Reklama

Niedziela Przemyska

Cierpliwość i wiara świętych

Strzeż zatem powierzonego ci depozytu wiary apostolskiej, strzeż go jak dobry zarządca i rozdzielaj hojnie jego skarby, aby jak dobre ziarno, przynosił owoce w Kościele i społeczeństwie – mówił kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, podczas święceń biskupich ks. prał. Kryspina Dubiela, który 1 lipca został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Angoli oraz na Wyspach Świętego Tomasza i Książecej.

Niedziela przemyska 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

abp Kryspin Dubiel

Łukasz Sztolf

Abp Kryspin Dubiel

Abp Kryspin Dubiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. w bazylice Zwiastowania NMP w Leżajsku przewodniczył kard. Pietro Parolin, on też był głównym konsekratorem. Współkonsekratorami byli: abp Salvatore Pennacchio, rektor Papieskiej Akademii Kościelnej oraz abp Adam Szal, metropolita przemyski. We Mszy św. uczestniczył także abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce oraz kilkudziesięciu biskupów i kapłanów.

Nowe zadania

W słowie powitania abp Adam Szal przypomniał, że św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski, często pielgrzymował do sanktuarium w Leżajsku, a w swoim posługiwaniu biskupim odznaczał się nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa i wiernością papieżowi. – Będziemy się modlić, aby nominat służąc Kościołowi, szedł tą drogą świętości – mówił metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Parolin wskazał na zadania dziś konsekrowanego biskupa: – Również do ciebie, drogi księże prałacie Kryspinie, który dziś przez nałożenie rąk i modlitwę konsekracyjną włączasz się w sukcesję apostolską, należy głoszenie ludziom tych tak pogmatwanych czasów, że nasz Pan, który przyjął ludzką naturę i całkowicie ją odkupił, raz na zawsze objął w swoje panowanie naszą rzeczywistość. Na nic więc zdadzą się nasze wysiłki budowania świeckiego miasta, jeśli wykluczymy z niego obecność Boga– zauważył kaznodzieja.

Reklama

Odnosząc się do ewangelicznej sceny powołania Natanaela, hierarcha zwrócił uwagę, że Apostoł był przygotowany przez Chrystusa do podjęcia misji i męczeństwa. – Również dla ciebie, księże Kryspinie, był czas przygotowań do misji, którą teraz powierza ci przez Kościół. Najpierw w twojej rodzinie, potem w parafii i archidiecezji przemyskiej, a wreszcie przez dwadzieścia lat w przedstawicielstwach papieskich w Rwandzie, Białorusi, Kolumbii, na Filipinach, w Polsce, Słowenii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich – przypomniał dotychczasowe placówki dyplomatyczne abp. Dubiela.

Kontynuując, kard. Parolin zwrócił się do nominata: – Żyłeś pragnieniem wzbogacania swojej wiedzy i trwania w wierności Panu, a wiele osób mogło docenić twoje dary jako człowieka, chrześcijanina, hojnego kapłana i oddanego pracownika Stolicy Apostolskiej. Teraz Pan, który zna twoją przeszłość, wzywa cię, abyś przylgnął do Niego z jeszcze większą intensywnością. On, podobnie jak w przypadku Natanaela, w którym nie ma podstępu, docenia twoją służbę prawdzie i wzywa cię, abyś unikał wszelkich dwuznaczności w powierzonej ci posłudze. Bądź też dociekliwy, jak św. Apostoł, którego święto dzisiaj obchodzimy. Nie ograniczaj się do tego, co już znasz i wiesz, ale głosząc prawdę, którą jest Chrystus, pozostań otwarty na wielkie rzeczy, które Bóg przygotował dla nas wszystkich. Miej zdolność patrzenia w górę, ponieważ Jego niebo jest zawsze otwarte, odkąd zasłona świątyni została rozdarta, a Jego Serce przebite włócznią. Stamtąd czerp sens dla twoich dni i posługi. Proś usilnie Pana w codziennej modlitwie i w celebracji Eucharystii, aby uczta weselna z Kany Galilejskiej, w którym wkrótce weźmie udział Natanael, była również dla ciebie, wraz z Najświętszą Maryją Panną, doświadczeniem nowego wina, które poprzez słowo Syna Bożego i posłuszeństwo wiary, napełnia ludzką rodzinę autentyczną radością.

Dla dobra Kościoła

Reklama

Odnosząc się do wyznaczonych obowiązków nuncjusza apostolskiego, kard. Parolin mówił: – Drogi księże prałacie Kryspinie, w tym duchu zostałeś powołany do pełnienia posługi biskupiej, dzisiaj ci powierzonej, i do zadania nuncjusza apostolskiego, które zlecił ci papież Franciszek. Będziesz bowiem zobowiązany reprezentować jego samego i Stolicę Apostolską wobec Kościołów partykularnych i państw, do których zostałeś posłany, aby czynić widzialną i skuteczną jego troskę o nie, a także aby umożliwiać mu korzystanie z aktualnej i konkretnej wiedzy, niezbędnej do zwyczajnego i efektywnego prowadzenia jego uniwersalnej misji apostolskiej. Celem tego reprezentowania jest przede wszystkim umacnianie komunii, uczestnictwa i misji, w których konkretyzuje się droga synodalna, jaką Ojciec Święty zaproponował całemu Kościołowi.

Hierarcha wskazał na zależność w pełnionej posłudze między owocnością i zażyłością wobec Boga: – Jest to służba pełniona dla dobra Kościoła i pokoju na świecie. Będzie ona tym bardziej owocna, im bardziej będzie wytrwale podtrzymywana przez modlitwę i medytację słowa Bożego. I nawet wtedy, gdy każda możliwa inicjatywa będzie wydawała ci się daremna, niech mówi twoje życie, które z łagodnością i wyrzeczeniem zostało oddane Odkupicielowi całej ludzkości, aby ono stało się pogodnym świadectwem zdolnym wzbudzić zbawienne zaciekawienie Osobą Pana Jezusa i przyciągnąć innych do dobrego życia Ewangelią – zauważył kaznodzieja.

Z misją na świat

Na zakończenie homilii kardynał wyraził swoje życzenia wobec biskupa nominata: – Niech twojej nowej misji towarzyszy Najświętsza Maryja Panna, która z wiarą odpowiedziała na zwiastowanie Anioła, święci, których imiona nosisz – Kryspin i Witold, oraz św. Jan Paweł II, który odwiedził Angolę oraz Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą w 1992 r., z okazji pięćsetlecia ewangelizacji Angoli, i widząc wielkie dzieła Boże rozkwitające na tej stronie świata, wołał na zakończenie wydarzenia: „O Boże mój, Panie, Ty jesteś bardzo wielki! Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! (…) Ziemia jest pełna Twych stworzeń. Ześlij Twego Ducha, i odnów oblicze Ziemi. Niech chwała Pana trwa na wieki, niech się Pan raduje z dzieł swoich” (Ps 104, 1.24.30-31). I zakończył słowami: – Niech nigdy nie zabraknie tej chwały w twoim sercu i na twoich ustach.

W słowie podziękowania abp Krypin Dubiel wyjaśniał znaczenie swojego zawołania biskupiego: „Cierpliwość i wiara świętych”: – To jest mój hołd i wdzięczność dla tych wszystkich świadków naszego Pana Jezusa Chrystusa w różnych miejscach na świecie. Bo dla nich powołanie do świętości było tak naturalne i oczywiste, że nie wzbudzało najmniejszych wątpliwości.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyplomacji uczymy się na kolanach

2024-10-22 13:24

Niedziela rzeszowska 43/2024, str. V

[ TEMATY ]

abp Kryspin Dubiel

Łukasz Lewandowski

Abp Kryspin Dubiel przewodniczył sumie odpustowej w sanktuarium Pani Rzeszowa

Abp Kryspin Dubiel przewodniczył sumie odpustowej w sanktuarium Pani Rzeszowa

O posłudze nuncjusza papieskiego i zawołaniu biskupim z abp. Kryspinem Dubielem, nuncjuszem apostolskim w Angoli, na Wyspach Świętego Tomasza i Wyspie Książęcej rozmawia ks. Jakub Nagi.

Ks. Jakub Nagi: 24 sierpnia 2024 r. w rodzinnym Leżajsku przyjął Ksiądz Arcybiskup sakrę biskupią. Teraz gościmy Księdza u Ojców Bernardynów w Rzeszowie. Jak wyglądają pierwsze tygodnie po tym wydarzeniu? Abp Kryspin Dubiel: Jest wiele zmian. Moim rodzicom powiedziałem, że moje życie obróciło się o 180 stopni, dlatego, że pewne przyzwyczajenia musiały ustąpić nowym obowiązkom, nowemu sposobowi funkcjonowania w Kościele. Spotykam się w tym czasie z kapłanami, osobami konsekrowanymi, przyjaciółmi, odwiedzam parafie, z którymi łączyły mnie jakieś więzy, współpraca i staram się nawiedzać te miejsca, żeby podzielić się radością przyjęcia sakry, ale także, by spłacić dług wdzięczności za dobroć, serdeczność i przede wszystkim za ich modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?

2024-10-29 13:49

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 22

[ TEMATY ]

przykazania Boże

Karol Porwich/Niedziela

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Uczony w Piśmie, który przystąpił do Jezusa z pytaniem: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”, znał właściwą odpowiedź, ponieważ od wieków była ona powtarzana i rozważana w wierze biblijnego Izraela. Chciał zobaczyć, czy Jezus też ją zna, a gdy się upewnił, że tak, zdobył się na pochwałę: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego”.

Mojżesz otrzymał i przekazał Dziesięć przykazań Bożych. Zawsze jednak pojawia się pragnienie rozpoznania, które z nich jest najważniejsze albo które można uznać za spoiwo wszystkich przykazań. Wskazując na najważniejsze przykazanie, Mojżesz podkreśla, że jego znajomość i przestrzeganie stanowi fundament całości zobowiązań wobec Boga. Centralne miejsce zajmuje dwukrotnie powtórzone polecenie: „Słuchaj”, po hebrajsku szema. To słowo hebrajskie ma dwa znaczenia: „słuchać”, czyli okazać podatność na to, co pochodzi od Boga, oraz „być posłusznym”, czyli potwierdzać całym swoim życiem to, co zostało usłyszane i przyjęte. Kluczowe miejsce zajmuje wezwanie do miłości Boga „z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił”. Oczekując pełnej i ofiarnej miłości, Bóg wychodzi naprzeciw i uzdalnia do tego, by temu sprostać. Wymaga to z jednej strony czujności, a z drugiej – wytrwałości, gdyż ten, kto raz wybrał, codziennie musi wybierać. W rozgadanym świecie nie jest to łatwe ani modne i właśnie dlatego codzienne ponawianie wyboru Bożej drogi życia jest tak bardzo ważne.
CZYTAJ DALEJ

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję