Reklama

Niedziela Rzeszowska

Oni tutaj są

Do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Rzeszowie wprowadzono uroczyście relikwie bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka.

Niedziela rzeszowska 4/2022, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

męczennicy z pariacoto

Paweł Biały

Relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała

Relikwie błogosławionych o. Zbigniewa i o. Michała

W ten sposób rzeszowska parafia stała się kolejnym miejscem, gdzie na stałe znajdują się relikwie pierwszego stopnia ex ossibus (cząstki kości) pierwszych polskich misjonarzy męczenników – zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 r. przez terrorystów Świetlistego Szlaku w miejscowości Pariacoto.

Reklama

Uroczystość wprowadzenia relikwii franciszkańskich misjonarzy, której towarzyszyło hasło: „Oni tutaj są”, odbyła się 9 stycznia. Przygotowania wspólnoty rozpoczęły się 8 stycznia uroczystą Eucharystią, po której został wyświetlony film o błogosławionych pt. Życia nie można zmarnować. Następnego dnia podczas każdej Mszy św. słowo Boże głosił o. Dariusz Gaczyński, franciszkanin. Natomiast oprawę tego szczególnego wydarzenia animował br. Jan Hruszowiec, franciszkanin – promotor kultu męczenników w prowincji krakowskiej franciszkanów konwentualnych. Nabożeństwo różańcowe i Koronkę do Bożego Miłosierdzia wspólnota parafialna ofiarowała w intencji pokoju na świecie i w naszej ojczyźnie.

Uroczyste przekazanie relikwii miało miejsce podczas Eucharystii o godz. 11 na ręce księdza proboszcza, odmówiono także akt zawierzenia parafii opiece męczenników bł. Zbigniewa i bł. Michała. Po Mszy św. odbyło się indywidualne błogosławieństwo rodzin oraz koncert parafialnego zespołu muzycznego, który prowadził całą oprawę muzyczną tych szczególnych wydarzeń.

Niech błogosławieni męczennicy wypraszają pokój naszym sercom, rodzinom, parafii i naszej ojczyźnie.

Franciszkanie o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zaczęli pracę misyjną w Pariacoto w Peru w 1989 r. Zginęli z rąk terrorystów 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

Bł. Michał jest patronem dzieci i młodzieży, wyprasza dar potomstwa. Bł. Zbigniew to patron cierpiących i chorych na duszy i ciele, orędownik osób zniewolonych i opętanych. Męczennicy z Pariacoto są także patronami krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem. Ich relikwie pierwszego stopnia znajdują się już w 477 miejscach na świecie. Powstają kaplice pod ich wezwaniem, ich imionami nazywane są szkoły i ulice.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w niedzielę Msza Św. z rodziną męczenników z Pariacoto

[ TEMATY ]

męczennicy z pariacoto

franciszkanie.pl

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

W najbliższą niedzielę przypada wspomnienie liturgiczne bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego - misjonarzy, którzy prawie 30 lat temu zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Z tej okazji w krakowskiej bazylice św. Franciszka z Asyżu zostanie odprawiona Msza Św. z udziałem najbliższej rodziny franciszkańskich męczenników.

Uroczystej Eucharystii, która rozpocznie się 7 czerwca o godz. 12:00, będzie przewodniczył o. Jacek Lisowski, wieloletni misjonarz w Peru. We Mszy Św. będą uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny błogosławionych męczenników z peruwiańskiego Pariacoto.

CZYTAJ DALEJ

Mamy przyszłość

Mówimy czasem, że coś ma przyszłość albo że jest bez przyszłości. Wierzący w Chrystusa ma przyszłość. Księga Apokalipsy naucza o niebie nowym i nowej ziemi, czyli o wiecznym przybytku Boga z ludźmi, gdzie nie będzie więcej łez i śmierci. Bóg nie tłumaczy się nam ze zła i cierpienia na świecie, choć nie brakuje takich, co do Boga mają pretensje, kiedy wydarzy się jakieś nieszczęście. Odpowiedzią Boga jest perspektywa nowego stworzenia: „Oto czynię wszystko nowe”. Chrześcijanin ma przyszłość, bo wierzy w Pana czasu. Co nie znaczy, że wierzącego mają omijać doczesne trudy. Czasem wydaje się, że jest akurat przeciwnie. Jezus zmartwychwstał, ale wcześniej został poddany męce krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja Naukowa „Władza sądownicza a bezpieczeństwo prawne w państwach demokratycznych w procesie integracji europejskiej: Polska – Słowacja – Ukraina – Niemcy”

2022-05-16 11:04

[ TEMATY ]

konferencja

kul.pl

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 19 - 20 maja 2022r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję