Reklama

Kalendarium Niepodległości

Tydzień 25.
29 kwietnia – 5 maja 1919

Wojska bolszewickie próbujące odbić Wilno 29 kwietnia rozpoczęły ostrzeliwanie artyleryjskie miasta. Natarcie nastąpiło nocą następnego dnia z kierunku Mejszagoły. Gwałtowny szturm na pozycje Polaków, z początku udany, zatrzymał się o świcie z dużymi stratami po stronie polskiej. Atak na skrzydło nieprzyjaciela pod Karolinką spowodował wycofanie się bolszewików i odepchnięcie ich daleko na północ i wschód od Wilna.

Po zajęciu Grodna przez Polaków nową linię demarkacyjną z niemieckimi wojskami Ober-Ostu, okupującymi jeszcze Suwalszczyznę, obsadzili m.in. żołnierze Pułku Jazdy Tatarskiej. Pułk formowany był od stycznia wśród polskich muzułmanów. W odezwie kierowanej „do narodu tatarskiego” wzywano: „Wszyscy wierni wyznawcy Proroka pod broń! Odradza się nasz stary tatarski konny pułk Rzeczypospolitej i wzywa wszystkich wiernych, zamieszkujących Polskę i Litwę, do swych szeregów, pod zielony sztandar Proroka! Niech Bóg błogosławi poczynania Wasze!!!”.

W ostatnich dniach kwietnia na froncie galicyjskim wznowiono działania przeciw wojskom ukraińskim, z myślą o trwałym zabezpieczeniu Lwowa przed atakami i przygotowaniu generalnej ofensywy. Męstwem i ofiarnością wyróżniali się żołnierze z Wielkopolski, walczący na wschód od miasta. 29 kwietnia miała miejsce walka powietrzna między dwoma samolotami ukraińskimi, które się pojawiły nad Lwowem, a samolotem pilotowanym przez por. Stefana Steca. Nad Sokolnikami doszło do wymiany ognia i poważnego uszkodzenia jednej z ukraińskich maszyn. Było to pierwsze indywidualne polskie zwycięstwo w walce stoczonej w powietrzu. W działaniach kwietniowych na froncie ukraińskim polscy piloci wykonali 149 lotów i zrzucili na pozycje nieprzyjaciela łącznie 3552 kg bomb.

Reklama

W Warszawie wiece pierwszomajowe, organizowane przez PPS na placu Saskim i przez Radę Delegatów Robotniczych na placu Teatralnym, zgromadziły kilkanaście tysięcy osób. W Łodzi, Zagłębiu Dąbrowskim i innych centrach przemysłowych domagano się zaprzestania wojny z republikami radzieckimi. W Częstochowie Narodowy Związek Robotniczy zorganizował pochód z orkiestrą i śpiewami narodowymi na Jasną Górę, gdzie wysłuchano Mszy św.

3 maja w całym kraju uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 r. – jako święto narodowe i kościelne. Celebrowano specjalne nabożeństwa w kościołach, synagogach i meczetach; organizowano defilady, akademie, pochody z licznym udziałem wojska i młodzieży szkolnej. W przemówieniach żądano przyłączenia do Macierzy Gdańska, Pomorza, Śląska, Galicji Wschodniej, Wileńszczyzny. W Warszawie, na stokach Cytadeli, w obecności Naczelnika Państwa, posadzono drzewo Wolności jako zaczątek parku Traugutta; w Poznaniu na Malcie 16 tys. ludzi rozpoczęło sypanie kopca Wolności.

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

4 grudnia: XXIII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-04 08:58

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Druga niedziela Adwentu w Kościele katolickim w Polsce jest tradycyjnie od 2000 roku Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Chodzi o duchowe i rzeczowe wspieranie naszych sióstr i braci w wierze na terenie dawnego ZSRR, przede wszystkim tuż za naszą wschodnią granica, a więc na Białorusi i Ukrainie, gdzie żyją największe skupiska katolików, w większości zresztą pochodzenia polskiego. Poza tym dotyczy to także Rosji, Kaukazu i Azji Środkowej. Całość działań w tym zakresie koordynuje powołany 30 grudnia 1989 przez kard. Józefa Glempa Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie (początkowo jako Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim; zmiana nastąpiła po rozpadzie ZSRR w 1991).

Jak co roku przez cały ten dzień w świątyniach katolickich w całym kraju sprawowane są Msze św. w intencji naszych współwyznawców i rodaków za wschodnią granicą z kazaniami na ten temat, a pieniądze, zebrane w tym czasie na tacę i do specjalnie wystawionych puszek przeznacza się na materialne wsparcie tamtejszego Kościoła. Obejmuje ona pomoc przy odbudowie i remontach istniejących już, ale na ogół bardzo zniszczonych świątyń i przy budowie nowych, zakup i wysyłanie sprzętu liturgicznego (kielichy, monstrancje, pateny itp.), Mszałów i innych ksiąg świętych, szat liturgicznych, a także literatury religijnej. Należy pamiętać, że po całych dziesięcioleciach prowadzonej przez komunistów bezwzględnej walki z wszelkimi przejawami życia religijnego, a także – w wypadku zachodnich regionów ówczesnego ZSRR – z polskością, duchowe potrzeby tamtejszych wiernych są i długo jeszcze będą ogromne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję