarence przy liceum, które tak naprawdę nie było ich liceum, ale przypominało im przeszłość durną i chmurną.
41
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Swoje propozycje na rodzinne obiady przedstawia młody utalentowany kucharz. W 2012 r. zdobył tytuł Kucharza Odkrycie Roku oraz gotował w Pałacu Prezydenckim podczas kolacji wydanej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Od dwóch lat pracuje w Warszawie w autorskiej restauracji Karola Okrasy - znakomitego szefa kuchni, prowadzącego kulinarne programy w TV.
46
NIEDZIELA MŁODYCH
Święci wciąż mówią, chociaż od ich śmierci minęły nieraz setki lat. Wystarczy tylko wsłuchać się w zapierającą dech w piersiach biografię, przeczytać książkę napisaną przez świętego albo odwiedzić miejsce, w którym spędzał dzień po dniu, chwaląc Boga każdym swoim czynem…
47-50
Niedziela bielsko-żywiecka
W sąsiedztwie hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej, a więc w miejscu, gdzie zazwyczaj odbywają się plenerowe koncerty, powstało „rolkowisko”.
Kursy są „szyte” na miarę uczestników. Historia kursów zaczęła się w Meksyku. Jose Prado Flores - świecki teolog zachwycił się świeżością wiary Zielonoświątkowców i zapragnął, aby takie ożywienie wiary nastąpiło w Kościele katolickim.
W kaplicy bł. Jana Pawła II w Bielsku-Białej Komorowicach odbył się 23 czerwca spektakl według dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”.
Niedziela częstochowska
Z okazji 55. rocznicy święceń kapłańskich i zbliżającej się rocznicy urodzin o posłudze w kościele z abp. Stanisławem Nowakiem rozmawia ks. Jacek Molka
11 lipca Kościół obchodzi wspomnienie św. Benedykta z Nursji, ogłoszonego przez papieża Pawła VI w 1964 r., w trakcie Soboru Watykańskiego II, patronem Europy.
Od 1 stycznia 2012 r. proboszcem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie jest ks. Janusz Wojtyla.
Niedziela podlaska
Wiara pozwala nam lepiej uświadomić sobie, jak wiele różnych motywów radości przewija się przez nasze życie, by w końcu odnaleźć ten jeden – najważniejszy...
15 czerwca był niezwykle radosnym dniem dla naszej diecezji. Wtedy to czterech diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie otrzymało święcenia prezbiteratu w parafii Kamionna.
8 i 9 czerwca w Drohiczynie odbyło się 4. Święto Młodych Tej Ziemi. Hasłem tegorocznego spotkania młodych z całej diecezji drohiczyńskiej były słowa: „Bądźcie solą Tej Ziemi”.
Niedziela kielecka
Kilkudziesięciu biskupów, prezbiterzy, siostry zakonne i wierni świeccy przybyli 15 czerwca do bazyliki katedralnej na uroczystości jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej pasterza kieleckiego bp. Kazimierza Ryczana.
Blisko trzydzieści pięć lat temu Siostry Służebniczki NMP Niepokalanego Poczęcia rozpoczęły swoją pracę w Książnicach Wielkich. Katechizują, posługują w parafii, są organistkami i zakrystiankami. Swoją postawą zmieniają oblicze parafii i ludzkie serca.
Po lekturze książki " Humor w genach" Hanny Zborowskiej z Kobuszewskich zrozumiały staje się pomysł krzcięcickiego proboszcza ks. Edmunda Noconia, aby na lipcowy odpust do Krzcięcic - do pięknego kościoła św. Prokopa zaprosić znanego aktora Jana Kobuszewskiego.
Niedziela małopolska
Rozpoczęły się wakacje, czas urlopów, wytchnienia, relaksu. Czas, w którym można zrealizować śmiałe plany, przeżyć przygody, ruszyć w nieznane! Znów poczuć się małym dzieckiem, które każdego dnia dokonuje ciekawych odkryć.
Nie chcemy Panu Bogu mówić „co i jak”, chcemy Go słuchać „co i jak” - zapowiadał bp Grzegorz Ryś w lutym podczas Mszy św. dziękczynnej za ubiegłoroczną ewangelizację Krakowa.
W tym roku parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie - Nowej Hucie świętowała jubileusz 30-lecia istnienia.
Niedziela lubelska
Kiko Argüello, charyzmatyczny twórca Drogi Neokatechumenalnej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
III Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej zgromadził kilkuset małych misjonarzy pod hasłem „Wierzę, dlatego pomagam”. W podlubelskim Pliszczynie, w gościnnych progach domu księży sercanów najmłodsi misjonarze świata modlili się w intencji tych, którzy na wszystkich kontynentach przekazują Dobrą Nowinę.
Parafia pw. Jezusa Miłosiernego w Turce przeżywała podwójne święto. 17 czerwca podczas uroczystej Mszy św. abp Stanisław Budzik udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił nowy dom parafialny.
Niedziela legnicka
O umocnienie wartości chrześcijańskich modlili się przedstawiciele służb mundurowych diecezji legnickiej podczas dorocznej pielgrzymki do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka.
„Kresowianie a Dolny Śląsk” - to tytuł spotkania, jakie odbyło się w piątek 21 czerwca w katedrze legnickiej podczas Nocy Kościołów.
14 czerwca hrabiowie von Schweinitz odwiedzili swoje dawne włości, by wspólnie poznawać i dzielić się dziejami swojego rodu
Niedziela łódzka
W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej liturgii w Bazylice św. Piotra w Watykanie otrzymał z rąk Ojca Świętego Franciszka paliusz metropolity.
„Sobór Watykański II o rodzinie” - tak zatytułowaną konferencję wygłosił w niedzielę 23 czerwca w bazylice archikatedralnej ks. Adam Bajer, proboszcz łódzkiej parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. Była to szósta konferencja poświęcona tematyce soborowej wygłoszona w Roku Wiary.
14 czerwca w Sali Herbowej Urzędu Miasta Bełchatowa odbyła się dziesiąta edycja Powiatowego Konkursu „Pontyfikat Jana Pawła II”, objęta honorowym patronatem prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego.
Niedziela przemyska
Wszystko, co o Janie Chrzcicielu jest napisane w Nowym Testamencie, bezpośrednio odnosi się do Jezusa Chrystusa. Jan nie tylko zapowiada Jego przyjście, ale wskazuje na Jego Osobę jako Mesjasza i Syna Bożego.
Każdego poranka Radio Maryja, wprowadzając swoich słuchaczy w szczegóły zaplanowanego programu, zapowiada przypadające na ów dzień święto czy wspomnienie patrona, a w międzyczasie - to szczególnie mi się podoba - poleca modlitwom „dzisiejszych solenizantów, jubilatów, tych, którzy przeżywają taką czy inną rocznicę”.
Kiedy ukąszonemu przez żmiję pewnemu chłopcu Matka Boża z Jodłówki przywróciła zdrowie, ku ogromnej radości zrozpaczonej matki, postanowiono wybudować drewnianą kaplicę i w niej umieścić cudowny obraz maryjny.
Niedziela rzeszowska
W dniu 18 czerwca br. pierwszą wizytę w Rzeszowie złożył jej nowy biskup diecezjalny, bp Jan Wątroba, mianowany biskupem diecezji rzeszowskiej przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 14 czerwca br.
Pod koniec ubiegłego roku złożyłem Ojcu Świętemu rezygnację z pełnienia posługi biskupa rzeszowskiego, w związku z wymogami prawa kanonicznego odnośnie wieku.
Kiedy w 1472 r. kapituła generalna Ojców Bernardynów otrzymała od papieża Sykstusa IV nakaz wyznaczenia tzw. misjonarzy pokutnych, którzy chronić mieli zwykłych ludzi przed szerzącym się husytyzmem, we Lwowie wybór padł na Jana z Dukli. Jego pokora i skromność zachwycała wszystkich. Za cały majątek posiadał brewiarz zakonny i krucyfiks...
Niedziela sandomierska
Wzór tego kapłana jest szczególnie ważny w dobie współczesnej, kiedy coraz częściej zapomina się o wymiarze nadprzyrodzonym zwyczajnej posługi parafialnej.
Letnie miesiące zawsze sprzyjały wędrowaniu i poznawaniu nowych miejsc. Niekoniecznie trzeba organizować dalekie i kosztowne wojaże, by odkryć coś zaskakującego.
W 150. rocznicę bitwy pod Komorowem i Gacami, odsłonięto pomnik ku czci powstańców, którzy polegli w nierównej walce z Rosjanami.
Niedziela sosnowiecka
Z pewnością niejeden raz słyszeliśmy: „Od Boga nie ma wakacji”! Każdy czas jest darem Bożym, także wakacje. Jak dobrze wykorzystać ten dar? Czas odpoczynku od codziennych obowiązków, pracy i szkoły jest doskonałym momentem nie tylko do refleksji nad własnym życiem religijnym, ale także pogłębienia relacji z Bogiem.
Z Józefem Skrzekiem – kompozytorem, multiinstrumentalistą, wokalistą, viatorem (jak sam siebie przedstawia), laureatem Złotego Fryderyka – rozmawia Piotr Lorenc
Problem dopalaczy, narkotyków, nadmiernego spożywania alkoholu wśród młodzieży leży na sercu władzom Jaworzna. Dlatego postanowiono wdrożyć w mieście kampanię pn. „Narkotyki – nie igraj z życiem”.
Niedziela świdnicka
Kiedy byłem jeszcze studentem, denerwowało mnie, jak ktoś jadąc autobusem, popisywał się telefonem komórkowym. Przyrzekłem sobie wtedy, że nigdy nie kupię tego urządzenia. No i kupiłem!
Za każdym razem jest podobnie. Parkingi przy kościołach są zatłoczone. Świątynia wypełniona po same brzegi. Eucharystia jedności z modlitwą o uzdrowienie przyciąga rzesze wiernych. Kolejka do konfesjonału jest długa.
Jak chleb materialny podtrzymuje nasze życie fizyczne, biologiczne, tak ciało Chrystusa ukryte w przemienionym chlebie jest pokarmem dla naszego ducha, byśmy mogli wierzyć, kochać, czynić dobrze i po życiu ziemskim otrzymać życie wieczne.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Metropolita Szczecińsko-Kamieński w dwóch turach powołał 24 nowych kanoników, w tym jednego gremialnego oraz 23 honorowych, którzy 23 czerwca zostali uroczyście zainstalowani do Kapituły w Myśliborzu.
Z ks. dr. Markiem Dziewieckim – psychologiem i krajowym duszpasterzem powołań – rozmawia Julia A. Lewandowska
Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin w Grodzisku Mazowieckim to wielkie wydarzenie. Przede wszystkim dlatego, że we wspaniałej współpracy spotkał się samorząd z organizacją pozarządową i wspólnie, z sercem i kompetencją zorganizowali wielką imprezę dla dużych rodzin.
Niedziela toruńska
8 czerwca odbyła się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Z całej Polski przyjechało blisko 4 tys. ministrantów i lektorów.
W dniach 8-9 czerwca do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, Matki Bożej Cygańskiej w Rywałdzie, jak co roku, przybyli Romowie.
Mija 750 lat od śmierci biskupa, który położył podwaliny pod Kościół chełmiński. Był dyplomatą papieskim, misjonarzem, założycielem stolicy biskupiej w Chełmży i konwentu dominikanów w Toruniu.
Niedziela warszawska
Ceni miejsce oddalone od zgiełku. Najbardziej te, w których razem z żoną Urszulą udało się im zbudować rodzinny mikrokosmos. Tam odpoczywa się najlepiej.
O wakacyjnych kursach, obozach i rekolekcjach, organizowanych przez duszpasterstwa, wspólnoty i stowarzyszenia katolickie ich uczestnicy mówią, że to wakacje z wartościami. Tak też od lat nazywana jest akcja letnia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Dlaczego człowiek każe sobie wymalować na skórze coś, z czym będzie chodził do końca życia, także wtedy, kiedy mu się to znudzi?
Niedziela wrocławska
W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, otrzymał paliusz z rąk Ojca Świętego Franciszka.
Sarkofag Henryka IV Probusa znajduje sie obecnie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ks. inf. Adam Drwięga, proboszcz wrocławskiej parafii katedralnej prowadzi jednak starania, by powrócił na swoje pierwotne miejsce, czyli do kościoła pw. Świętego Krzyża
Pierwszy Tydzień Ewangelizacyjny pod hasłem „Wrocławski Jarmark Cudów” już za nami. Był to niezwykły czas działania ruchów i wspólnot, które podejmowały się ewangelizacji i głosiły Jezusa Zmartwychwstałego w różnych miejscach Wrocławia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
15 czerwca br. przed Cudownym Obliczem Pani Roztocza - Matki Bożej Krasnobrodzkiej, Matki Kapłanów stanęli kapłani diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Pielgrzymce przewodniczył Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek.
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Lubaczowie 8 czerwca br. obchodziło uroczyście swoje 100-lecie. Funkcjonowanie szkoły nierozerwalnie związane jest z historią parafii pw. św. Stanisława BM.
„Jezus, spojrzawszy wokoło, rzekł do swoich uczniów: Jakże trudno będzie tym, którzy mają bogactwa, wejść do Królestwa Bożego”. Z pewnością wszyscy znamy te słowa. Czy Biblia potępia bogactwo?
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Obchody Dni Województwa Lubuskiego zorganizowane zostały w Gorzowie Wlkp. i przebiegały pod hasłem: „Wiele kultur, jeden region”
25 czerwca kilkudziesięciu kapłanów z naszej diecezji przyjęło dekrety.
Zaczynamy kolejny „Wakacyjny cykl «Aspektów»”. Nasze pismo w Roku Wiary pragnie zaprosić P. T. Czytelników do szczególnej wyprawy.