Reklama

Aspekty

Z zachwytu liturgią

Już jako dziecko zastanawiałem się, dlaczego Msza św. ma taki, a nie inny kształt – mówi Dawid Makowski, autor kilku książek oraz wielu artykułów i opracowań obrzędowych.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2023, str. VI

[ TEMATY ]

liturgia

Karolina Krasowska

Dawid Makowski

Dawid Makowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: O czym jest Twoja najnowsza publikacja?

Dawid Makowski: Publikacja, którą wydałem w kwietniu, jest o posługach Kościoła: lektoracie, akolitacie i katechistacie. To trzy współczesne posługi dostępne dla wiernych obojga płci. Wywodzą się one z tzw. święceń niższych, czyli kilku dawnych urzędów Kościoła, które przyjmował każdy kleryk w drodze do święceń prezbiteratu. Obecnie stopnie te nie przynależą już do hierarchii duchowieństwa, lecz od 1972 r. są dostępne dla świeckich, którzy mogą je przyjmować na mocy chrztu św. Po Soborze Watykańskim II zreformowano bowiem te dawne święcenia i ustanowiono posługi. O tym właśnie jest moja książka: przedstawia historię, teologię i obecny kształt odnowionych posług liturgicznych Kościoła.

Skąd taka pasja i zamiłowanie do liturgii?

Moja pasja wynika z zachwytu liturgią. Już jako dziecko zastanawiałem się, dlaczego Msza św. ma taki, a nie inny kształt. Przez lata czytałem wiele podręczników, książek, czasopism i artykułów poświęconych liturgii, które inspirowały mnie do coraz głębszego wnikania w liturgię. W sposób szczególny przyczyniły się do tego dzieła Ojców Kościoła oraz teologów średniowiecznych (zwłaszcza bp. Amalariusza z Metzu). Podczas pandemii dostrzegłem wielką potrzebę mówienia o liturgii, dlatego wówczas rozpocząłem wraz z kilkoma znajomymi projekt „Z pasji do liturgii”, przez który „zarażamy” innych pasją do świętych ceremonii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak znajdujesz czas na pisanie?

Obecnie mam na swoim koncie kilka książek, ponad 300 artykułów i wiele opracowań obrzędowych. Tworzę je na bieżąco, pisząc parę stron tekstu dziennie. Nie zawsze znalezienie czasu jest łatwe, ale wychodzę z założenia, że jak się coś kocha, to nie przepracuje się przy tym ani jednego dnia.

Reklama

Kto pomaga Ci przy pisaniu prac takich, jak Twoja najnowsza książka?

Zawsze proszę kogoś wykształconego teologicznie w danej dziedzinie o pomoc przy redakcji artykułu lub książki. Współpracuję już z naukowcami, którzy pomagają mi przy sprawdzaniu publikacji. Przy tej pracy o posługach pomagało mi wiele osób, bo pisałem ją 4,5 roku, zaczynając w wieku 14 lat. W ostatniej fazie prac pomagali mi jezuita o. dr hab. Marek Blaza z Warszawy, ks. dr Marcin Kołodziej z Wrocławia, ks. dr Dawid Pietras z Krakowa, dr Łukasz Wolański z Wrocławia oraz dwaj kapłani z naszej diecezji: bp dr Adrian Put i ks. mgr lic. Andrzej Hładki. Jestem im wszystkim wdzięczny za pomoc. To dla mnie bardzo ważne i cenne, bo pozwala mi dostrzec, że prace, które piszę, są potrzebne i dobre. Dostrzegam w tym pewien dar od Boga, który chciałbym dobrze wykorzystać.

Dawid Makowski mimo młodego wieku ma na swoim koncie kilka książek, ponad 300 artykułów i wiele opracowań obrzędowych

2023-04-28 19:56

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liturgia okiem fotografa

[ TEMATY ]

liturgia

zdjęcia

Monika Jaworska

Michał Kuzyk opowiada o swoich zdjęciach. Fot. Monika Jaworska

 Michał Kuzyk opowiada o swoich zdjęciach. Fot. Monika Jaworska

W Sarkandrówce można obejrzeć liturgię na zdjęciach.

Autorem bieżącej wystawy pod patronatem „Niedzieli” w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie jest Michał Kuzyk z Cieszyna. Fotograficzną przygodę rozpoczął jako nastolatek. Jest absolwentem II edycji Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. W latach 2012-2021 prowadził pracownię fotograficzną jako wiejski fotograf w Zebrzydowicach na Śląsku Cieszyńskim. Od 2014 r. działa w Cieszyńskim Towarzystwie Fotograficznym, którego jest prezesem.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

2024-05-27 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy niebo zrywa ludzkie relacje? Co mówi o niebie wniebowzięcie Maryi? Jaką rolę Matka Boża odgrywa w czyśćcu? Co mam zrobić, jeśli nie zdążyłem się z kimś pogodzić przed śmiercią? I co właściwie szkaplerz ma wspólnego z umieraniem? Zapraszamy na dwudziesty ósmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym przeżywaniu relacji z czyśćcem i niebem.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller o synodalnych nadziejach i obawach

2024-05-29 07:00

[ TEMATY ]

wywiad

nadzieja

Kard. Müller

obawa

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

Nawa główna świdnickiej katedry wypełniona koordynatorami procesu synodalnego

O nadziejach i obawach odnośnie procesu synodalnego w Kościele powszechnym mówi kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z KAI. Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary podkreśla: „Droga Kościoła jest także drogą małej trzódki, prześladowanej przez świat, lecz trwającej na drodze Jezusa Chrystusa, na drodze prawdy. To właśnie Chrystus jest drogą, prawdą i życiem. Nie jest to droga synodalna niektórych funkcjonariuszy spotykających się w 5-gwiazdkowych hotelach”.

O. Stanisław Tasiemski (KAI): Księże Kardynale, w październiku zbierze się na drugiej sesji Synod Biskupów o synodalności. Jednym z etapów przygotowawczych są raporty przesyłane do Rzymu przez poszczególne konferencje biskupie. Episkopat Niemiec podkreślił w swoim dokumencie postulaty zgłaszane przez tamtejszą tzw. drogę synodalną, w tym święceń kapłańskich dla kobiet, liberalizację etyki seksualnej czy podejmowanie decyzji dotyczących Kościoła także przez osoby świeckie, na równych prawach z biskupami. Zdaniem Księdza Kardynała, w jakim punkcie jesteśmy, jakie są nadzieje i obawy odnośnie do procesu synodalnego w Kościele powszechnym?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję