Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa w blasku Miłosierdzia

W naszej archidiecezji, której szczególnym charyzmatem jest maryjność, ważne miejsce zajmuje kult Miłosierdzia Bożego. Kościoły pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego są we wszystkich miastach i częściach archidiecezji. W świątyniach znajdują się obrazy Jezusa Miłosiernego, są też relikwie św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki

Świętowanie Miłosierdzia Bożego jako zwiastun święta rozpoczęło się w naszej archidiecezji już w 1985 r. Rozpoczęliśmy to świętowanie wraz z archidiecezją krakowską i białostocką” – wspomina abp senior Stanisław Nowak i dodaje, że obok Doliny Miłosierdzia mamy w Częstochowie także Górę Miłosierdzia z kościołem pw. św. Faustyny, w którym znajduje się Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez artystę malarza Witolda Bulika. Obraz ten został uroczyście poświęcony przez św. Jana Pawła II i peregrynował po archidiecezji w latach 2002-2003.

Najważniejszym centrum kultu Miłosierdzia Bożego jest oczywiście Dolina Miłosierdzia w Częstochowie. Tutaj już w 1952 r. umieszczono w głównym ołtarzu obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez artystę malarza Adolfa Hyłę z Krakowa (tego samego, który malował obraz znajdujący się w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach). Oficjalnie parafia pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego została ustanowiona w 1960 r. jako jedna z pierwszych w skali świata pod takim wezwaniem.

Ważnym miejscem kultu Miłosierdzia Bożego jest kościół pw. Miłosierdzia Bożego – Sanktuarium Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach. Warto wskazać, że kalwarię przy sanktuarium charakteryzuje to, że umiejętnie łączy tajemnice pasyjne z tekstami z „Dzienniczka” św. s. Faustyny o Miłosierdziu Bożym.

Kościoły i kaplice

W naszej archidiecezji kościoły i kaplice pw. Miłosierdzia Bożego znajdują się w: Rudnikach, Dziepółci, Radomsku, Cieciułowie, Zawierciu, Jaworzniku, Wieluniu, Rędzinach, Kurowie, Dankowicach, Chorzewie Siemkowicach i Rzekach. Natomiast w Lubojence znajduje się piękny kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej, Apostołki Bożego Miłosierdzia.

Szczególnej czci Jezus Miłosierny doznaje również w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie w Kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego znajduje się obraz „Jezu, ufam Tobie” namalowany przez artystę malarza Aleksandra Markowskiego. Obraz ten nawiązuje do dzieła wileńskiego artysty malarza Eugeniusza Marcina Kazimirowskiego.

Reklama

Kult Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny obecny jest także na Kalwarii w Praszce, gdzie znajduje się kaplica Miłosierdzia Bożego oraz na Kalwarii Wąsowskiej, gdzie jest kaplica Pana Jezusa Miłosiernego w postaci Chrystusa Frasobliwego.

Św. Tomasz Apostoł i Miłosierdzie

Istotnym miejscem kultu Bożego Miłosierdzia jest także Sanktuarium św. Tomasza Apostoła w Osinach. „Święty Apostoł dotykał ręką ran Pana Jezusa po Zmartwychwstaniu i doznał od Niego wielkiego miłosierdzia, dlatego czci się w tym sanktuarium również Miłosierdzie Boże” – podkreśla abp Stanisław Nowak. W świątyni znajdują się relikwie św. Tomasza Apostoła (kość dłoni świętego), które parafia otrzymała z Ortony w 2006 r., dzięki zaangażowaniu pierwszego proboszcza parafii ks. Pawła Kłosa. Relikwie umieszczone są w kaplicy, którą zdobi m.in. witraż z wizerunkiem św. Tomasza Apostoła i namalowany na ścianie kaplicy wizerunek Matki Bożej Sacro Cingolo (Świętego Cingulum) z Prato, najprawdopodobniej jedyny w Polsce.

Matka Miłosierdzia

W archidiecezji czczona jest również Matka Boża – Matka Miłosierdzia. Parafia pod tym wezwaniem znajduje się w Jastrzębiu. Natomiast szczególny kult Matki Bożej – Matki Miłosierdzia jest w Mstowie, w sanktuarium Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia. Koronacja diecezjalna obrazu z udziałem biskupów częstochowskich, wiernych Mstowa i okolic odbyła się w 2000 r.

Warto zaznaczyć, że w kult Miłosierdzia Bożego wpisał się również Kongres Miłosierdzia, który się odbył z woli abp. Wacława Depo w 2016 r.

Wszystkie miejsca związane z kultem Miłosierdzia służą wzrostowi wiary i pobożności tak, aby nasza archidiecezja żyła w blasku Miłosierdzia.

* * *

Ks. Adam Szwedzik, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Radomsku: – Miłosierdzie Boże to prawda, którą jako wspólnota parafialna pragniemy żyć każdego dnia. Bóg jest Miłością i Miłosierdziem. Ludzie naszych czasów mają tak wiele zranień w swoim sercu. A jedynym lekarstwem na nasze niepokoje, zranienia, grzech jest Miłosierdzie Boże. Każdy dzień w naszej parafii to odpowiedź na dar wielkiej miłości Pana Boga. Myślę też, że miłosierdzie, konkretna miłość bliźniego, jest naszym codziennym zadaniem. Dlatego każdego dnia musimy przyklękać przed Jezusem i oddać wszystko Bożemu Miłosierdziu. Z naszej parafii powinna wypływać iskra Bożego miłosierdzia.

Barbara Januszewska z parafii Miłosierdzia Bożego w Radomsku: – Chodzi o to, by Miłosierdzie Boże, jakie płynie z obrazu, było przez ludzi docenione, by wiedzieli, jakie jest ważne i umieli z niego czerpać potrzebne łaski na dalsze życie.

2019-04-24 09:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie na Ochocie

Niedziela warszawska 7/2020, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

św. Faustyna

miłosierdzie Boże

Łukasz Krzysztofka

Św. Faustyna przypomina nam o potężnym bogactwie ducha – podkreśla ks. prał. Bartuszek

Św. Faustyna przypomina nam o potężnym bogactwie ducha – podkreśla ks. prał. Bartuszek

Miejsc tak mocno związanych ze św. Faustyną nie jest w Warszawie dużo, ale bez wątpienia jednym z nich jest kościół w parafii św. Jakuba przy pl. Narutowicza.

W lipcu 1924 r. Helena Kowalska przyjeżdża do stolicy. Swoje pierwsze kroki na pl. Narutowicza kieruje do kaplicy, obok budowanego kościoła parafialnego. 18-letnia dziewczyna uczestniczy we Mszy św. W swoim Dzienniczku, który dzisiaj znany jest na całym świecie, notuje: „Raniusieńko przyjechałam do miasta i weszłam do pierwszego kościoła, jaki spotkałam, i zaczęłam się modlić o dalszą wolę Bożą”. Tak zaczynają się związki parafii ze świętą mistyczką. Trwają one do dziś.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Niedziela Ogólnopolska 48/2007, str. 22-23

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

TER

Św. Mikołaj, patron kościoła

Św. Mikołaj, patron kościoła

Niegdyś święty biskup z Myry był jednym z ważniejszych świętych chrześcijaństwa. Dziś stał się „świętym komercji”. Współczesność odarła go z ornatu, z głowy zdjęła mitrę i zabrała pastorał.

„Świętego krasnala” - jak nietrudno zgadnąć - wymyślili amerykańscy specjaliści od reklamy. Dziś byśmy powiedzieli, że to taki święty po obróbce w McDonald’s

CZYTAJ DALEJ

Szef MS: Polska w gronie europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony przed przemocą domową

2022-12-06 17:25

[ TEMATY ]

przemoc

Zbigniew Ziobro

Adobe Stock.pl

Polska zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową - mówił we wtorek szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro komentując zmiany w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.

Ziobro powiedział na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej zaleceniom dla prokuratury, by ta mogła skuteczniej przeciwdziałać przemocy domowej, że dzięki opracowanym w jego resorcie przepisom dotyczącym Polska "zalicza się do wąskiego grona europejskich państw, które gwarantują najwyższy standard ochrony głównie kobietom i dzieciom w związku z przemocą domową".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję