Reklama

Europa

Abp Szewczuk: Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny

Nasi duchowni wzięli na siebie główny ciężar tej wojny, służąc tam, gdzie są największe potrzeby. Dziś szczególnie dziękuję naszym księżom na terytoriach okupowanych, którzy wraz ze swoim ludem znajdują się w ogniskach działań wojennych. Dziękuję zwłaszcza za posługę naszym kapelanom wojskowym, którzy są blisko naszego wojska i dzień po dniu głoszą słowo Boże tam, gdzie rozgrywa się dramat wojny – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk w wideoprzesłaniu 21 kwietnia, w 57. dniu wojny Rosji z Ukrainą.

[ TEMATY ]

kapłani

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

BP KEP

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Światosław Szewczuk

„Dziś Ukraina przeżywa Wielki Czwartek. W tym dniu wspominamy ustanowienie Najświętszego Sakramentu Eucharystii, Ciała i Krwi naszego Zbawiciela, którym karmi On człowieka, a także obchodzimy dzień ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kapłaństwa Nowego Testamentu” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Zaznaczył, że nabożeństwa w Wielki Czwartek są wyjątkowe. „Przecież w katedrze patriarchalnej dzisiaj zostaną konsekrowane antyminsy [kładziona na ołtarz jedwabna chusta z relikwiami przedstawiająca ciało Chrystusa w grobie, odpowiednik korporału w Kościele katolickim – KAI], które służą jako trony, aby sakrament Eucharystii był na nich sprawowany, a także będziemy konsekrować świętą i wielką myrrę [święty olej krzyżma – KAI], która będzie podróżowała z Kijowa, serca naszego Kościoła, do wszystkich zakątków Ukrainy i świata, aby nieść ze sobą łaskę Ducha Świętego, uświęcającą moc duchową, która ożywia Kościół każdego dnia z roku na rok” – powiedział mówca.

Przypomniał także o specjalnym nabożeństwie kościelnym, które odbywa się w Wielki Czwartek: obmyciu nóg kapłanom. „Biskup czyni to za przykładem Chrystusa, który tym gestem ukazał sens i sposób świętej posługi Boga wobec człowieka. Bóg klęka przed człowiekiem jako sługa i umywa mu nogi, zmywając jego grzechy i uzdrawiając jego rany” – wyjaśnił zwierzchnik UKGK.

„W ten święty Wielki Czwartek pragnę szczególnie podziękować za posługę, za gorliwą odpowiedź na powołanie do kapłaństwa naszym biskupom, kapłanom, mnichom, diakonom i klerykom, którzy przygotowują się do kapłaństwa” – mówił dalej abp Szewczuk. Zwrócił uwagę na szczególną wartość posługi kapłańskiej, zwłaszcza w czasach wojny, gdzie – jak zaznaczył – „kapłan Chrystusa jest pierwszym, który ratuje ludzkie życie, pochyla się nad ranami współczesnego człowieka, nad ranami Ukrainy”.

Reklama

„Dzisiaj pragnę prosić wszystkich naszych świeckich i zakonników: dziękujcie waszym kapłanom za ich posługę. Powiedzcie im dobre słowo, złóżcie im życzenia w tym dniu, gdyż muszą czuć, że ludzie ich kochają. Są oni gotowi oddać życie za swoje owce. Księża czynią to z gorliwą pracą dzień po dniu” – podkreślił abp Szewczuk.

„Niech Bóg błogosławi Ukrainę! Pobłogosław naszą ukraińską armię! Boże, ocal nasze miasta i wsie od płonących Charkowa, Donbasu, Mariupola, Chersonia, Mikołajowa po wszystkie miasta i wsie, które czekają na Twoją obecność. Boże, poślij kapłanów, tych robotników na swoje wielkie żniwo, które przygotowałeś dzisiaj w tym trudnym czasie! Niech Bóg błogosławi Ukrainę!” – zakończył swe przesłanie zwierzchnik UKGK.

2022-04-21 17:41

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: mija miesiąc od wybuchu największej wojny XXI wieku

Mija miesiąc od wybuchu największej wojny XXI wieku; Ukraina nie została zdobyta w trzy dni i nigdy nie zostanie zdobyta - ogłosił w czwartek minister obrony Ukrainy Ołeksji Reznikow. Ten miesiąc zostanie zapamiętany jako "miesiąc niezwyciężonych" - dodał.

"Bohaterska armia ukraińska zdemilitaryzuje rosyjskich najeźdźców. Zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialność. Wsparcie międzynarodowe będzie kontynuowane. Pokój zostanie przywrócony. Świat będzie bezpieczny" - napisał Reznikow w wiadomości na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: brutalny atak na kościoły, nie żyje kościelny, 4 osoby ranne

2023-01-26 17:19

[ TEMATY ]

Kościół

Hiszpania

terror

PAP/A. CARRASCO RAGEL

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

Hiszpańska minister transportu, Raquel Sanchez upamiętnia minutą ciszy ofiary ataku nożem w Algeciras.

W miejscowości Algeciras na południu Hiszpanii doszło wczoraj wieczorem do brutalnego ataku w dwóch kościołach. Jedna osoba nie żyje, cztery są ranne, w tym 74-letni salezjanin. Sprawcą jest Marokańczyk, którego zatrzymała policja. Wszystko wskazuje na to, że chodzi tu o atak terrorystyczny.

Około godz. 19.30 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza wtargnął z maczetą do kościoła św. Izydora, w którym trwała Msza św. Z okrzykiem „Allah jest wielki” ruszył w stronę ołtarza niszcząc po drodze obrazy i inne przedmioty. Maczetą ciężko zranił w szyję ks. Antoniego Rodrígueza. 74-letni salezjanin przeżył tylko dzięki natychmiastowej pomocy. Jego stan jest poważny, ale stabilny.

CZYTAJ DALEJ

Ciało w pełnej krasie. Spektakl Alchemii Teatralnej

2023-01-26 21:57

[ TEMATY ]

Świdnica

spektakl

Andrzej Błażewicz

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Klaudia Karczmarz

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Dramat „E(ro)tycznie” akcentuje wpływ stereotypów zakorzenionych w społeczeństwie na postrzeganie własnego ciała. Na zdjęciu: Adam Cisek.

Nasze postrzeganie ciała kształtujemy przez całe życie, a nawet najdrobniejsze sytuacje i jeden „niewinny żart” potrafią odcisnąć trwałe piętno – zdają się mówić młodzi aktorzy.

Młodzieżowa grupa Alchemii Teatralnej przyzwyczaiła widzów do regularnych pokazów, podczas których sięgają po zróżnicowany repertuar. Głównym tematem spektaklu wystawionego premierowo 22 stycznia w Sali Teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury stały się kobiece ciało i społeczna presja na nie nakładana; jednak już kolejne sceny ukazały, jak istotna w konfrontacji z różnymi ludźmi i sytuacjami bywa płaszczyzna emocjonalna i psychiczna. Sztuka powstała na podstawie nagrodzonego w Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną (w 2022 roku) dramatu „E(ro)tycznie” autorstwa Zuzanny Kleiny, licealistki i uczestniczki Alchemii Teatralnej, zaś za jego reżyserię odpowiada Andrzej Błażewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję