Reklama
z Polski i ze świata
38-letnia Kanadyjka została wtrącona do więzienia za to, że modliła się za nienarodzone dzieci przed kliniką aborcyjną. Teraz jest symbolem ruchu pro-life na całym świecie.
O kontrowersjach i zagrożeniach wynikających z treści Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (CAHVIO) pisze Rada ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu opublikowanym 2 października br.
5
z Polski
Przedstawiciele 16 krajów świata wzięli udział w IV Międzynarodowym Kongresie Apostołów Bożego Miłosierdzia, który odbył się w dniach 3-5 października br. w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 duchownych i świeckich, szczególnie zaangażowanych w szerzenie orędzia, jakie Pan Jezus powierzył św. Siostrze Faustynie Kowalskiej.
Cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej po latach tułaczki znalazł swoje stałe miejsce. 4 października br., dokładnie w 236. rocznicę koronacji obrazu, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie zostało ustanowione nowe sanktuarium maryjne.
Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego
Do głosu zawsze powinien dochodzić cały człowiek: ten, który ma rozum i wiarę; ten, który rozum zaślubia z wolą, a wszystko okrasza sercem. Cały człowiek szukający Boga!
9
temat numeru: 12 X 2014 • Dzień Papieski
Dzień Papieski w roku kanonizacji Papieża Polaka został poświęcony świętości. Hasłem przewodnim stały się słowa: „Jan Paweł II Świętymi bądźcie!”
Książki kronikarza świętości Jana Pawła II
10-13
spotkanie z prof. Rynem
Co ludzi gna w wysokie góry? Czy to jeszcze pasja, czy wyzwanie rzucone losowi: uda się przeżyć czy nie?
15
16-18
felietony
Ostatnio znowu nastąpiła intensyfikacja działań różnych speców od kreowania i kształtowania opinii publicznej, czyli nas, zwykłych odbiorców programów telewizyjnych i innych mediów. Co widzimy?
Grzechem pierworodnym nowego rządu RP jest to, że na jego czele stanęła osoba, za którą snują się kłamstwa: w sprawie rzekomego przekopywania ziemi z miejsca katastrofy smoleńskiej „na metr w głąb”.
19
chrześcijańskie korzenie
Z abp. Markiem Jędraszewskim, wicesekretarzem generalnym CCEE Holendrem ks. Michelem Remerym i sekretarzem Sekcji ds. Uniwersytetów Irlandczykiem ks. Leonem Ó Giolláinem SJ rozmawia ks. Ireneusz Skubiś
Edycja Świętego Pawła wydała książkę, która spełnia wymagania publikacji w stylu: wszystko, co chciałbyś wiedzieć, a boisz się zapytać. Jej początki wiążą się z rozmowami młodego holenderskiego księdza z młodzieżą. Owocem aktywności duchownego w Internecie są odpowiedzi na najbardziej palące pytania, dotyczące wiary i Kościoła.
20-22
500. rocznica urodzin św. Teresy z Ávila
Nazywana była różnie: Teresą od Jezusa albo Teresą Hiszpańską. Jej dzieła i życie potwierdzają jednak dobitnie, że najpełniej zasłużyła na tytuł: Teresa Wielka.
24-25
wiara • życie
W swej najnowszej książce pt. „Wiara kapłana” ks. Henryk M. Jagodziński pisze: „Bez wiary modlitwa jest stratą czasu”, a „pieniądz jest wspaniałym sługą, ale strasznym panem”. Publikacja zawiera 13 konferencji, artykułów lub esejów z różnych dziedzin, które ukazują kapłaństwo w dialogu ze współczesnymi wyzwaniami.
Klasztor Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Kurie Prowincjalne Ojców Franciszkanów z siedzibami w Warszawie, Gdańsku i Krakowie oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie organizują IX Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o św. Maksymilianie.
Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazała się książka biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza pt. „Katolickie Kościoły wschodnie. Kompendium prawa”.
30
Mentalność semicka czasów Jezusa znacznie różni się od naszej. Ta ostatnia oparta jest na filozoficznych wzorcach starożytnej Grecji i prawniczej myśli Rzymu.
31
liturgia tygodnia
Życie i działanie człowieka od początku związane jest z odpowiedzialnością osobistą, która ma również pewne znaczenie wspólnotowe. Dlatego nie zaskakuje nas wizja proroka Izajasza, w której Bóg ostateczne szczęście zaadresował nie tylko do ludu Izraela, ale do wszystkich narodów.
32-33
fakty • opinie
Według OBOP, 56 proc. Polaków deklaruje, że jest im wszystko jedno, jakiej płci dziecko im się urodzi, a 22 proc. wolałoby syna i niemal tyle samo córkę. Znawcy zagadnienia podkreślają, że wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie dla rodziców, zaś wychowanie córki to przede wszystkim sprawdzian dla ojca.
38
z prasy zagranicznej
39
rodzina • 15 X - Dzień Dziecka Utraconego
Naukowcy mówią, że ten stan najczęściej pojawia się po 3-6 miesiącach. Czasami może zaatakować nawet po latach. Zawsze jednak towarzyszy mu poczucie winy, rozpacz, depresja, a nawet myśli samobójcze.
Miałam wtedy 22 lata, nie myślałam o konsekwencjach. Poddałam się aborcji.
46-47
rodzina • poradnik
Dziś chcę powiedzieć o tym, co się dzieje, kiedy pozwalamy sobie na drobne odstępstwa w zasadach, które wyznajemy. Wznosząc wokół swojego serca mur, który ma chronić Cię przed grzechem i atakami Złego, musisz troszczyć się o to, by był on solidny i mocny.
Pan Niedziela zapytał nową Panią Premier, czy teraz będzie dobrze... Jestem lekarzem odpowiedziała więc będzie można mi zaufać. Ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi będę zabiegać. Jestem (jak już wspomniałam) lekarzem i lubię zabiegi.
48
felietony
W Parlamencie Europejskim w Brukseli trwają przesłuchania kandydatów na unijnych komisarzy. Jest ich 27 plus przewodniczący, a ich kandydatury zostały wystawione przez rządy wszystkich krajów członkowskich Unii. Procedura wymaga, aby zaprezentowali się oni europosłom i dowiedli swoich rzekomych lub faktycznych kompetencji.
Putin stosuje metodę mieszaną: trochę wojny psychologicznej, trochę dywersji, trochę otwartej interwencji militarnej. Cel ma taki sam jak Hitler.
49
Niedziela Młodych
Właściwie całe moje życie był. Urodziłam się 15 lat po konklawe. Chłonęłam jego obecność całą sobą najpierw bezwiednie, potem z rosnącą świadomością tego, co mówił. W jakimś stopniu, nie wiem jeszcze w jakim, ukształtowała mnie jego myśl, jego styl życia, stosunek do drugiego człowieka.
Dwadzieścia tajemnic, kluczowych wydarzeń z życia Chrystusa i Jego Matki, o których napisano wiele. Często całkowicie nie na temat. Mężczyzna, banita, chce się dowiedzieć, co konkretnie daje mu modlitwa różańcem i dlaczego jest dla niego bronią mówią mu: „Musisz, bo tak wypada”.
Dziś dwie osoby upomniały się o moje wpisy na blogu. Piszę właściwie z myślą o nich. Pisanie zawsze zostawiam wewnętrznym natchnieniom. Nie mam ambicji być regularny w pisaniu i zdaję się w tym na powiewy Ducha. Wierzę, że wieje On również przez ludzi!
50-53
14 X - Dzień Edukacji Narodowej
Skoro „takie będą Rzeczypospolite, jakie i ich młodzieży chowanie”, to Polski nauczyciel nie może dać za wygraną. Musi nie tylko uczyć, ale także wpajać normy moralne, kształtować charaktery.
54
zjazd dyrektorów Caritas diecezjalnych
Około 60 dyrektorów i wicedyrektorów Caritas diecezjalnych z całej Polski uczestniczyło w trwających od 23 do 24 września br. obradach ogólnopolskiego zjazdu szefów Caritas, który odbył się w Skorzeszycach w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej.
56
Niedziela bielsko-żywiecka
To nie ryba czeka na wędkarza, ale wędkarz na rybę takiego obrazu użył bp Piotr Greger podczas spotkania z dziennikarzami, tłumacząc dlaczego księża będą dyżurować w 10 kościołach naszej diecezji w ramach tzw. stałego konfesjonału
Jedna ewangelizacja trzy duże regiony. W ramach 13. Tygodnia z Ewangelią pod hasłem: „W sieci Słowa” ewangelizowano na terenie Bielska-Białej, na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie.
Rychwałdzkie sanktuarium przygotowuje się do jubileuszu 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej 19 lipca 2015 r. zostanie tam odprawiona uroczysta Eucharystia.
Niedziela częstochowska
Mówiąc o nauczaniu św. Jana Pawła II, jego miłości do ludzi, pracy na rzecz wychowania człowieka do wolności i życia w pokoju, doceniania roli ojczyzny itd., zauważamy, że tematu „Jan Paweł II” nie sposób wyczerpać.
Położone na wzgórzu sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej widoczne jest zarówno z pobliskiej drogi krajowej, jak i przebiegającej niedaleko linii kolejowej łączącej Warszawę ze Śląskiem. Jest znakiem w jurajskim krajobrazie i zaproszeniem, by poznać jego charyzmat.
O pracy, nauce i wychowaniu w katolickiej szkole im. św. Jadwigi Królowej przy ul. Górnej w Częstochowie z s. Ksawerianą Borecką, nazaretanką, rozmawia ks. Jacek Molka.
Niedziela podlaska
Jakże różne jest podejście ludzi do spraw materialnych, do posiadania, do ubóstwa… Na tej ziemi nie uciekniemy od konieczności używania rzeczy potrzebnych do zwykłego, codziennego życia.
Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Duszpasterze z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie gościli w swojej parafii, a także na boiskach służbę liturgiczną z całego dekanatu węgrowskiego na Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dziekana Węgrowskiego.
Niedziela kielecka
Armia młodych w Szkolnych Kołach Caritas systematycznie rośnie. Obecnie w 60 kołach w wolontariat zaangażowanych jest aż 2 tys. dzieci i młodzieży z terenu całej diecezji.
Słynący łaskami obraz Matki Bożej Kazimierskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej należy do wizerunków przeżywających obecnie renesans
połeczność Gminy Zagnańsk, władze samorządowe, kombatanci oddali cześć żołnierzom Września poległym w bitwie pod Kajetanowem w dniach 5-7 września 1939 r.
Niedziela małopolska
Do krakowskich Łagiewnik 3-5 października pielgrzymowali współcześni apostołowie Bożego Miłosierdzia. Modląc się, uczestnicząc w wykładach oraz słuchając świadectw, pogłębiali formację i utwierdzali się w misji, z którą z nowym zapałem ruszą do swoich rodzin, parafii i państw!
Większość rodziców pragnie, by ich dzieci były dobrze wykształcone, ale czy jest to tożsame z sukcesem życiowym młodego człowieka? O tym, czym jest edukacja spersonalizowana i czy ze szkoły można wyjść nie tylko mądrzejszym, ale i szczęśliwszym
Kościół pełen mężczyzn i kobiet, które modlą się w ich intencji? To nie marzenia. To fakt, który już trzeci sezon można współtworzyć w kościele św. Barbary w Krakowie. Kolejna taka okazja już 16 października!
Niedziela lubelska
Cudowny obraz Matki Bożej Latyczowskiej po latach tułaczki znalazł godne miejsce w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.
Dzięki modlitwie i pracy duszpasterzy oraz wiernych z parafii pw. bł. bp. Władysława Gorala, mieszkańcy lubelskiej Wieniawy będą mieli swój kościół.
Gimnazjaliści otrzymali sakrament bierzmowania w blasku kopii Krzyża Trybunalskiego z rąk bp. Józefa Wróbla.
Niedziela legnicka
Katechetka Sylwia Dąbrowska, pracująca w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy za swoją pracę z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.
Wieczór ostatniego dnia września był okazją do spotkania melomanów w murach legnickiej katedry, aby wziąć udział w finałowym koncercie 23. Legnickich Wieczorów Organowych. Jest to międzynarodowe wydarzenie od maja do września, które odbywa się w jeden wtorkowy wieczór miesiąca.
Niedziela łódzka
W obecnym roku przypada 100. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.
Przez 23 lata działalności łódzki Dom Samotnej Matki udzielił pomocy 1135 matkom i ponad 2500 dzieciom będącym w trudnej sytuacji życiowej.
Niedziela przemyska
W parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Tyrawie Wołoskiej 19 września br. odbyło się uroczyste poświęcenie ołtarza oraz wmurowanie tablicy upamiętniającej życie i posługę długoletniego proboszcza śp. ks. prał. Bronisława Szewca.
Historia parafii w Cierpiszu nie jest zbyt długa, ale analizując ją, śmiało można mówić o wielkich dokonaniach, wielkim zaangażowaniu duszpasterzy i ofiarności parafian.
To właśnie temu Ewangeliście jak chce legenda zawdzięczamy pierwszy wizerunek Panny Maryi, którego schemat powtarzał się następnie przez stulecia. Św. Łukasz był nie tylko zdolnym malarzem, ale także doskonale wykształconym lekarzem i historykiem...
Niedziela rzeszowska
W bieżącym roku często wracamy do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w Rzeszowie: „Święci i błogosławieni stanowią żywy argument na rzecz tej drogi, która wiedzie do królestwa niebieskiego”. Przypominaliśmy je w kwietniu przy okazji kanonizacji Papieża Polaka.
Rodzina chrześcijańska jest pierwszą wspólnotą powołaną do głoszenia Ewangelii osobie ludzkiej, która jest w stałym rozwoju, i doprowadzenie jej, poprzez stopniowe wychowanie i katechezę, do pełnej dojrzałości ludzkiej i chrześcijańskiej.
Niedziela sandomierska
Kolejnym miejscem, po Janowie Lubelskim, Radomyślu nad Sanem i Sulisławicach, goszczącym przedstawicieli Kół Żywego Różańca z naszej diecezji stało się sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kulminacyjnym punktem obchodów 400-lecia ostrowieckiej kolegiaty była Msza św. sprawowana 28 września przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
Październik jest miesiącem różańcowym. Nie dziwi więc, że niedawno w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, odbyła się IV Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca.
Niedziela sosnowiecka
W pierwszą sobotę października odbyła się doroczna pielgrzymka rodziców i dziadków kapłanów i osób życia konsekrowanego Kościoła sosnowieckiego.
Inicjatywa Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej (SMDS) jest odpowiedzią na prośbę pasterza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka, którego pragnieniem było organizowanie cyklicznych, dorocznych spotkań młodzieży Kościoła sosnowieckiego.
Kolejny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem: „Jan Paweł II Świętymi bądźcie!”. Jak zawsze wypełniają go modlitwy, koncerty, konkursy, spektakle.
Niedziela świdnicka
Kościół od początku swojego istnienia dbał o to, by liturgia szczyt i źródło jego życia była sprawowana w należytym porządku i pobożnie. W odkrywaniu i przeżywaniu tajemnicy Kościoła w parafii istotną rolę odgrywa liturgia.
Ziemia żywi nas, ludzi, i zwierzęta. Dlatego jest tak ważna, dlatego trzeba ją miłować i jej bronić przed różnymi agresorami. Św. Jan Paweł II, wychowany na Ewangelii, także na patriotycznych poetach, pisarzach, polską ziemię wielokrotnie na naszych oczach całował i nas prosił, abyśmy ją kochali i byli jej wierni.
Na tydzień przed przyjazdem wspólnoty seminaryjnej do świdnickiego „Domu Ziarna” jedenastu nowych alumnów pierwszego roku rozpoczęło swoją formację ku Chrystusowemu kapłaństwu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach 9-15 września 50-osobowa grupa pielgrzymów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej odbyła pielgrzymkę do Wilna.
Rok kanonizacji św. Jana Pawła II naznaczony jest dziękczynieniem składanym Bogu za dar świętości naszego rodaka. Wyrażamy tę wdzięczność w wielu formach modlitewnych, ale także w inicjatywach społecznych służących dobru wspólnemu.
Przeszło czterdzieści lat temu, mając na względzie „dobro duchowe wiernych i prawdziwą konieczność”, Stolica Apostolska wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. („Immensae caritatis”, 29.01.1973 r.).
Niedziela toruńska
W dziesiątki Różańca serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości. Sprawy osobiste, sprawy naszych bliźnich, zwłaszcza tych, którzy są nam najbliżsi, tych, o których najbardziej się troszczymy. W ten sposób ta prosta modlitwa różańcowa pulsuje niejako życiem ludzkim
Niedziela warszawska
Do muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego trafił papieski tron z pl. Piłsudskiego. To on będzie jedym z głównych elementów pierwszej części ekspozycji stałej mówi dyrektor muzeum dr Paweł Skibiński.
Rozmowa z Grzegorzem Braunem, reżyserem filmu „Nie o Mary Wagner”
Od czasu beatyfikacji ks. Popiełuszki uroczystości 19 października zmieniły swój charakter. Wcześniej skupiano się na jego śmierci i modlono się o wyniesienie męczennika na ołtarze. Teraz kościół św. Stanisława Kostki jest już sanktuarium bł. Jerzego Popiełuszki, a data jego śmierci jest liturgicznym wspomnieniem żoliborskiego męczennika.
Ponad 300 tys. mieszkańców Mazowsza ma kłopoty z regularnym spłacaniem zaciągniętych pożyczek. Co w tej sytuacji mogą zrobić, a czego powinni się wystrzegać?
Z Tadeuszem Płużańskim, pisarzem i prezesem Fundacji „Łączka”, rozmawia Andrzej Tarwid
Niedziela wrocławska
Papież z Polski głęboko rozumiał doniosłość postaci św. Jadwigi nie tylko w historii Dolnego Śląska, ale odczytywał aktualność jej posłannictwa w kontekście współczesnych wydarzeń. Podczas tegorocznych uroczystości jadwiżańskich warto raz jeszcze sięgnąć do homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w 1983 r. we Wrocławiu na Partynicach.
We Wrocławiu jest ich dwanaście prowadzą je księża diecezjalni i zakonnicy. Każde z nich pracuje nad nowymi inicjatywami, by zachęcić innych do włączenia się w ich działalność. Czy skutecznie? Czy młodzi ludzie, którym często z Kościołem nie po drodze, potrzebują duszpasterstw akademickich?
Archidiecezja wrocławska co roku w sposób szczególny przeżywa wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, a to za sprawą trzebnickiego sanktuarium i daty wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
17 września 1939 r. pozostaje w świadomości Polaków jako data IV rozbioru Polski przez Niemcy i ZSRR. Wkroczenie wojsk radzieckich na mocy układu Ribbentrop Mołotow przekreśliło szanse Polski na skuteczną walkę z hitlerowskimi Niemcami.
W 75. rocznicę bitwy pod Oleszycami 17 września br. na Horaju odbyła się religijno-patriotyczność uroczystość.
Na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady na Majdanku odbyło się spotkanie modlitwene.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Blisko 9 tys. pątników przybyło w niedzielę 5 października do Rokitna na doroczną pielgrzymkę róż Żywego Różańca. Uroczystej Mszy św. przewodniczył oraz słowo Boże wygłosił abp Józef Kowalczyk, prymas senior z Gniezna.
Połowa października to okres, w którym zaczynamy porządkować mogiły naszych bliskich. Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych.
Mało o nich wiemy, a są i działają. Grupa stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” spotyka się w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. Spotyka się i działa.