Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego paluch. Dolegliwość występuje przeważnie u kobiet, dlatego dość rozpowszechniony jest pogląd, że powodem powstawania halluksów jest noszenie butów na wysokich obcasach, zwłaszcza szpilek. Zdaniem specjalistów, złe obuwie może być jedną z przyczyn tworzenia się tego rodzaju deformacji stopy, inne to: skłonności genetyczne, otyłość, zaburzenia hormonalne, choroby reumatoidalne, urazy.
Halluksy rozwijają się powoli, ale już w pierwszym stadium widoczne są charakterystyczne zmiany zwyrodnieniowe: zgrubienie po wewnętrznej stronie stopy u podstawy palucha i jego odchylenie w kierunku pozostałych palców. Deformacja ta jest problemem nie tylko estetycznym – często towarzyszą jej obrzęk, stan zapalny i ból. To z kolei powoduje dyskomfort i utrudnia normalne poruszanie się.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pierwszą pomocą w łagodzeniu dolegliwości jest zaopatrzenie się w dobrze dopasowane buty z szerokim czubkiem, płaskim obcasem i elastyczną cholewką. Wybór butów ze sznurowadłami umożliwi dostosowanie wysokości na podbiciu do indywidualnych potrzeb i zmniejszenie nacisku na stopę. Osoby z halluksami nie powinny nosić klapków typu japonki. Sprawdzonym sposobem na łagodzenie stanu zapalnego i bólu są kąpiele stóp w wodzie z mydłem lub dodatkiem soli leczniczej, a także masowanie zdeformowanego miejsca i okłady. W aptekach dostępne są różnego rodzaju aparaty korekcyjne oraz plastry żelowe, które chronią wrażliwe miejsca. Ponieważ dolegliwości nasilają się przy dużym obciążeniu stóp, osoby pracujące w pozycji stojącej powinny mieć przerwy w pracy, pacjenci otyli natomiast winni zredukować zbędne kilogramy. Ortopeda może również zalecić zabiegi fizykalne oraz zaopatrzenie się w korygujące wkładki do butów.
Jeżeli deformacja się pogłębia i powoduje duże dolegliwości, możliwe jest operacyjne skorygowanie halluksów. Zabieg jest poprzedzany prześwietleniem RTG, które pozwala ocenić stopień zmian i wybrać metodę operacji. Po zabiegu konieczne są kilkutygodniowa rekonwalescencja, noszenie ortezy chroniącej operowaną stopę i rehabilitacja. W profilaktyce halluksów, zwłaszcza u kobiet, których mamy i babcie cierpiały na tę przypadłość, najważniejsze są noszenie wygodnego obuwia i unikanie przeciążeń stóp. Korzystne są również ćwiczenia wzmacniające stopy, które przy okazji będą też zapobiegać innym ich wadom. Najprostsze, ale skuteczne ćwiczenia to: toczenie stopą piłeczki tenisowej, naprzemienne chodzenie na piętach i na zewnętrznych krawędziach stóp, rolowanie ręcznika stopami oraz podnoszenie woreczka z piaskiem palcami u stóp.
Domowe sposoby na halluksy
Jodyna
Wymieszać 1 łyżkę płynu z 2 pokruszonymi tabletkami aspiryny. Roztworem nasączyć kompres lub inny materiał opatrunkowy i owinąć szczelnie paluch. Utrzymywać opatrunek przez kilka godzin. Ma on działanie odkażające, zmiękczające i przeciwzapalne.
Sól angielska
Zwana też solą epsom ma właściwości zmiękczające oraz przeciwzapalne. Do ciepłej wody należy dodać kilka łyżek soli i dokładnie wymieszać (można dodać olejku lawendowego, ma on działanie przeciwzapalne). Moczyć stopy przez 15-20 min. Taka kąpiel pomoże złagodzić ból halluksa.