Reklama

Wiadomości z Podlasia

Niedziela podlaska 24/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 maja 144-osobowa grupa młodzieży z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przyjęła sakrament dojrzałości chrześcijańskiej z rąk bp. Antoniego Dydycza. Proboszczem parafii jest ks. kan. Jan Koc, funkcję wikariuszy i prefektów szkół pełnią: ks. Marek Żarski i ks. Waldemar Niewiński. Ponadto w duszpasterstwie w parafii swoją pomocą służą: ks. Eugeniusz Moczulski (senior) i ks. Stanisław Kozłowski.

19 maja, z inicjatywy Hanny Puchalskiej - dyrektor Zespołu Szkół w Boćkach, Rady Pedagogicznej i uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Boćkach, pod hasłem "Dzień Naszego Patrona" w Zespole Szkół w Boćkach odbyła się uroczystość poświęcona Patronowi Szkoły. W kościele parafialnym została odprawiona przez miejscowego proboszcza, ks. kan. Jerzego Zychorę uroczysta Msza św. w intencji Jana Pawła II z okazji 25-lecia pontyfikatu i 83. rocznicy jego urodzin. W budynku szkolnym odbyły się III Szkolny Turniej "Czy znasz swego Patrona" i zabawy sportowe.

20 maja w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu została otwarta wystawa zatytułowana Z sanktuariów maryjnych na Podlasiu. Na Podlasiu znajduje się kilkadziesiąt sanktuariów Maryjnych obrządku katolickiego, w których przez wieki kształtował się kult Matki Bożej. Organizatorzy wystawy chcieli przybliżyć w okresie turystycznym osobom zwiedzającym Muzeum wybrane sanktuaria (najbardziej znane, cieszące się kultem lokalnym i te jakby trochę zapomniane), oraz ukazać miejsca na Podlasiu, gdzie można obejrzeć bogate i dobrze utrzymane obiekty kultu religijnego. Największą ozdobą ekspozycji były dzieła sztuki sakralnej, będące przedmiotem kultu. Zostały wyeksponowane oleodruki, fotografie świątyń oraz krótkie informacje o każdym z prezentowanych sanktuariów. Organizatorzy wystawy zgromadzili przewodniki, informatory, ulotki, widokówki i artykuły z prasy katolickiej poświęcone wybranym sanktuariom z archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej, ełckiej, łomżyńskiej i siedleckiej.

21 maja bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 200-osobowej grupie młodzieży w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach. Proboszczem parafii jest ks. kan. Zdzisław Borkowski, wikariuszami i prefektami szkół są: ks. Tadeusz Czyżak i ks. Adam Bogdanowicz.

22 maja bp Antoni Dydycz w czasie uroczystej Mszy św. w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie dokonał pobłogosławienia sztandaru miejscowego Gimnazjum im. Jana Pawła II. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa katolickiego i prawosławnego z terenu Gminy Drohiczyn, reprezentanci władz szczebla rządowego, powiatowego i miejsko-gminnego, przedstawiciele kuratorium, dyrektorzy sąsiednich szkół oraz młodzież gimnazjalna. Druga część uroczystości - przekazanie sztandaru i program artystyczny - odbyły się w budynku gimnazjum.

22 maja bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania 115-osobowej grupie młodzieży w parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudce. Proboszczem parafii jest ks. Henryk Filipowicz, wikariuszem i prefektem szkół ks. Stanisław Ireneusz Izdebski, zaś na zasłużonej emeryturze przebywa w parafii ks. prał. Michał Badowski.

23 maja bp Antoni Dydycz przewodniczył Mszy św. w Korczewie (par. Knychówek) z okazji Dnia Patrona miejscowego Gimnazjum - Cypriana Kamila Norwida. Uroczystości odbyły się w 120-rocznicę śmierci Poety.

23 maja bp Antoni Dydycz uczestniczył w Samogoszczy k. Garwolina (diecezja siedlecka) w pogrzebie Stanisława Sitnika (1920-2003) - ojca ks. Edwarda Sitnika - notariusza Sądu Biskupiego w Drohiczynie.

23 maja bp Antoni Dydycz gościł w Katolickim Radiu Podlasie w Siedlcach, gdzie wystąpił w audycji dotyczącej tzw. Zjazdu Drohiczyńskiego. Uroczystości związane z tym wydarzeniem planowane są na 8-10 czerwca br. w Drohiczynie.

23 maja powróciła do kraju grupa pielgrzymów z diecezji drohiczyńskiej, która uczestniczyła w dn. 18-19 maja w uroczystościach kanonizacyjnych dwojga Polaków i Jubileuszu Ojca Świętego na Placu św. Piotra w Rzymie. Pielgrzymce przewodniczył diecezjalny referent ds. duszpasterstwa pielgrzymkowego, ks. Zbigniew Rycak.

23-25 maja w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży z parafii Rudka i Jabłonna Lacka. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Stanisław Ireneusz Izdebski.

24 maja w Drohiczynie odbył się Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłanów. W programie znalazły się: Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza, aktualności z życia diecezji oraz wystąpienie ks. kan. Jana Usiądka - prorektora Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie - nt. Integracji Polski z Unią Europejską. Tradycyjnie w tym dniu kapłani - jubilaci świętowali rocznice swoich święceń. W tym roku wśród nich znaleźli się: ks. inf. Eugeniusz Borowski i ks. prał. Kazimierz Kuryłek - złoty jubileusz (50-lecie), ks. Jan Cąkała i ks. Zbigniew Grabowski - srebrny jubileusz (25-lecie), ks. prał. Władysław Hładowski (65-lecie) i ks. prał. Jan Bogusz, misjonarz z Brazylii (45-lecie). Kilku kapłanów otrzymało godności kościelne. Tytułem Kapelana Jego Świątobliwości (Prałat Honorowy) zostali odznaczeni: ks. kan. Zdzisław Borkowski, ks. kan. Władysław Kopyść, ks. kan. Kazimierz Siekierko i ks. kan. Marian Świerszczyński. Natomiast ks. Ryszard Iwaniuk otrzymał tytuł kanonika honorowego Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłanów odbył się w przeddzień rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka. W spotkaniu uczestniczyło ok. 150 kapłanów, alumni WSD, liderzy służby liturgicznej z diecezji oraz grupa wiernych świeckich.

24 maja bp Antoni Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania ok. 125-osobowej grupie młodzieży w parafii Trójcy Przenajświętszej w Dziadkowicach. W trakcie Liturgii odbyło się także pobłogosławienie odrestaurowanej chrzcielnicy oraz nowego ornatu - daru ołtarza od nowo bierzmowanych. Proboszczem parafii jest ks. Marek Toruński, wikariuszem i prefektem szkół - ks. Jarosław Rosłon.

24 maja z inicjatywy Diecezjalnego Duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza miał miejsce w Drohiczynie Diecezjalny Zjazd Parafialnych Prezesów Ministranckich. Spotkanie, poprzedzone Mszą św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza poświęcone było omówieniu zadań stojących przed prezesami parafialnych kół ministranckich. Poruszono również problematykę związaną z przygotowaniem I Diecezjalnego Dnia Ministranta, który ma odbyć się 21 czerwca br. w Miedznie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministrantów z parafii w: Bielsku Podlaskim (par. Miłosierdzia Bożego i par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), Ciechanowcu, Czajach, Czartajewie, Czerwonce Grochowskiej, Domanowie, Drohiczynie, Hajnówce (par. Podwyższenia Krzyża Świętego), Jabłonie Lackiej, Kamionnie, Kłopotach Stanisławach, Miedznie, Miłkowicach Maćkach, Niecieczy, Niemyjach Nowych, Nurcu, Osmoli, Ostrożanach, Prostyni, Sarnakach, Siemiatyczach (par. św. Andrzeja Boboli i par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), Sokołowie Podlaskim (par. Miłosierdzia Bożego i par. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny), Strabli, Szkopach, Tokarach, Węgrowie (par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), Wirowie i Wyrozębach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka niewidomych i widzących

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

AFSK

„Myślę, że m. Czacka na pewno mogłaby być patronką osób z problemami wzroku, doświadczonych dramatem cierpienia, ale być może także wszystkich, którzy mają problemy z zobaczeniem tego, co najważniejsze, poszukujących prawdy, poszukujących Boga, tych, których dusza potrzebuje światła, chociaż oczy widzą” – powiedziała tygodnikowi Echo Katolickie s. Alberta Chorążyczewska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, współautorka Positio w procesie beatyfikacyjnym m. Elżbiety Róży Czackiej.

Choć z ludzkiej perspektywy utrata wzroku w wieku 22 lat jest tragedią, dla Róży Czackiej była Bożą łaską, na której zbudowała wielkie dzieło. Stała się nie tylko pionierką nowoczesnych metod wychowania i pomocy niewidomym w Polsce, ale jednocześnie osobą, która, opierając swe życie całkowicie na Bogu, wywarła wpływ na wielu ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Noc Muzeów w Twierdzy Zmartwychwstanek

2024-05-19 17:18

[ TEMATY ]

Twierdza Zmartwychwstanek

Archiwum sióstr zmartwychwstanek

Gmach prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki Szkoły Podstawowej i Liceum na stołecznym Żoliborzu otworzył wczoraj swoje wnętrze dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów.

Twierdzę Zmartwychwstanek, która w czasie II wojny światowej pełniła rolę szpitala i silnego punktu obrony podczas powstania warszawskiego, można było poznać dzięki zaangażowaniu pracujących w szkołach sióstr, nauczycieli oraz uczniów. Jak co roku, przygotowano ciekawe inscenizacje, w których uczestniczyli przebrani w stroje z czasów powstania warszawskiego uczniowie. W poruszających przedstawieniach oddane zostały realia walczącej Warszawy i szczególne zaangażowanie sióstr oraz mieszkańców Żoliborza w obronę twierdzy przy ul. Krasińskiego 31.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję