Miasteczko odbyło się pierwszy raz w 2010 r. i jest inicjatywą zainspirowaną życiem i świadectwem bł. Karoliny. Jego zalążkiem była dziewięciodniowa nowenna do bł. Karoliny. W tym roku po raz pierwszy na takie rekolekcje pojechała delegacja z naszej diecezji w składzie: ks. Tomasz Przewoźny, Emilia Sobieska oraz Anna Żuromska.
Miasteczko trwało w dniach 27 lipca – 2 sierpnia i przebiegało pod hasłem: „Ducha masz? Chcesz?”. W czasie miasteczka uczestnicy mogli zagłębić się w istotę Ducha Świętego. Każdego dnia wygłaszana była konferencja odnośnie darów Ducha Świętego. Nie brakowało pracy w grupach, rozważania Słowa Bożego czy rozmyślań na temat różnych sytuacji w życiu człowieka i relacji z Panem Bogiem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W czasie miasteczka modlitewnego uczestnicy trwali na modlitwie, będąc blisko Pana Boga i bł. Karoliny. Właśnie w tym miejscu – Zabawie, młodzi ludzie tworzą osobistą relację z Bogiem, ale także spędzają czas z drugim człowiekiem, lepiej poznając siebie. Nie brakowało adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnych śpiewów, spotkań w grupach, ale również dobrej zabawy podczas pogodnych wieczorów. Była możliwość uczestniczenia w Drodze Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny. Te siedmiodniowe rekolekcje to moment, w którym na chwilę można się zatrzymać i ofiarować wszystkie swoje sprawy Panu Bogu.
Reklama
Kim była i jest dla nas bł. Karolina? Urodziła się 2 sierpnia 1898 r. we wsi Wał-Ruda pod Tarnowem, młodziutka dziewczyna, która poświęciła swe życie Panu Bogu. W jej rodzinnym domu panowała atmosfera pełna prostoty i ducha modlitwy. Codziennie odmawiano Różaniec. Kolejne dni wypełnione były pracą w domu i na roli, a jej rytm wyznaczały niedziele i święta kalendarza liturgicznego. Karolina była dobrą, obowiązkową i bardzo posłuszną dziewczyną. Ciężko pracowała, pomagając rodzicom, opiekowała się młodszym rodzeństwem. W szkole była dobrą uczennicą, inteligentną, o dużym poczuciu obowiązku, uczciwości i sprawiedliwości. Z ochotą pomagała wszystkim potrzebującym. Choć mieszkała ok. 8 km od kościoła, często uczęszczała na Msze św. oraz inne nabożeństwa.
18 listopada do domu Kózków zapukał rosyjski żołnierz, który wyprowadził Karolinę i jej ojca z domu, twierdząc, że prowadzi ich do kwatery oficera, by zeznali mu, gdzie są Austriacy. Żołnierz odesłał ojca do domu i prowadził Karolinę w głąb lasu. Podczas szamotaniny Karolina wyrwała się z rąk oprawcy i pobiegła przez bagna. Ciosy szablą, które zadał jej żołnierz okazały się być śmiertelne. Zginęła, heroicznie broniąc swojej wolności i godności, które były dla niej cenniejsze niż życie.
Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszanie Młodzieży, Ruchu Czystych Serc, rolników, drugorzędną patronką diecezji rzeszowskiej oraz patronką szkolnych kół Caritas w diecezji tarnowskiej. Razem ze św. Stanisławem Kostką jest patronką młodzieży.