Reklama

Polska

Licheń: Ogólnopolskie Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej

74. Ogólnopolskie Zebranie Duszpasterzy Służby Liturgicznej zgromadziło uczestników z całej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 8-9 listopada. Temat oscylował wokół hasła roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, który rozpocznie się w I niedzielę adwentu.

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Cieszymy się, że możemy od kilku lat gościć w Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Przybyli tu przedstawiciele niemal wszystkich diecezji z całej Polski, którzy odpowiadają za formację służby liturgicznej, także nadzwyczajnych szafarzy komunii św. Próbujemy pochylić się nad pracą służby liturgicznej w różnych kontekstach, w których na co dzień się znajdujemy - mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego diecezji świdnickiej.

W spotkaniu uczestniczyło trzech biskupów: Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński, Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy katowicki. Zebranie było okazją do wspólnej modlitwy, wymiany doświadczeń i wysłuchania konferencji, które wygłosili prelegenci z różnych dyscyplin: liturgiści, psycholodzy, pedagodzy czy osoby zajmujące się badaniem mediów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. dr Sławomir Jeziorski w prelekcji „Kościół, liturgia, uczestnictwo” zwrócił uwagę, że rozumienie „uczestnictwa” determinuje kultura, w której funkcjonujemy. - Współczesnym „edenem” są centra handlowe, które dają utopijne obietnice pokoju, obfitości i towarzyskości. Są one ucieleśnieniem komercyjnego utopizmu. (…) Kryteriami i logiką wolnego rynku są opłacalność, użyteczność, wydajność i sukces. Bóg wypadł poza rynek, bo nie jest konkurencyjny - zaznaczył. Wskazał, że mentalność świata wpływa na duszpasterstwo - ma być skuteczne, wydajne, przynoszące sukces. Prelegent zaproponował inny horyzont uczestnictwa - uczestnictwo w Kościele, to uczestnictwo w życiu Boga, który jest misterium bezinteresownej miłości. Ks. Jeziorski przypomniał, że liturgia jest główną formą uczestnictwa w Kościele, a formacja - zdumieniem i zachwytem tajemnicą paschalną.

Na przemiany, które zachodzą w rodzinach i relacjach społecznych wskazał ks. dr Kacper Radzki z Wrocławia w prelekcji „Bezsilni wobec siebie - relacje w świecie samolubnych jednostek”. Stwierdził m.in., że w świecie ponowoczesnym charakter więzi z relacji zamienia się w kontrakt, a podstawą i celem związku staje się samorealizacja pojedynczych partnerów, ale nie ich jako całości. Wychowanie określił jako wprowadzenie w życie. Ważne, by nie ujarzmiać dziecka, ale szukać odniesienia do relacji. Wychowanie ma nie być przedłużeniem nas samych, ale ma nauczyć samodzielności oraz tworzenia dobrych relacji.

Reklama

Biskup pomocniczy katowicki Adam Wodarczyk przypomniał wizję formacji służby liturgicznej opracowaną przez czcigodnego Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. - Wizja ta jest wciąż aktualna, oparta na katechumenacie chrześcijańskim, który wprowadza w doświadczenie życia słowem Bożym, modlitwą i liturgią. Życia przeżywanego we wspólnocie, które jest dawaniem świadectwa. Myślę, że mogą zmieniać się sposoby prowadzenia spotkań formacyjnych, ale zasadnicza wizja teologiczna, pastoralna, oparta na katechumenacie jest ciągle aktualna. Duszpasterze służby liturgicznej muszą widzieć, że przede wszystkim chodzi o to, by wychowywać członków zespołów służby liturgicznej na dojrzałych chrześcijan przez liturgię i doświadczenie katechumenatu chrześcijańskiego - mówił hierarcha.

Blisko 60 prezbiterów oraz trzech biskupów modliło się w środowy wieczór podczas wieczornej Mszy świętej w bazylice. Zebranych w największej świątyni w Polsce powitał ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Marianin zauważył, że stając w bazylice znajdujemy się przed obrazem Matki Bożej, która wskazuje na Jezusa. Pokazuje swojego Syna, mówiąc: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. - To słowa skierowane do wspólnoty Kościoła - zauważył.

Modlono się w intencji wszystkich duszpasterzy, a przede wszystkim za osoby w formacji liturgicznej w Polsce i tych, którzy chcieliby się włączyć w to dzieło. Mszy przewodniczył abp Józef Górzyński. W wygłoszonej homilii metropolita warmiński mówił o byciu uczniem Chrystusa. - Wzorem miłości jest miłość Boga do Kościoła, która jest nierozerwalna - mówił abp Górzyński, zachęcając, by być wiernym tej jednej miłości, która wszystkiemu nada sens i właściwe proporcje.

Reklama

Na zakończenie liturgii przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej duszpasterze zawierzali się pod Jej opiekę. „Wyproś nam u Boga serce czyste, gorliwość w służbie Bogu i posłuszeństwo Kościołowi w sprawowaniu świętej liturgii” - modlili się.

Drugiego dnia zebrania prof. Monika Przybysz z UKSW w Warszawie zaprezentowała wyniki badań dotyczących wykorzystywania Internetu oraz social mediów przez młodzież i dzieci. Wskazała, że młodzi są w stanie skrócić czas potrzebny m.in. na sen, odpoczynek, posiłki czy higienę osobistą, by przedłużyć czas spędzony w wirtualnej rzeczywistości.

Mówiąc o doświadczeniu przemocy w przestrzeni wirtualnej, prof. Przybysz zaznaczyła, że tylko 30 proc. młodych ludzi nie doświadcza przemocy w sieci. Wśród elementów, które dotyczyły przemocy w świecie wirtualnym, wskazała m.in. ośmieszanie i poniżanie, wyzwiska i przeklinanie, szantaż i zastraszanie, podszywanie się pod kogoś innego czy też włamanie na konto.

W kontekście zgłaszania przemocy doświadczonej w Internecie, prof. Przybysz zaznaczyła, że 40 proc. młodych ludzi nie zgłasza tego procederu. W grupie, która decyduje się zgłosić takie zachowania, osobą pierwszego kontaktu jest nauczyciel lub dyrektor. Wymieniła także zachowania młodych ludzi nadmiernie korzystających z mediów społecznościowych. Młodzież staje się wówczas egocentryczna, ale zarazem jest samotna. Młodzi mają trudności w budowaniu relacji, są karmieni przez patostreamerów oraz mierzą się z hejtem, jednak cały czas mają marzenia.

Reklama

Abp Górzyński przyznał, że początek listopada to dobry czas, by przygotować duszpasterzy służby liturgicznej do wejścia w nowy rok duszpasterski. - Sięgnęliśmy po tematy, które w naszym zakresie działania będą pomocne. Postulatem opiekunów było, by spotkanie miało charakter twórczy, było bardziej pogłębione. Jak Kościół próbuje pogłębiać życie ludu Bożego w ramach roku duszpasterskiego, tak i my przygotowujemy się do wejścia w ten wymiar - podsumowuje abp Górzyński.

Ostatnie zajęcia warsztatowe, które dotyczyły tematu modeli wychowania młodych ludzi we współczesnym świecie, poprowadził ks. dr Kacper Radzki. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa i fotografia.

2023-11-09 18:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobre żniwo

Niedziela toruńska 43/2019, str. 1

[ TEMATY ]

wiara

służba liturgiczna

Ewa Melerska

Nowi ceremoniarze w diecezji toruńskiej

Nowi ceremoniarze w diecezji toruńskiej

Służyć Bogu przy ołtarzu to żyć Słowem Bożym i w pięknie liturgii chwalić Pana

Piękne świadectwo umiłowania Boga i Kościoła dają ci, którzy należą do liturgicznej służby ołtarza – mówił ks. kan. Wojciech Miszewski podczas Mszy św., na której udzielono promocji kandydatom na ceremoniarzy. Blisko 40 lektorów z osiemnastu parafii naszej diecezji spotkało się 12 października w kościele pw. św. Antoniego w Toruniu, aby przyjąć błogosławieństwo na tę posługę.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Siejba Słowa na Peryferiach. Głos prawdy w erze dezinformacji

2024-04-29 08:46

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

siejba słowa na peryferiach

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siejba słowa na peryferiach

Siejba słowa na peryferiach

"Życzę, aby Czytelnicy tych codziennych sentencji znaleźli coś dla siebie, co ich przybliży do Pana Boga i drugiego człowieka" – napisał bp Ignacy Dec w siódmym tomiku Siejby Słowa na Peryferiach.

W najnowszej publikacji bp Ignacy Dec zbiera swoje refleksje i myśli, które regularnie publikuje w przestrzeni medialnej, głównie na popularnej Platformie X, dawniej znanej jako Twitter. Siódmy już tom serii prezentuje Twitty z roku 2023, ukazujące się w postaci cyfrowej, a teraz zebrane i opublikowane w wersji papierowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję