Reklama

Niedziela Świdnicka

Ostatnie pożegnanie Medarda Plewackiego - aktora, pedagoga, nauczyciela

Dziś we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe Medarda Plewackiego, zasłużonego aktora, pedagoga, nauczyciel fonetyki dolnośląskich kleryków.

[ TEMATY ]

Wrocław

bp Ignacy Dec

Medard Plewacki

Ks. Grzegorz Umiński

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Obrzęd ostatniego pożegnania Medarda Plewackiego

Mszy św. pogrzebowej w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej przewodniczył bp Ignacy Dec.

- Dzisiaj podczas pożegnania śp. Medarda Plewackiego do wieczności, duchowieństwo dolnośląskie wyraża moimi ustami serdeczną wdzięczność wobec niego, za uczenie nas kultury wypowiadanego słowa. Jako kapłani jesteśmy przecież sługami słowa Bożego, a przepowiadania słowa Bożego od strony formy uczył nas dziś żegnany Pan Medard – mówił biskup senior diecezji świdnickiej.

ks. Grzegorz Umiński

Medard Plewacki

Medard Plewacki

Medard Plewacki urodził się w 1929 roku w Gniewkowie k. Inowrocławia. Zadebiutował na scenie Teatru Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w 1955 roku. Na swoim koncie miał występy na deskach wielu teatrów, pojawiał się również na szklanym ekranie. Aktor na emeryturze udzielał się jako pedagog i prowadził zajęcia z fonetyki, m.in. dla kleryków w seminariach duchownych we Wrocławiu, Świdnicy i Legnicy. Do samej śmierci udzielał się jako aktor i lektor. Wielu kleryków świdnickiego seminarium zapamiętało Pana Medarda, jako cierpliwego, wymagającego pedagoga, który kładł nacisk przede wszystkim na poprawną wymowę i dykcję przyszłych kapłanów, co było i jest niezmierne ważne podczas publicznego zabierania głosu.

ks. Grzegorz Umiński

Procesja żałobna

Procesja żałobna

Reklama

- Panie Medardzie, oto wybiła godzina pożegnania cię do wieczności, w tej wrocławskiej świątyni. Nad twoją urną dziękujemy Bogu za ciebie, za dobro które przekazał nam tu na ziemi przez twoje szlachetne życie, przez twoją szlachetną, kompetentną posługę. Dziękujemy tobie za dar uczenia nas kultury wypowiadanego słowa, także słowa Bożego, które Bóg wkłada w nasze usta i kieruje do swojego ludu. Pełni wiary i wdzięczności prosimy dobrego i miłosiernego Boga, który był dla ciebie najważniejszy, aby cię przybrał w szaty zbawienia – mówił w słowach pożegnania bp Dec.

ks. Grzegorz Umiński

Uroczystości na cmentarzu

Uroczystości na cmentarzu

- Dziś żegnamy mistrza, który uczył nas, który uczył nas tak kształtować słowo ludzkie, żeby jak najlepiej mogło wypowiedzieć tajemnicę Boga niewidzialnego – napisał w kondolencjach bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki.

ks. Grzegorz Umiński

Obrzędy na cmentarzu

Obrzędy na cmentarzu

Urna z prochami zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym przy ul. Zabrodzkiej we Wrocławiu.

2021-10-02 22:30

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję