Reklama

Kościół

Wsparcie Stolicy Apostolskiej dla działań Caritas Polska na rzecz migrantów

Jak poinformowała watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, do której zadań należy między innymi koordynacja kościelnej działalności charytatywnej, papież Franciszek zdecydował „o przekazaniu 100 tys. euro na rzecz grup migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią oraz na pomoc dla Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym na granicy obu krajów.”

– Jesteśmy wdzięczni Stolicy Apostolskiej i papieżowi Franciszkowi za dostrzeżenie naszych działań na rzecz osób, które docierają do Polski i wymagają pomocy. To wsparcie jest bardzo miłym zaskoczeniem i odbieramy je jako potwierdzenie, że nasze inicjatywy są potrzebne, że obraliśmy dobry kierunek – komentuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

– Papież Franciszek budzi naszą wrażliwość powtarzając, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami. Gest papieża to sygnał dla wszystkich ludzi dobrej woli, aby otwierać swoje serca – dodaje br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, zaangażowany w działania na rzecz uchodźców i migrantów.

– Ta kwota będzie przeznaczona na działania, które prowadzimy w odpowiedzi na kryzys migracyjny, a są to działania zarówno o charakterze pomocy doraźnej jak i długofalowego wsparcia dla osób przybywających do Polski – wyjaśnia ks. Marcin Iżycki. – Mówiąc o pomocy doraźnej mam na myśli dostawy najpotrzebniejszych artykułów do ośrodków dla uchodźców – żywności, odzieży, środków czystości. Liczba osób przebywających w takich ośrodkach znacznie ostatnio wzrasta, a co za tym idzie, rosną również potrzeby, dlatego takich transportów zorganizowaliśmy już kilkadziesiąt i wciąż organizujemy kolejne. Pomoc materialną świadczymy również w ramach naszego projektu Namioty Nadziei. To są punkty dystrybucji artykułów pierwszej potrzeby, uruchomione w pasie przygranicznym, obecnie działa 9 takich punktów. Wolontariusze pomagający napotkanym osobom mogą stąd pobierać m.in. koce, śpiwory, ciepłą odzież, żywność. Wyposażone w ten sposób parafie są stale gotowe to pomocy.

Zdaniem dyrektora Caritas Polska wsparcie Watykanu pozwoli rozszerzyć zakres działań interwencyjnych. Jeśli pojawią się możliwości organizowania pomocy w nowych formach, Caritas – jak zapewnia ks. Iżycki – będzie reagować adekwatnie do bieżących potrzeb i rozwoju sytuacji.

Reklama

– Ważna jest także pomoc dla tych ludzi, którzy już przeszli procedury administracyjne, opuszczają ośrodki i zaczynają w Polsce samodzielne życie. Dla nich prowadzimy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które zapewniają wsparcie doradców kulturowych, pomoc w wynajęciu mieszkania, kontaktach z urzędami, nauce języka polskiego, a także – jeśli jest taka potrzeba, a często jest – również pomoc materialną, rzeczową – dodaje ks. Iżycki.

Składając podziękowania papieżowi, dyrektor Caritas Polska przypomniał o licznych ofiarodawcach wspierających organizację od początku kryzysu migracyjnego.

Podziel się cytatem

– Pragnę przy tej okazji wyrazić wdzięczność dla wszystkich naszych darczyńców w kraju i za granicą, bo tę pomoc możemy nieść na tak dużą skalę właśnie dzięki nim – powiedział ks. Marcin Iżycki.

2022-01-21 07:45

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: mieć serce, które umie „widzieć” zranienia społeczeństwa

[ TEMATY ]

miłosierdzie

papież Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Papież Franciszek podziękował członkom rzymskiego Kręgu św. Piotra (Circolo San Pietro) za ich codzienną i wytrwałą służbę na rzecz potrzebujących. Zachęcił fundację do poszukiwania nowych form pomocy, szczególnie rodzinom dotkniętym skutkami pandemii.

„Pandemia, ze swoim wymogiem dystansu społecznego, wymaga od nas przemyślenia dotychczasowych form pomocy charytatywnej w celu znalezienia nowych” – powiedział papież do zgromadzonych przedstawicieli Kręgu św. Piotra w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Franciszek zaznaczył także, że oprócz zwyczajnej pomocy dla biednych w Rzymie, należy teraz szczególnie zatroszczyć się o rodziny, będące teraz w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej. Wymaga to przede wszystkim kreatywności w formach pomocy rzymskiej fundacji.

CZYTAJ DALEJ

10 kreatywnych propozycji na wakacje dla wierzących

2022-07-04 08:39

[ TEMATY ]

wakacje

Wakacje z Bogiem

Karol Porwich/Niedziela

Weekend w klasztorze o surowej regule? Ewangelizowanie przez autostopowanie? A może rodzinne mierzenie odległości różańcem? Oto 10 propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie wakacji.

1. Spotkajmy się!

CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina podczas parady z okazji Dnia Niepodległości na przedmieściach Chicago

2022-07-04 19:48

[ TEMATY ]

USA

śmierć

Stock.Adobe

Nieznany sprawca zaczął strzelać w poniedziałek na trasie parady z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości w Highland Park na przedmieściach Chicago. Gubernator stanu Illinois przekazał, że postrzelonych zostało co najmniej dziewięć osób. Według mediów dwie osoby zginęły.

"Policja Highland Park reaguje na incydent w centrum Highland Park. Fourth Fest (parada z okazji święta) została odwołana" - napisały władze miasta na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję