Reklama

Tygodnik

Nowocześnie o historii Kościoła i Polski

Nowy projekt wydawniczy Instytutu NIEDZIELA wzbudza coraz większe zainteresowanie. O jego powstaniu oraz tym, jak nowocześnie i ciekawie opowiadać o historii, rozmawiamy z ks. Pawłem Rozpiątkowskim, redaktorem naczelnym kwartalnika Niedziela. Magazyn – pisma, które jest najmłodszym bratem "Niedzieli".

2023-05-23 14:24

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 52-53

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Red.

Ireneusz Korpyś: Lekcje historii w szkole wielu z nas przyzwyczaiły do jednego: opowieść o minionych dziejach jest nudna. A to przecież nieprawda. Historia – szczególnie historia Polski – jest pasjonująca. Jak więc opowiedzieć o przeszłości w sposób ciekawy i inspirujący?

Ks. Paweł Rozpiątkowski: Trudno porównać lekcję szkolną z redagowaniem magazynu. W tym konkretnym przypadku mamy co prawda wspólny mianownik: historię, ale na tym podobieństwa się kończą. Tak, chcemy ciekawie opowiadać o historii, historii Polski, Kościoła, o naszym wspólnym dziedzictwie. Staramy się, żeby tak było, ale czy nam się uda? To oceni czytelnik. Chcemy, żeby naszym atutem była pokora. Pokora wobec historii i pokora wobec czytelnika.

Odpowiedzią na potrzebę opowiadania w sposób ciekawy i pogłębiony o historii, szczególnie tej dziejącej się na styku Kościół – naród, jest najnowsza inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA. Proszę przybliżyć ideę przyświecającą powstaniu kwartalnika "Niedziela. Magazyn".

Zarząd Instytutu nieustannie rozmawia o rozwoju. To konieczne w każdej dziedzinie życia, tym bardziej tak wymagającej jak działalność prasowa. Pomysł dojrzewał, nie brakowało też przeszkód. Ostatecznie uznaliśmy, że w dobie renesansu zainteresowania historią będzie to magazyn traktujący o historii Kościoła, z akcentem położonym na historię Kościoła w Polsce, która jest spleciona z dziejami Polaków i tworzy nasze wspólne dziedzictwo.

W gronie autorów "Magazynu" znajdują się uznani historycy i intelektualiści...

To dla nas zaszczyt. Oczywiście, samo środowisko "Niedzieli" daje gwarancję jakości i przewidywalności, ale zawsze jest to projekt. Cieszymy się więc, że znani autorzy, w tym profesorowie Grzegorz Górski, Grzegorz Kucharczyk i Wojciech Roszkowski, zdecydowali się swoimi nazwiskami firmować nasze dzieło i zgodzili się na współpracę. Czytając teksty, które nadesłali, byłem zachwycony lekkością ich pióra. Odwołując się do Pańskiego pierwszego pytania – uważam, że opowiadają oni historię w sposób wybitnie ciekawy, przekonujący i inspirujący.

Reklama

Co znajdziemy w pierwszym numerze magazynu?

Zaczynamy pod hasłem „My, naród”. Przedstawiamy, jak i które wydarzenia historyczne ukształtowały coś realnego, co możemy nazwać polską duszą, duchowym DNA, które nas kształtuje i porusza, sprawia, że jesteśmy, jacy jesteśmy. Bodaj najważniejszym wydarzeniem w Kościele w Polsce w najbliższym czasie będzie beatyfikacja rodziny Ulmów. To wydarzenie ma również wielkie znaczenie dla państwa polskiego. Tym też się zajmujemy w pierwszym numerze. Inspiracją dla działu „Święte pisanie” natomiast była niedawna wypowiedź papieża Franciszka o tym, by czytać żywoty świętych. Staramy się o nich ciekawie opowiadać. Wewnątrz numeru znajdziemy również teksty z zakresu historii sztuki, historii biblijnej, patrystyki, historii papiestwa, dziejów Jasnej Góry i wiele innych. Sporo uwagi poświęciliśmy ilustracjom, starając się wykorzystać możliwości, które daje wysokiej jakości papier.

Jesteśmy świadkami wciąż toczącej się polemiki historycznej związanej z wojną na Ukrainie, choćby w kontekście idei Trzeciego Rzymu. Nie pierwszy raz historia staje się orężem w rękach sprawnej propagandy, a ta, jeśli padnie na podatny grunt – a takim zawsze jest ignorancja historyczna – może całkowicie zafałszować obraz przeszłości. Podobnie pewne środowiska starają się zafałszować historię Kościoła. Czy "Niedziela. Magazyn" może się stać antidotum na ignorancję historyczną?

W pamięć zapadła mi wypowiedź zmarłego niedawno Benedykta XVI. Wspominając czarną legendę, którą w sposób zamierzony wykreowano wokół Piusa XII, jakoby ten milczał wobec zagłady Żydów, powiedział, że w początkowej fazie tej operacji nie reagowano, bo uznano, iż nie da się sfałszować historii. Okazuje się, że się dało i daje się nadal. Mamy specjalny dział o historycznych tzw. fejkach, w którym będziemy się starać opisywać całą historię. Traktujemy to jako jeden z elementów walki, która się toczy o historię. To jeden z ważniejszych frontów działań.

Podczas przeglądanie spisu treści "Magazynu", zauważymy, że nie brakuje w nim tematów odważnych, a nawet niewygodnych, takich jak choćby demistyfikacja czarnego PR-u związanego z pogromami Żydów. Czy w kolejnych numerach możemy się spodziewać poruszania równie kontrowersyjnych tematów?

Mając nadzieję, że czytelnicy przyjmą nasz "Magazyn", będziemy pracować tak, by każdy kolejny numer był lepszy, ciekawszy i wartościowszy od poprzedniego.

Co wyróżnia nowe pismo?

Tematyka, którą podejmujemy w "Magazynie", ośmielę się powiedzieć: szczególnie w zakresie historii Kościoła, jest oryginalna. Nie ma chyba popularnego pisma na polskim rynku, które zajmowałoby się taką tematyką. Z drugiej strony jakość papieru, który wybraliśmy, pozwala nas zaliczyć do magazynów o charakterze prestiżowym, zwykle o wiele droższych od ceny naszego wydawnictwa – właśnie ze względu na wysokie koszty produkcji. To są dwa główne wyróżniki, które ośmielają nas, aby poprosić wiernego czytelnika "Niedzieli" o zaufanie.

Ks. Paweł Rozpiątkowski - redaktor naczelny "Niedziela. Magazyn"

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowocześnie o historii

2023-05-17 08:29

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 54

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Red.

"Niedziela. Magazyn" to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego Niedziela i lifestylowego dodatku do Niedzieli pt. Bliżej Życia z Wiarą.

"Magazyn" pojawi się w sprzedaży w niedzielę 28 maja i będzie dostępny tylko w parafiach. Nowe czasopismo jest kwartalnikiem, choć nie wykluczamy, że w przypadku ciepłego przyjęcia przez czytelników, zwiększymy częstotliwość jego wydań. Na 100 stronach "Magazynu" chcemy poruszać tematykę historyczną, szczególnie z zakresu historii Kościoła w naszej ojczyźnie. Jest to historia w przeważającej mierze chwalebna, co stoi u fundamentów niekwestionowanej i nadal niezniekształcanej przez kulturę fejku prawdy, że Kościół zawsze stał z narodem, a Polska narodziła się wtedy, kiedy Kościół zapuścił pierwsze korzenie na naszych ziemiach. Na stronach Magazynu chcemy opowiadać o tym bogactwie, bo tego przypominania nigdy – a szczególnie dziś – dość. To jest dobra historia.

CZYTAJ DALEJ

Premier: decyzja SN to próba zainstalowania w Polsce sędziokracji

2023-06-06 20:06

[ TEMATY ]

sąd

Mateusz Morawiecki

PAP/Tomasz Golla

Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji, prawo łaski to wyłączna prerogatywa prezydenta, kto tego nie rozumie, nie rozumie demokracji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzję SN.

SN uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę; sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Katolicka Szkoła Podstawowa obchodzi jubileusz

Katolicka Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze świętuje 10-lecie.

6 czerwca uczniowie szkoły wraz z rodzicami, dyrekcją i gronem pedagogicznym dziękowali za dar istnienia szkoły podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy w kościele pw. Ducha Świętego. A po Mszy św. w ogrodach parafialnych odbył się piknik rodzinny. Dzień wcześniej cała społeczność szkoły złożyła do kapsuły czasu przygotowane przez uczniów prace plastyczne. - Pomysł, by w ten sposób uczcić 10 lat Katolickiej Szkoły Podstawowej narodził się wśród nauczycieli. Mamy nadzieję na dalsze lata jej funkcjonowania, więc będzie miło za kolejne dziesięć lat, z dziećmi, które będą już absolwentami naszej szkoły, otworzyć tą kapsułę i zobaczyć, co tam ciekawego zostało ukryte – mówi dyrektor Bogna Świdzińska. - Z okazji jubileuszu życzyłabym sobie, żeby nasza szkoła się rozwijała, by coraz więcej osób widziało w niej wartość tego, by ich dzieci uczyły się w naszej szkole. Dlatego zapraszam wszystkich rodziców z dziećmi, by przyszli i zobaczyli jaką wspaniałą społecznością jesteśmy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję