Rośliny same zadbają o to, by balkon budził zachwyt. Ich pielęgnację można sprowadzić do kilku podstawowych zasad.
Rodzaje roślin
Obsadzenie balkonu należy podzielić na pory roku, ponieważ w tych okresach są różne warunki pogodowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiosna – rośliny, które znoszą niskie temperatury, nawet poniżej 0°C, oraz śnieg: stokrotka pospolita, niezapominajka leśna, fiołek ogrodowy (bratek), pierwiosnki (prymulki), jaskry, szafirki, narcyze.
Lato – rośliny ciepłolubne – przymrozki powodują ich uszkodzenie, a nawet zamieranie – najlepiej sadzić po 15 maja: pelargonie, surfinie, petunie, fuksje, werbeny, dalie, niecierpki, heliotrop, komarzyce, begonie, lobelie, uczep, koleusy, dipladenia, tytoń, kocanki, starzec, żeniszek, lawenda, zioła, pomidory koktajlowe, truskawki czy poziomki.
Jesień – rośliny, które znoszą niskie temperatury oraz śnieg, a po zaschnięciu w donicach są ozdobą przez całą zimę: wrzos, chryzantema.
Gdy sadzimy w jednej doniczce lub skrzynce kilka różnych rodzajów roślin, należy pamiętać, aby miały podobne wymagania dotyczące stanowiska, podlewania i nawożenia. Niskie i płożące rośliny należy sadzić z przodu, blisko brzegu doniczki, a rośliny wysokie i silnie rosnące – z tyłu.
Kwiaty należy dobierać do warunków świetlnych panujących na balkonie. Większość roślin preferuje stanowiska słoneczne, ale jest grupa kwiatów, która dobrze znosi cień.
Jaka doniczka?
Reklama
Doniczki i skrzynki balkonowe powinny być stabilne oraz łatwe do zamocowania. Powinny mieć taką pojemność, aby pomieściły odpowiednią ilość podłoża oraz docelowy rozmiar rośliny. W donicach o mniejszych wymiarach bryła korzeniowa nie będzie miała miejsca na rozwój, a podłoże będzie bardzo szybko przesychać. Należy pamiętać, że pojemniki muszą mieć na spodzie otwory do odprowadzania nadmiaru wody w deszczowe lato.
Podłoże do kwiatów
Dla większości kwiatów balkonowych odpowiednie będzie podłoże uniwersalne. Można je wzbogacić granulowanym nawozem długo działającym, który zapewni roślinom dodatkowe pożywienie, oraz hydrożelem utrzymującym wodę w podłożu. Rośliny należy sadzić na tej samej głębokości, na jakiej rosły w poprzednich doniczkach. Poziom podłoża po posadzeniu kwiatów powinien być niższy niż krawędź doniczki o ok. 3 cm, co zabezpieczy go przed wymywaniem podczas podlewania i deszczu.
Jak często podlewać?
Kwiaty na balkonie powinno się podlewać przynajmniej raz dziennie wczesnym rankiem. W upalne dni należy powtórzyć ten zabieg późnym popołudniem, na tyle wcześnie, aby woda zdążyła odparować przed nocą. Staramy się nie lać wodą po roślinie. Nie należy zbyt często zalewać roślin – zbyt duża ilość wody jest bardziej szkodliwa niż krótkotrwałe przesuszenie, dochodzi wtedy do gnicia bryły korzeniowej.
Kiedy nawozić?
Pierwsze nawożenie rozpoczynamy ok. 10-14 dni po posadzeniu rośliny. Większość kwiatów balkonowych, szczególnie gatunki obficie i długo kwitnące, wymaga regularnego nawożenia – zaleca się je raz dziennie.
Na rynku jest wiele rodzajów nawozów do kwiatów balkonowych w postaci płynnej, granulowanej lub pałeczek. Najlepiej wybierać specjalistyczne nawozy dostosowane do konkretnych gatunków, np. nawóz do pelargonii, surfinii itd. lub grupy roślin.