Nigeria
Dramatyczna sytuacja chrześcijan
Organizacja Open Doors opublikowała pod znamiennym tytułem „Zniszczeni, ale niepokonani” dramatyczny raport o sytuacji chrześcijan w Nigerii. Według bardzo ostrożnych szacunków, od 2000 r. zginęło tam 9-11,5 tys. wyznawców Chrystusa. Co najmniej 1,3 mln zostało przesiedlonych lub zmuszonych do emigracji, a tysiące należących do nich domów, firm i nieruchomości zrównano z ziemią. Zniszczono też 13 tys. kościołów różnych wyznań. Jak stwierdza raport, ze względu na akty przemocy w niektórych regionach północnej Nigerii „chrześcijańska obecność została praktycznie zlikwidowana lub znacząco ograniczona. Natomiast w innych częściach kraju liczba wiernych w kościołach wzrosła ze względu na uciekających tam chrześcijan, a także pewną liczbę muzułmanów, którzy przeszli na chrześcijaństwo”. Osłabione zostały relacje chrześcijańsko-muzułmańskie, znacznie spadło też wzajemne zaufanie.
KAI
Abp Zygmunt Zimowski
Do osób dotkniętych chorobami rzadkimi
Z okazji obchodzonego 29 lutego IX Światowego Dnia Chorób Rzadkich abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w specjalnym przesłaniu wezwał do zerwania zasłony milczenia i wykluczenia wobec osób dotkniętych tymi chorobami, a także do uczynienia ich bardziej aktywnymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W przesłaniu czytamy m.in.: „Światowy Dzień Chorób Rzadkich, mający na celu nagłaśnianie, czym one są i co ze sobą niosą, znajduje także w Kościele większe zrozumienie, aby nie pozostali opuszczeni i pominięci cierpiący na choroby o małej lub rzadkiej częstotliwości występowania, na które z pewnością nie możemy pozostać obojętni. Co więcej, ich sytuacja, jak mówi temat wybrany na ten dzień – «Głos pacjenta. Dołącz do nas, aby głos osób z rzadkimi chorobami został usłyszany» – nie może pozostać bez echa w naszych sercach i odpowiednich działaniach na polu badań naukowych i leczenia”. Abp Zimowski zwraca uwagę na potrzebę troski o dobro wspólne i sprawiedliwość społeczno-zdrowotną dotyczącą środowiska chorób rzadkich i zaniedbanych. Zapowiada, że zainteresowanie Kościoła tymi zagadnieniami „wyrazi się w sposób szczególny w konferencji międzynarodowej Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych w listopadzie br. Ta inicjatywa, w przededniu zakończenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, będzie dodatkową okazją do promowania uczynków miłosierdzia względem ciała wobec chorych. Będzie przebiegać w znaku bliskości z osobami dotkniętymi chorobami rzadkimi, a także z ludźmi ubogimi i słabymi cierpiącymi na choroby zaniedbane, które zwykle występują na obszarach odległych i wiejskich” – pisze abp Zimowski.
KAI
USA
Biblia w 1000 językach
Pismo Święte w wersji audio jest obecnie dostępne w 954 językach, co oznacza, że przynajmniej teoretycznie może ono dotrzeć do ponad 6 mld, czyli 85 proc., mieszkańców Ziemi. Poinformowała o tym na swej stronie internetowej organizacja ewangeliczna Faith Comes by Hearing (FCBH) – Wiara Przychodzi przez Słuchanie.
Celem działań podejmowanych przez organizację jest przekazywanie słowa Bożego przede wszystkim najuboższym mieszkańcom naszej planety. Najnowsze wersje wydań zaopatrzone są w specjalne aplikacje, umożliwiające korzystanie z nagrań głuchoniemym.
Stowarzyszenie FCBH, mające siedzibę w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk (USA), stawia sobie za zadanie, aby Biblia „mówiona” była dostępna w 1000 językach, a może nawet przekroczyła tę liczbę, do maja br.
KAI
* * *
Człowiek, który zabija Boga, nie znajdzie także ostatecznego hamulca, aby nie zabijać człowieka. Ten ostateczny hamulec jest w Bogu.
Krótko
• Stan przestrzegania praw człowieka sięgnął najniższego możliwego poziomu od 70 lat – orzekło Amnesty International. Wpływ na to ma przede wszystkim kryzys związany z uchodźcami.
• Trzeba ograniczyć napływ uchodźców przez granicę grecko-turecką – ostrzegł unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. Jego zdaniem, jeśli to się nie uda, cały system może się załamać.
Reklama
• Węgry chcą przeprowadzić referendum w sprawie przyjmowania uchodźców. Premier Viktor Orbán poinformował, że wniosek został już zgłoszony w państwowej komisji wyborczej.
• W Syrii przebywa ponad 800 obywateli Niemiec, którzy wstąpili tam do tzw. Państwa Islamskiego – wynika z danych służb niemieckich. Liczba ta stale rośnie.
• Belgia jako kolejny – siódmy kraj w UE przywróciła kontrole graniczne. Dotyczy to granicy z Francją, a jest wywołane wysiedleniem obozowiska imigrantów w Calais.
• Ennio Morricone, wybitny twórca muzyki filmowej, otrzymał Oscara 2016 za najlepszą ścieżkę dźwiękową. Statuetka została mu wręczona za muzykę do „Nienawistnej ósemki” Quentina Tarantino.
• Ukraina w różnych międzynarodowych instytucjach sprawiedliwości domaga się od Rosji aż 65 mld dolarów. Zdaniem tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości, największe straty państwo ukraińskie poniosło wskutek aneksji Krymu.
• Donald Trump będzie najprawdopodobniej kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich w USA. Zmierzy się – też najprawdopodobniej – z Hillary Clinton. Według ostatnich sondaży, Trumpowi będzie bardzo trudno pokonać kandydatkę Demokratów.
• Gen. Martin Dempsey, były przewodniczący kolegium szefów sztabów Sił Zbrojnych USA, odebrał w Waszyngtonie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.