Organizatorzy Festiwalu ClassiX Maja i Mateusz Kwiatkowscy mieszkają od 2 lat na Żywiecczyźnie. Oboje są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. – Dla nas muzyka jest formą komunikacji i jest też mocno związana ze światem duchowym. Ona mocno zbliża nas do Boga. Mój mąż czerpie inspiracje do komponowania utworów z natchnienia Ducha Świętego. Widzimy, jak Pan prowadzi nas w naszej życiowej drodze. Wszystko, co robimy, zawdzięczamy Jego inspiracji – mówi Niedzieli Maja Kwiatkowska. Dostrzega, że muzyka nie tylko jednoczy ludzi, ale też ich uspokaja, ma działanie kojące i pozwala zastanowić się nad swoim życiem, podjąć refleksję także nad przemijaniem, wiecznością.
Docierają na peryferia
Reklama
Małżonkom zależy na propagowaniu kultury i sztuki w małych miastach i wsiach, w małej społeczności, gdzie dostęp do kultury jest ograniczony, dlatego w 2018 r. powołali do życia Fundację Mai i Mata Kwiatkowskich. Chcą się dzielić pasją i miłością do muzyki i sztuki. – Dla nas bardzo ważny jest aspekt łączenia. Cztery lata temu stworzyliśmy Festiwal ClassiX, który jest połączeniem muzyki klasycznej z różnymi stylami, stąd litera X na końcu oznaczająca krzyżowanie się, przenikanie i łączenie stylów, gatunków muzycznych, ale również ludzi – zaznacza Maja. Dotychczas Festiwal ClassiX odbywał się na Pojezierzu Brodnickim, w ub. r. również w Korbielowie. W tym roku podjęli współpracę z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli w dekanacie Milówka. – Poznaliśmy tutejszego proboszcza ks. Mirosława Szewieczka przy okazji „Baranków” – inicjatywy przygotowania dzieci do I Komunii św. w rodzinach. Przystąpiliśmy całą naszą rodziną do grupy barankowej, której spotkania odbywały się w Soli u ks. Mirosława. Zachwyciliśmy się panującą tam atmosferą życzliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz piękną okolicą. Dostrzegliśmy tam wielki potencjał, tym bardziej że parafianie są chętni do działania i uczestnictwa – podkreślają małżonkowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zatrzymać się w biegu
Czwarta edycja Festiwalu ClassiX rozpoczęła się podziemiach kościoła w Soli koncertem Składu Niearchaicznego z Beskidu Żywieckiego z klasyczną góralską potańcówką. Drugi dzień wypełniony był muzyką jazzową. Podczas wieczornego jam session na scenie Centrum Animacji Działań Twórczych wystąpiły postacie sceny jazzowej, m.in.: Mateusz Smoczyński, Marek Kądziela, Jazz Ensemble, Maciej Kądziela, Marek Konarski. Niedzielny koncert Dźwięki ciszy był finałem festiwalu, podczas którego odbyła się prapremiera III Symfonii Kameralnej Mata Kwiatkowskiego. Utwór dedykowany został ks. Mirosławowi Szewieczkowi jako dziękczynienie z okazji 30. rocznicy jego święceń kapłańskich.
– Dążymy do tego, by festiwal był okazją do zatrzymania się w codziennym biegu, budowania relacji. Zależy nam, by organizować go w różnych miejscach w Polsce. Piszemy projekty i szukamy sponsorów, aby rozwijać festiwal – podkreśla Maja. Festiwal ClassiX dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022 oraz ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywieckiej Fundacji Rozwoju.
18 czerwca w parafii w Soli odbędzie się wydarzenie pod nazwą Bijące serce jedności dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-22 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W programie: wykład, debata społeczna, pokaz filmu historycznego oraz koncert jazzowo-góralski Freedom Madness. Więcej informacji w mediach społecznościowych Festiwalu ClassiX.