Reklama

Niedziela Podlaska

Kamperem przez świat

Dzięki uprzejmości proboszcza i dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego, tegoroczne rekolekcje karawaningowe odbyły się w dniach od 17 do 21 lipca br. w Węgrowie, na placu należącym do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela podlaska 32/2019, str. 7

[ TEMATY ]

rekolekcje

Eliza Frąckiewicz

„Wiara, nadzieja i miłość” to hasło VIII Ogól- Najświętszej Maryi Panny nopolskich Rekolekcji Karawaningowych

„Wiara, nadzieja i miłość” to hasło VIII Ogól- Najświętszej Maryi Panny nopolskich Rekolekcji Karawaningowych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje to dla wielu osób czas pogłębienia wiary, spotkania z Chrystusem w drugim człowieku i Jego słowie. To tu możemy doświadczyć prawdziwej ciszy, która nigdy nie oznacza pustki. Ale żeby tak było, trzeba wiele cierpliwości i pokory. Tego mogli doświadczyć pasjonaci podróżowania kamperem lub z przyczepą campingową w Węgrowie.

Wiara, nadzieja i miłość

Hasłem przewodnim VIII Rekolekcji Karawaningowych były trzy cnoty boskie: wiara, nadzieja i miłość. Rozważania prowadził ks. Mariusz Chmura, diecezjalny duszpasterz Katolickiego Stowarzyszenia Karawaningowego „Razem w Drodze”. W rekolekcjach uczestniczyło 26 załóg, które przyjechały przyczepami kempingowymi i kamperami, w tym 70 osób w wieku od 5 do 80 lat z całej Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje rozpoczęliśmy Mszą św. z nauką „Wiara”. Następnie uczestnicy rekolekcji udali się na wycieczkę autokarową trasą: Węgrów – Zamek w Liwie – sanktuarium w Miedznej – Treblinka – sanktuarium w Prostyni – Pałac w Starej Wsi – Węgrów. Następny dzień rekolekcji rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą św. z nauką rekolekcyjną „Nadzieja”, której również przewodniczył ks. Mariusz Chmura. Następnie uczestnicy rekolekcji zwiedzili bazylikę mniejszą, rynek, Dom Gdański i kościół z cmentarzem ewangelickim. Po południu poszczególne grupy rekolekcyjne pracowały w sześciu zespołach. Rozważały fragmenty Pisma Świętego oraz dyskutowały, czym dla nich są trzy cnoty Boskie: wiara, nadzieja i miłość. W dzisiejszym świecie wielu młodych ludzi poszukuje prawdziwych wartości. Dlatego warto było nad tym przystanąć i w głębi serca zapytać: Co jest moją najważniejszą wartością?

Prawdziwa jedność

Wiara, nadzieja i miłość tworzą ze sobą prawdziwą jedność. Ks. J. Twardowski pisał: „Wiara podaje ręce nadziei, nadzieja podaje ręce wierze. Kiedy łamią się ludzkie plany, to wtedy ma w nas dojrzeć wiara, nadprzyrodzona siostra nadziei”. Św. Paweł wspaniale kończy Hymn o miłości: „Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość” (1 Kor 13, 13).

Reklama

We wspólnym kręgu uczestnicy dzielili się wnioskami wypracowanymi podczas pracy w grupach. Przy wspólnej kawie i lokalnym sękaczu uczestnicy podsumowali rekolekcje. Nie obyło się bez wzruszających wypowiedzi członków poszczególnych załóg. Ostatnimi punktami zwiedzania Węgrowa były odwiedziny w Ludwisarni Braci Kruszewskich, wspólne śpiewanie pieśni religijnych i zwiedzanie ekspozycji muzealnej w piwnicach klasztoru. Ostatniego dnia rekolekcji załogi uczestniczyły we Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza ks. Leszka Gardzińskiego. Następnie każdy mógł zobaczyć, jak wyglądają kampery i przyczepy kempingowe, zapytać o szczegóły podróżowania i dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest karawaning.

Razem w Drodze

Rekolekcyjne dni upłynęły na pięknych rozmyślaniach. Były to wspaniałe chwile wzajemnej radości i odkrywania Boga w drugim człowieku. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przebieg tegorocznych rekolekcji, w szczególności: ks. Mariuszowi Chmurze, ks. Leszkowi Gardzińskiemu, Elizie i Robertowi – członkom KSK za przygotowanie strony logistycznej.

Katolickie Stowarzyszenie Karawaningowe „Razem w Drodze” zrzesza ponad 200 osób z całej Polski, których pasją jest karawaning, czyli podróżowanie kamperem lub z przyczepą campingową oraz łączenie tej pasji z wiarą i uwielbianiem Boga. Podróżując, zwiedzając i podziwiając świat, członkowie KSK „Razem w Drodze” dają jednocześnie świadectwo wiary, stąd w nazwie stowarzyszenia jest wyrażenie „katolickie”. O historii i działalności stowarzyszenia możemy przeczytać na portalu www.razemwdrodze.com. Jedną z form spotkań członków KSK „Razem w Drodze” są rekolekcje karawaningowe organizowane co roku w różnych częściach Polski.

2019-08-06 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ładowanie akumulatorów

Dni Formacyjne Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej w urokliwej jesienią scenerii Zamku Bierzgłowskiego są już tradycją. Celem tych spotkań jest ożywienie życia duchowego i społecznego Akcji Katolickiej poprzez szkołę modlitwy, pogłębianie ducha zaangażowania i współodpowiedzialności za Kościół oraz przedyskutowanie i wymianę doświadczeń w zakresie metod działania Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
W tym roku spotkanie odbyło się w dniach 21-23 września. O tym, jak potrzebne i akceptowane jest to przedsięwzięcie, może świadczyć fakt, że z zaproszenia skierowanego przez organizatora, którym jest Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej, do wszystkich księży asystentów, prezesów, członków i sympatyków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej skorzystało ok. 80 osób.
Dni przebiegały pod hasłem: „Być solą ziemi”, a rozważania poprowadził ks. prof. Tadeusz Borutka, dyrektor Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej, redaktor naczelny „Bielsko-Żywieckich Studiów Teologicznych”, diecezjalny asystent Akcji Katolickiej, członek Krajowej Rady Akcji Katolickiej. Mottem była myśl bł. Jana Pawła II: „Tylko człowiek, dla którego jedynym drogowskazem i przewodnikiem jest Chrystus, może dokonać prawdziwej przemiany serc innych ludzi, środowisk, narodu i świata”.
Goście zjechali do Zamku Bierzgłowskiego późnym popołudniem 21 września. Po zakwaterowaniu, kolacji i Mszy św. z nauką o modlitwie i kontemplacji, odprawionej przez Księdza Rekolekcjonistę, uczestniczyli w pierwszej konferencji poprowadzonej przez prof. Grażynę Halkiewicz-Sojak, a poświęconej Józefowi I. Kraszewskiemu.
W następnych dniach w czterech konferencjach ks. prof. Tadeusz Borutka mówił o objawach współczesnego kryzysu duchowego, który ujawnia się przede wszystkim w kwestionowaniu podstawowych wartości, norm i zasad. Przyczyną tego moralnego zagubienia jest sekularyzm będący rezultatem odrzucenia Boga i wszystkiego, co z Nim związane. Mówił też o kryzysie w sferze życia religijnego.
Wszystkie te fakty świadczą o potrzebie nowej ewangelizacji we współczesnym świecie, a ich adresatami są ludzie, u których wiara osłabła albo wręcz zanikła, albo też chrześcijaństwo znają tylko powierzchownie. Ksiądz Profesor podkreślił, że istotą nowej ewangelizacji są nowe metody apostolatu, takie jak: osobisty kontakt, świadectwo wiary, prowadzenie stron i portali religijnych w internecie itp.
W tej ewangelizacyjnej misji Kościoła Akcja Katolicka jest szczególnie potrzebna. Ma ona działać na różnych płaszczyznach: w sferze kształtowania opinii publicznej, występować w obronie sprawiedliwości w życiu politycznym, angażować się w prawidłowy rozwój życia gospodarczego na chrześcijańskich zasadach etycznych. Pilne jest również zaangażowanie w życie kulturalne zwłaszcza w dziedzinie edukacyjnej i oświatowej. Potrzebna jest też troska o tworzenie katolickich środków przekazu oraz kulturę przekazu w tych środkach i życiu osobistym.
Przed Akcją Katolicką stoi również wielkie zadanie związane z obecnością w Unii Europejskiej. Europa, zgodnie z nauczaniem bł. Jana Pawła II, winna stać się „wspólnotą ducha”, i tu przed członkami Akcji Katolickiej stoją dwa ważne wyzwania duszpasterskie - „duszpasterstwo praw człowieka” i „upowszechnianie idei dialogu”. Aby sprostać działaniom na rzecz nowej ewangelizacji, członkom Akcji Katolickiej potrzebne są: modlitwa, nauka, nieustanna formacja i działanie pod przewodnictwem hierarchii Kościoła. Na zakończenie konferencji prezes DIAK Lidia Gliwa wręczyła ks. prof. Tadeuszowi Borutce medal wybity z okazji 15-lecia Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej.
Ważnym elementem Dni Formacyjnych były promocje książek. Ks. dr hab. Wiesław Łużyński, prof.UMK omówił swoją książkę „Wierzę w Kościół jeden, święty, powszechny i apostolski”, która jest pokłosiem katechez wygłoszonych do katolików świeckich. Prof. Wojciech Polak promował swoją książkę „Patriotyzm dnia dzisiejszego”, w której wyjaśnia zagadnienia państwa, narodu, Ojczyzny i patriotyzmu.
Ubogaceniem Dni Formacyjnych było spotkanie z prezes KIAK Haliną Szydełko. Dzieliła się ona wrażeniami z 6. Zgromadzenia Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej (FIAC) w Rumunii, które odbywało się pod pod hasłem: „Współodpowiedzialność świeckich z Akcji Katolickiej za Kościół i społeczeństwo”.
Lidia Gliwa omówiła sprawy bieżące, kalendarium na rok 2013 oraz nowennę poświęconą nauce bł. Jana Pawła II i książkę formacyjną na 2013 r. „Być solą ziemi”, której redaktorem naczelnym jest ks. prof. Tadeusz Borutka. Po kolacji odbył się wieczór integracyjny.
Oczywiście, bardzo ważną częścią dni rekolekcyjnych były modlitwy.
Na zakończenie rekolekcji Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Szamocki, który w słowie Bożym nawiązał do działalności Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej i życzył członkom sukcesów na drodze nowej ewangelizacji.
Uczestnicy - naładowani nową wiedzą i energią do działania ewangelizacyjnego na terenie swoich parafii - umówili się na następne rekolekcje w dniach 20-22 września 2013 r. również w Zamku Bierzgłowskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję