Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny/Droga Krzyżowa

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią"

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Pan Jezus skazany na śmierć

Jak patrzy na mnie Jezus?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spróbuję wyobrazić sobie to spojrzenie z krzyża, spojrzenie Boga – Człowieka. Cierpiącego, umierającego, kochającego, dobrego, wspierającego mnie, dającego nadzieję. Będę w tym spojrzeniu przez chwilę, może dłużej, tyle, ile chcę.

2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona

To szok, że Jezus Ukrzyżowany mnie dostrzega, że jest uważny na to, co dzieje się we mnie. Jezus mnie widzi. Widzi mnie prawdziwego, dostrzega to, co we mnie najgłębsze, czego nawet sam nie umiem zobaczyć, do czego nie umiem dotrzeć. Widzi tak, jak widzi mnie Stwórca, który wszystko stworzył dobre. Jestem dla Niego kimś ważnym.

Co czuję pod tym spojrzeniem?

3. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy

Czy Jezus mnie ocenia? Czy mnie obserwuje? Czy mnie porównuje z innymi? Zobacz, proszę, czy za tymi myślami nie kryje się lęk, albo mało wyczuwalna, ale stale obecna obawa przed Bogiem Ojcem, niepokojące myśli pełne podejrzeń: czy aby na pewno jest dobry?

A może jednak trzeba jakoś zasługiwać na Jego miłość?

4. Pan Jezus spotyka swoją Matkę

Czy Jezus mnie do czegoś przymusza?

Zobacz z jakim wyczuciem Zbawiciel z Tobą rozmawia, wcale nie żąda wielkich rzeczy, zaprasza, byś w Jego Królestwie wzrastał w swoim czasie i według swoich możliwości. W spojrzenie Jezusa Ukrzyżowanego – Jezusa cierpliwego możesz trwać bezpiecznie.

Nie musisz być kimś doskonałym.

A może już siebie osądziłeś i z lekiem pytasz, czy mnie właśnie takiego Bóg Ojciec może kochać?

5. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi

Nasz Ojciec jest dobry, dobry dla wszystkich, Jego słońce wschodzi nad nami, Jego miłość nie zależy od moich i Twoich działań, starań, modlitw. Bóg jest miłością. I dlatego można powiedzieć, że ból i wzruszenie, rodzą się w sercu Boga, gdy dokonujesz wyboru zła, lub gdy bez własnej winy i w bólu zmagasz się z ciosami ciemności.

Reklama

6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa

Jezus naszymi ludzkimi słowami opisywał to, co dzieje się w samym Bogu. Opisywał uczucia i przeżycia Ojca w relacji do człowieka. Można więc powiedzieć, że w swoim sercu Bóg przeżywa ból, gdy ja dokonuję wyboru zła, lub gdy bez własnej winy i w cierpieniu zmagam się z ciosami ciemności. Dlaczego? Bo nasz Bóg wpatruje się bez ustanku w jaśniejącą na moim i twoim obliczu niezatartą godność – odblask Jego piękna.

7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi

Zło na różne sposoby próbuje oszpecić i podważyć to piękno i dobro, które noszę w sobie, w moim najgłębiej rozumianym sercu. Czasem w samym środku mocowania się z cierpieniem dochodzę do przekonania, że w gruncie rzeczy jestem nikim – nie jestem wart niczyjej miłości ani uwagi.

8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty

Działania sił ciemności skłaniają do rozpaczy i lęku – do uwierzenia, że utraciłem już swoją godność, a Bóg przestał się mną interesować. Komu uwierzę? Trochę czasu na refleksje i uważne spojrzenie na swoje myśli i uczucia może pomóc oddzielić mój obraz Boga od Boga Ojca, którego objawia Wcielony Boży Syn.

9. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz trzeci

Nie zgadzaj się na obraz wymagającego i chłostającego Boga. Może wychowywano Cię używając obrazu Boga bezwzględnego, ważącego moralność każdego twojego czynu, z arytmetyczną dokładnością wymierzającego nagrodę i karę. Poznaj dziś Ojca niebieskiego, o którym mówi Jezus

10. Pan Jezus z szat obnażony

Uciesz się, że Ojciec przebacza, że wzrusza się głęboko z miłości na Twój widok. Bóg daje za darmo, okazuje miłosierdzie. Bóg Ojciec Cię szanuje, liczy się z Tobą, jesteś dla Niego ważny.

11. Pan Jezus przybity do krzyża

Tak jak cała tajemnica Boga objawia się w Chrystusie, tak i Boża sprawiedliwość daje się poznać w sprawiedliwości Jezusa ukrzyżowanego i pogrzebanego, ale nade wszystko wskrzeszonego z martwych mocą Bożej sprawiedliwości. Jezus Chrystus, który swoją Krwią zmazuje ludzkie grzech, grzech świata, jest wcieleniem sprawiedliwości Boga. Bóg nie jest okrutny. Bóg nie żąda czyjejś krwi, On daje swoją.

Reklama

12. Pan Jezus umiera na krzyżu

Czasem to nie lada wysiłek, zaufać, że Ojciec jest dobry, że przebaczył nam już wszystko, że możemy dać się wziąć w objęcia i pojednać – z Bogiem, ze sobą, z innymi. Wiara jest i pozostaje drogą i dopóki żyjemy jesteśmy na drodze. Dzięki temu wiara nie kostnieje, nie przeszkadza mi myśleć, podejmować decyzje, a nawet cierpieć i wątpić.

13. Pan Jezus zdjęty z krzyża

Otworzyć się na wiarę w drodze to zgoda na to, że coś może się we mnie zmieniać. Nawrócenie – metanowa - to greckie słowo, wyrażające zmianę, która zachodzi w sercu człowieka, w jego sposobie myślenia, w poglądach. W konsekwencji zmienia się też styl życia. Czy jesteś gotowy w takim kierunku wyruszyć?

Wcale nie musisz, to twoja decyzja. Poszukaj w sobie odpowiedzi na pytanie: Czy chcesz?

14. Pan Jezus złożony do grobu

Jeszcze raz: Jak patrzy na mnie Jezus?

Spróbuję wyobrazić sobie to spojrzenie z krzyża, spojrzenie Boga – Człowieka. Cierpiącego, umierającego, kochającego, dobrego, wspierającego mnie, dającego nadzieję. Wyruszającego w drogę wiary ze mną, przede mną… w przyjaźni.

Rozważania pochodzą z ubiegłorocznych Dróg Krzyżowych ulicami polskich miast. Tegoroczne Drogi Krzyżowe sióstr honoratek i więcej informacji o inicjatywie #7roads: powolanie.honoratki.pl

Modlitwa o radość

Boże, dawco radości, spraw, abyśmy dostrzegali jak wiele jest powodów do wdzięczności Tobie. Niech nasze serca zostaną uzdrowione z wszelkiej obojętności i ślepoty wobec Twoich darów, których tak hojnie nam udzielasz. Daj nam dostrzec Twoją miłość, którą nam ukazujesz poprzez codzienność. Spraw, abyśmy coraz częściej Tobie z serca dziękowali za wszystko, co nas spotyka. Twórco radości! Daj nam radość serca, aby więcej było w nas uśmiechu niż smutku, więcej optymizmu, niż pesymizmu w naszym życiu. Niech radość z samego faktu bycia Twoim dzieckiem, przepełnia nasze serca i promieniuje w otoczeniu! Niech nasze serca śpiewają Tobie hymn uwielbienia za godne podziwu dzieło Odkupienia! Niech ten drogocenny dar Twojego Ducha obfituje w naszym życiu i otwiera nasze serca na miłość i pokój. Maryjo, Oblubienico Ducha świętego ucz nas otwierać się na Ducha Świętego i Jego dary, a następnie jak dzielić się nimi ze wszystkimi, których spotykamy. Amen.

2024-02-15 21:04

Oceń: +60 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wejdź w nurt modlitwy w mieście

Niedziela wrocławska 12/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wrocław

Agnieszka Bugała

Aplikacja na telefon AMDK ma już ponad tysiąc pobrań i działa sprawnie

Aplikacja na telefon AMDK ma już ponad tysiąc pobrań i działa sprawnie

14 stacji Drogi Krzyżowej, 14 kościołów Wrocławia. Można podążać za Panem Jezusem odwiedzając kolejne świątynie i na miejscu rozważać Jego Mękę. Adoracyjna Miejska Droga Krzyżowa odbywa się w naszym mieście po raz trzeci

Dominik Golema, pomysłodawca Adoracyjnej Miejskiej Drogi Krzyżowej w naszym mieście, czerpał z nabożeństwa pasyjnego Drogi Jerozolimskiej i szlaku kościołów stacyjnych w Rzymie. Jego projekt zakłada odwiedzenie 14 kościołów – każdy z nich jest miejscem rozważania jednej stacji. Od 2017 r. lista świątyń stacyjnych zmienia się, dzięki czemu osoby, które odprawiają nabożeństwo w tej formie, mają szansę w ciągu kilku lat odwiedzić wszystkie świątynie Wrocławia. Modlitewnej propozycji błogosławieństwa udzielił abp Józef Kupny – mówi ks. Aleksander Radecki, od 2017 r. autor rozważań pasyjnych w Przewodniku dla pielgrzymów. Ks. Radecki zachęca, aby nawiedzać kościoły stacyjne i odprawiać nabożeństwo przez cały okres Wielkiego Postu.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleźć człowieka

Niedziela toruńska 33/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

Toruń

Anna Głos

Za pierwsze zarobione pieniądze nabyć butelkę kosztownego alkoholu. Po pracy wypić piwo, oglądając jednocześnie jego reklamy ze sympatycznymi zwierzakami. Na weselu podać wódkę, bo tak zarządziły mama z teściową. Opić narodziny pierwszego syna i wnuka. Niektórzy nazywają to tradycją. Jednak, gdy ta tradycja zaczyna zamieniać się w dramat uzależnienia od alkoholu, wówczas traci swój urok, a zamienia się w problem, o którym trudno mówić
Z ks. Dawidem Szymaniakiem posługującym wśród osób z uzależnieniem alkoholowym rozmawia Joanna Kruczyńska

JOANNA KRUCZYŃSKA: – Z jakim nastawieniem rozpoczynał Ksiądz posługę duszpasterską wśród uzależnionych od alkoholu w Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w podtoruńskich Czerniewicach?

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję