Zwracając się do obecnych podkreślił, że bycie razem ma ogromne znaczenie. - My, chrześcijanie, czujemy się dziećmi Abrahama. Może nie w takim znaczeniu, jak naród wybrany, który jest dziedzicem obietnic naszego praojca w wierze, ale jesteśmy adoptowanym potomstwem i tak się czujemy, i chcemy mieć udział w obietnicach Boga - podkreślił.
Zaznaczył też, że nie można zapomnieć o rocznicach, jakie są obchodzone w tym czasie, a związane są z Shoah, holokaustem i z wyzwoleniem obozów koncentracyjnych. To wspomnienie bolesne. - Dlatego naszą modlitwą chcemy objąć tych wszystkich i wołać do Boga, który jest Ojcem dusz, aby jego światło ogarnęło, który został bestialsko zamordowanych, zwłaszcza w strasznych czasach II wojny światowej - podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Wawrzynek zauważył też, że jest trzeci, radosny powód tego spotkania. - Słyszymy, że w Izraelu udało się osiągnąć zawieszenie broni i porozumienie rozejmu. Dlatego chcemy modlić się o pokój. Zwłaszcza o pokój dla tych wszystkich, którzy są mieszkańcami Ziemi Świętej, która jest ziemią Boga - podkreślił.
Następnie poprowadził modlitwę w zapowiedzianych intencjach.
Modlitwę za zmarłych, zwłaszcza pomordowanych, odmówił Ytzhak Naor, który przyjechał z Wrocławia. - To modlitwa za tych, którzy zginęli dla uświęcenia Bożego Imienia - Kidesz-Haszem, modlitwa za sprawiedliwych i męczenników - wyjaśnił.
Reklama
Odmówił także modlitwę Kadisz. Wyjaśnił przy tej okazji, że jest ona często mylnie uważana za modlitwę za zmarłych. - Kadisz, to modlitwa w języku aramejskim wysławiająca imię Boga. Wychwalamy Jedynego godnego chwały, który jest Ojcem nas wszystkich. Oddajemy chwałę Bogu także za tych ludzi, którzy odeszli, oddali swoje życie na chwałę bożą - wytłumaczył.
Modlitwa ta zatem objęła także pochowanych na legnickim cmentarzu, którzy zapisali się nie tylko w historii miejscowej Gminy Żydowskiej, ale i w życiu całego miasta Legnicy.
Przy tej okazji warto przypomnieć, że początki osadnictwa Żydów w Legnicy sięgają 1170 roku. Od 1938 roku społeczność żydowska systematycznie malała. Do października 1942 r. większość Żydów dostała nakaz opuszczenia miasta. Po II wojnie światowej Legnica stała się jednym z ośrodków osadnictwa żydowskiego na Dolnym Śląsku. Działały tu liczne żydowskie instytucje społeczne i oświatowe. W 1993 roku powstała w mieście Gmina Wyznaniowa Żydowska z przekształcenia istniejącej w latach 1946-1993 Kongregacji Wyznania Mojżeszowego. Dziś Gmina liczy około 40 osób.