W walkach toczonych w okolicy Kajetanowa, Zagnańska, Barczy, Lekomina wojska Grupy Operacyjnej Kielce zatrzymały na trzy dni natarcie niemieckie na północ Polski, bohatersko stawiając opór potężnej armii hitlerowskiej.
Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe szkół, strażaków, organizacji patriotycznych i kombatanckich. Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej za poległych w obronie Ojczyzny przewodniczył ks. proboszcz parafii Wiśniówka Leszek Struzik. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniała orkiestra dęta z Nowin.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzisiaj oddajemy cześć wszystkim tutaj walczącym dowódcom tego wielkiego zgrupowania liczącego 7 tys. żołnierzy, oficerom, podoficerom, szeregowcom za to, że walczyli o wolność Polski. Ta bitwa została przegrana przez Polaków, jak wiele innych bitew we wrześniu 1939 r. Ale przegrana pod względem militarnym była jednocześnie zwycięstwem pod względem moralnym. Żołnierze dali przykład, jak postępować w następnych latach, dniach, tygodniach. Trzeba pamiętać o tym, że bez bohaterstwa żołnierzy Września nie byłoby Polskiego Państwa Podziemnego z podziemną armią, z rządem, nie byłoby wolnej Polski mówił historyk Kieleckiej Delegatury IPN Marek Jończyk, który nakreślił genezę i przebieg bitwy pod Kajetanowem zebranym gościom.
Przed pomnikiem Żołnierzy Września w Kajetanowie delegacje władz samorządowych, senator Krzysztof Słoń, dyrektorzy szkół zrzeszonych w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Szkół Armii Krajowej z Oleszna, Kielc, Sukowa, Łącznej, Daleszyc, kombatanci oraz mieszkańcy złożyli wieńce i zapalili znicze. Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły w Kajetanowie im. Armii Krajowej. Uroczystości dopełniło wspólne pieśniobranie utworów legionowych i żołnierskich razem z Chórem „Żołnierskie Echa” oraz żołnierska grochówka.