Reklama

Archiwum

Niedziela 8/2024

Spis treści

liturgia tygodnia

Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam się przemienił wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden na ziemi folusznik wybielić nie zdoła.

Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym
Czym jest wszechmoc Boga?
Ks. Łukasz Romańczuk

Pan Bóg może wszystko, „dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”, jak czytamy w Piśmie Świętym (Łk 1, 37). To pokazuje nam jasno, jak wielkie znaczenie powinien mieć Bóg w życiu człowieka. Począwszy od stworzenia świata Pan Bóg, jako Stwórca, ma władzę nad każdym jego elementem.

Czym jest wszechmoc Boga?
Bóg wydał swojego Syna
O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Drugie czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa z Listu do Rzymian to hymn dziękczynienia za dokonane przez Boga w Chrystusie dzieło zbawienia. Święty Paweł Apostoł wyraża w nim głęboki teologiczny sens wcielenia Syna Bożego, Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. Jest to także duchowa analiza kondycji człowieka odkupionego – jego godności wypływającej z otrzymanego od Boga daru.

Bóg wydał swojego Syna
Co znaczy „powstać z martwych”?
Ks. Janusz Bodzon

Ewangelię, którą w tę niedzielę czytamy i rozważamy w Kościele, usłyszymy w tym roku ponownie podczas święta Przemienienia Pańskiego. Ewangelia dziś czytana, wraz z pierwszym i drugim czytaniem, chce nam jednak ukazać to wydarzenie zbawcze w innym kontekście.

Co znaczy „powstać z martwych”?
Doktor pokoju
Ks. Mariusz Frukacz

Był jednym z największych ormiańskich teologów, mistyków i poetów.

Doktor pokoju

17-20

Kącik dla dzieci

Kolorowanka

50-51

Niedziela z kulturą

Program telewizyjny

55-61

Niedziela z kulturą

Krzyżówka

64

Bliżej Życia z Wiarą

Kartka z kalendarza

Mają niesamowite właściwości i wartości odżywcze. Pochodzą z Bliskiego Wschodu i podobno były popularne już 7 tys. lat temu. Dostarczają organizmowi wielu składników mineralnych i aż 30 witamin.

Kartka z kalendarza
Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan
Wysłuchała Angelika Kawecka

Alicja Ostolska – aktorka młodego pokolenia, która odważnie przyznaje się do wiary. Ufa, że nawet nieudane decyzje czegoś uczą.

Alicja Ostolska: Wierzę w Jego plan
Wielkopostne poletka
Elżbieta Nowak

Co nowego może wymyślić człowiek na Wielki Post, jeśli przeżył już tych postów kilkadziesiąt? Jakie wprowadzić nowe umartwienie, żeby się nie powtarzać? No i żeby oczyścić w sobie kolejne grzeszne poletko. A do tego dochodzi ograniczenie – z powodu wieku i zmniejszonej sprawności – co do możliwości grzeszenia, więc i te poletka są coraz mniejsze.

Wielkopostne poletka
Cudotwórca z Majorki
Ireneusz Korpyś

Widział przyszłość, prorokował, czytał w ludzkich sercach, miał dar bilokacji. Święty Alfons Rodríguez po dziś zadziwia charyzmatami, którymi obdarzył go Bóg.

Cudotwórca z Majorki
Pokonać szkodliwe nawyki
Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Tydzień temu zachęcaliśmy do podjęcia aktywności, które mogą poprawić nasze zdrowie. Dziś przestrzegamy przed tymi, które je rujnują.

Pokonać szkodliwe nawyki
Czym zastąpić sól w potrawach?
Ewa Nowak

Czym zastąpić sól w potrawach?
Werbena patagońska
Ojciec Henryk

Rośnie zarówno na obrzeżach, jak i w wilgotnych lasach w Argentynie, Brazylii, Kolumbii oraz Chile. Kiedy kwitnie, przyciąga liczne motyle i owady. Od wielu lat skrada serca ogrodników na całym świecie. Ze względu na swoje powiewające na wietrze łodygi ozdobione kwiatami jest coraz częściej sadzona nie tylko w naszych parkach, ale i prywatnych ogrodach.

Werbena patagońska
Biblijne smaki Ziemi Świętej
s. Amata J. Nowaszewska, nazaretanka

Obietnica dana ludowi wybranemu dotyczyła również pożywienia. Jakie smaki przewijają się na kartach Pisma Świętego?

Biblijne smaki Ziemi Świętej
Mostami przez świat
Red.

Pozwalają pokonać przeszkody. Ułatwiają dotarcie do celu. Wywołują dreszczyk emocji. A przede wszystkim łączą: miasta, dzielnice, wyspy, szczyty gór i... ludzi.

Mostami przez świat

66-79

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję