W wygłoszonej homilii kard. Dziwisz stwierdził, że dziś, w „szerzącej się również kulturze tymczasowości i odrzucenia”, ideał chrześcijańskiego, nierozerwalnego małżeństwa staje się zbyt trudny dla wielu osób.
Wskazał, że ta sytuacja jest wyzwaniem dla wszystkich, którym leży na sercu los rodziny, społeczeństwa i narodu. „Staje się wyzwaniem i zadaniem dla samych rodzin, ale także dla Kościoła i szkoły oraz dla wszystkich instytucji powołanych do wspierania rodzin” – zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krakowski metropolita senior przypomniał, że rodzina była w centrum duszpasterskiej wrażliwości i troski Jana Pawła II, zarówno w czasach gdy był biskupem krakowskim, jak i wtedy, gdy został papieżem. Zaznaczył, że podczas kanonizacji Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek obdarzył go tytułem Papieża Rodziny.
Nawiązując do zbliżającej się rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża, jego wieloletni sekretarz podkreślał, że decyzja październikowego konklawe sprzed 40 lat zmieniła oblicze ziemi. „Papież pochodzący z Polski, noszący w sobie doświadczenie Kościoła zmagającego się z bezbożną ideologią komunistyczną, wlał w ludzkie serca nadzieję, przywrócił ludziom poczucie godności, pomógł nam odzyskać polityczną i wewnętrzną wolność” – stwierdził.
Reklama
Kaznodzieja wyznał, że zawsze go wzrusza pamięć ludzi, środowisk, wspólnot i miast, do których dotarł papież. Takim miejscem jest Kalwaria Zebrzydowska, która wpisała się w dzieciństwo Jana Pawła II, a potem w jego służbę Kościołowi krakowskiemu. Jak podkreślał kard. Dziwisz, Jan Paweł II rozsławił sanktuarium z cudownym wizerunkiem Matki Bożej i dróżkami kalwaryjskimi. Wspomniał także wzruszające papieskie pożegnanie z Matką Bożą Kalwaryjską podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku.
Według duchownego, sanktuarium kalwaryjskie pomaga w przyjęciu duchowej postawy kontemplacji oblicza ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa. „Ojciec Święty wzywał nas, byśmy wypływali na głębię wiary, dając w ten sposób w dzisiejszym świecie świadectwo nieprzemijalności Chrystusowej Ewangelii” – przypomniał.
Po południu wierni wyruszą na kalwaryjskie dróżki, by modlić się za Kościół i dziękować za dar Jana Pawła II. W baszcie im. Mikołaja Zebrzydowskiego w Domu Pielgrzyma można zwiedzać wystawę „Tutaj moje serce zostało na zawsze”, prezentującą zdjęcia z wizyt Karola Wojtyły w Kalwarii oraz pamiątki i dary papieskie.