Zachęcam was, abyście kontynuowali dobrą tradycję poszukiwania więzi łączących wiarę i rozum, a równocześnie, byście odkrywali nowe metody zgłębiania nauk humanistycznych i przyrodniczych, aby coraz lepiej odpowiadać na wyzwania, jakie współczesny świat stawia przed człowiekiem i społecznościami – z tymi serdecznymi słowami papież Franciszek zwrócił się do przedstawicieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przybyłych z okazji pielgrzymki dziękczynnej na 100-lecie założenia uczelni i 70-lecie duszpasterstwa akademickiego, wzywając: „Niech wam towarzyszy wasz profesor Karol Wojtyła, św. Jan Paweł II!”. Jubileuszowa pielgrzymka do Watykanu odbyła się w dniach 25 i 26 kwietnia. W ponad 100-osobowej delegacji na czele z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim i Wielkim Kanclerzem KUL abp Stanisławem Budzikiem, wzięli udział: Kolegium Rektorskie, Kolegium Profesorskie oraz pracownicy i młodzież akademicka z dwóch grup duszpasterskich działających przy uczelni: Frassatianum i Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Z wizytą u trzech papieży
Reklama
– Jubileusz KUL-u miał dotąd dwa szczególnie doniosłe duchowe i kościelne akcenty. Pięknym rozpoczęciem świętowania było Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, pierwsze w historii w Lublinie, które odbyło się w październiku 2017 r. Wielkim przeżyciem była odbyta niedawno pielgrzymka do Wiecznego Miasta, do źródeł naszej wiary – mówił abp Stanisław Budzik. Katolicki Uniwersytet Lubelski zrodził się z serca Kościoła i do tego serca teraz pielgrzymował. Związki uczelni ze Stolicą Apostolską były od samego początku silne, podczas jej zakładania obecny był ówczesny nuncjusz apostolski abp Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Była to poniekąd, jak ją określił Metropolita Lubelski, „pielgrzymka do trzech papieży”. Obok tradycyjnego „baciamano” podczas środowej audiencji generalnej u Franciszka, uczestnicy modlili się w czwartek przy grobie św. Jana Pawła II, który przed wyborem na Stolicę Piotrową przez 24 lata był profesorem etyki na KUL. Delegacja włączyła się w tradycyjną Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II o godz. 7.10, sprawowaną z inicjatywy abp. Konrada Krajewskiego, jałmużnika papieskiego, co czwartek w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik. Następnie w południe wąskie grono zostało przyjęte prywatnie przez papieża seniora Benedykta XVI w klasztorze „Mater Ecclesiae” w Ogrodach Watykańskich, gdzie zamieszkał po rezygnacji z Urzędu Piotrowego, niegdyś rezydencji dyrektora Radia Watykańskiego, która za pontyfikatu Jana Pawła II została przekształcona w klasztor dla sióstr kontemplacyjnych, których zadaniem było wspieranie Ojca Świętego modlitwą. Obok tych wydarzeń ważnym punktem programu była również konferencja naukowa, która miała miejsce 25 kwietnia w Papieskiej Akademii Nauk z udziałem pięciu kardynałów, w tym: kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury, kard. Giuseppe Versaldiego, prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej i kard. Gerharda Müllera, emerytowanego prefekta Kongregacji Doktryny Nauki Wiary.
Katarzyna Artymiak
Pamiątkowe zdjęcie
Reklama
– Jest to ważne wydarzenie dla całej naszej wspólnoty akademickiej. Z zainteresowaniem słuchaliśmy słów Franciszka nt. związków naszej uczelni z Janem Pawłem II, naszym profesorem oraz odwołania się do idei „fides et ratio” jako filarów działalności uniwersytetu katolickiego. Wypowiedź Franciszka, krótka, ale niezwykle ważna dotyka istoty rzeczy. Każdy uniwersytet, a szczególnie katolicki, powinien rozważać całość rzeczywistości, czyli odnosić się do natury człowieka i Boga. W kontekście ogromnej specjalizacji nauk i atomizacji różnych dyscyplin muszą się też znaleźć miejsca, gdzie pytamy o rzeczy zasadnicze, na które szczegółowe dyscypliny nie potrafią odpowiedzieć. Myślę, że takim miejscem jest uniwersytet katolicki, który przywołuje istotne pytania – mówił ks. Antoni Dębiński. – Jeśli chodzi o bardziej osobiste odczucie i emocje, to się bardzo cieszę, że udało nam się spotkać z Franciszkiem. Zauważyłem ogromne zainteresowanie i emocjonalne odniesienie naszych pracowników i studentów obecnych na audiencji na Placu św. Piotra; wszyscy zaczekali aż Ojciec Święty zakończy spotkanie. Nasza grupa została praktycznie jako ostatnia na placu, co oznacza, że to było ważne, by być blisko Ojca Świętego i usłyszeć słowa, że Papież nam błogosławi – podkreślał Ksiądz Rektor. Podczas osobistego spotkania Franciszka z Wielkim Kanclerzem i Kolegium Rektorskim, ks. Dębiński wręczył Papieżowi medal okolicznościowy.
Śladami świadków
Pogoda dopisała i zabrane z Polski parasolki przydały się, by ochronić się przed słońcem. Młodzież z duszpasterstwa, z których większość przybyła do Wiecznego Miasta po raz pierwszy, ożywiła się wraz z wjazdem Franciszka w papamobile na Plac św. Piotra. – Papież, mimo że pozdrawiał przez godzinę różne grupy łącznie z nowożeńcami, był pełen energii. Widać, że kontakt z ludźmi dodaje mu siły. Podziwiałem jego wielką energię i życzliwość wobec każdego człowieka. My również mieliśmy okazję jej doświadczyć – dzielił się wrażeniami Ksiądz Arcybiskup.
Reklama
Ojciec Święty poświęcił katechezę sakramentowi chrztu. – Niesamowite miejsce, mógłbym tutaj kontemplować cały dzień. Dobrze, że pozdrowienia są w różnych językach, każdy miał coś innego do powiedzenia. Trochę zaskakujące jest to, że Papież od jakiegoś czasu mówi o chrzcie, co też poruszamy na naszych spotkaniach. Podkreśla wartość tego sakramentu. Na co dzień tego nie zauważamy, bo jest to sakrament, który przyjęliśmy jako dzieci – mówił Michał, student 4. roku psychologii na KUL, lider wspólnoty „Frassatianum”, która stara się teoretycznie i praktycznie wcielać świadectwo życia swojego patrona bł. Piotra Jerzego Frassatiego; obok spotkań formacyjnych, pomaga ludziom starszym i młodszym, potrzebującym oraz dzieciom poprzez korepetycje, wsparcie finansowe, obecność i organizowanie różnych akcji, a także odmawia Różaniec raz w tygodniu.
Młodzież szukała śladów Jana Pawła II. – Jako stypendyści zauważamy, że z biegiem czasu pamięć o Janie Pawle II przemija, odchodzą świadkowie. Miałam 10 lat, kiedy odchodził i zapamiętałam tylko kilka urywków z telewizji. Poznajemy jego nauczanie pośrednio, szukamy świadków, którzy się z nim zetknęli. Takim spotkaniem ostatnio dla nas było spotkanie z prymasem abp. Wojciechem Polakiem. To jest niesamowita moc słuchać tych ludzi, ich historii. Moim ulubionym cytatem są słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, nawet jeśli inni nie będą od was wymagali”. Czyli potrzeba zaangażowania młodych, zaangażowania chrześcijan i radości – mówiła Gabriela, studentka z Politechniki Lubelskiej i stypendystka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
Młodzi pielgrzymi po audiencji generalnej spotkali się w pobliskiej Kurii Generalnej jezuitów z Wandą Gawrońską, siostrzenicą bł. Piotra Jerzego Frassatiego, która wcześniej podczas wizyty w Lublinie zainspirowała młodzież, by udała się do Rzymu jego śladami. Stąd pielgrzymi, obok Rzymu, zwiedzili także Turyn, gdzie wzrastał patron studentów i Polone, gdzie mieści się rezydencja rodziny Frassatich oraz sanktuarium Czarnej Madonny w Orope.
W Papieskiej Akademii Nauk
Podczas konferencji naukowej w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk kard. Ravasi poświęcił swój wykład tematowi „Uniwersytet – kultura – wyzwania dziś”, wymieniając wśród nich problem świeckości i zeświecczenia oraz kultury cyfrowej, w której żyjemy. Kard. Müller przedstawił okoliczności publikacji „Opera omnia” Josepha Ratzingera, których wydawanie zostało mu powierzone. Słowo wprowadzające wygłosił Wielki Kanclerz KUL abp Budzik, a całość podsumował rektor KUL ks. prof. Dębiński. O polskim wydaniu dzieł opowiedzieli jej redaktorzy: ks. prof. Krzysztof Góźdź i dr hab. Marzena Górecka. Na zakończenie medale okolicznościowe otrzymali: kard. Bertone, kard. Ruini, kard. Müller, kard. Ravasi, kard. Versaldi, abp Romero Pawłowski, abp Mokrzycki, Rocco Buttiglione, ks. prał. Krzysztof Nykiel, ambasador Andrzej Kotański.
Zebranym została zaprezentowana jubileuszowa etiuda filmowa na 100-lecie KUL, a spotkanie zakończył krótki spektakl Sceny Plastycznej KUL prof. Leszka Mądzika zatytułowany „Oblicze”, wystawiony w wyjątkowej scenerii owalnego tarasu siedziby Papieskiej Akademii Nauk Casiny Piusa IV, przepięknego budynku z XVI wieku, który pełnił wtedy funkcję letniej rezydencji papieskiej.