Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 46/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Pod hasłem Z Maryją w Trzecie Tysiąclecie 28 i 29 października w Czudcu odbywały się Dni Kultury Chrześcijańskiej. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu i wspólna modlitwa różańcowa. W programie dwudniowej imprezy znalazły się ponadto koncerty muzyki religijnej w wykonaniu Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy oraz występ Kwintetu Instrumentów Dętych z Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie pod kierunkiem Józefa Nawojskiego, a także program poetycko-muzyczny przygotowany przez Stanisławę Mikołajczyk-Madej (sopran), Grzegorza Łobaza (organy) i Andrzeja Szypułę (recytacja). Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowały Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i parafia Trójcy Świętej w Czudcu.

Konkurs Poezji Religijnej

Ruszyła 13. edycja Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej. 28 października odbyły się eliminacje rejonowe w Boguchwale dla uczestników z Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, 4 listopada w Lubaczowie (powiaty jarosławski, lubaczowski i przemyski), 5 listopada w Łańcucie (powiat łańcucki i przeworski). Eliminacje odbywać się będą w 12 rejonach naszego województwa. Laureaci poszczególnych edycji spotkają się 12 grudnia na finale w Sędziszowie Młp. Najlepsi będą reprezentować województwo w konkursie ogólnopolskim w Częstochowie. Konkurs zorganizowały: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp., Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sędziszowie Młp.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Konferencja w Łagiewnikach

28 października w Łagiewnikach odbyła się ogólnopolska konferencja Katechizm Kościoła Katolickiego i jego recepcja w Polsce. Spotkanie otworzył bp Kazimierz Nycz z Krakowa. Tematyka dotyczyła czterech wymiarów Katechizmu: doktrynalno-dogmatycznego, chrystologiczno-eklezjologicznego, katechetyczno-pedagogicznego i moralnego. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: ks. prof. Janusz Nagórny z KUL-u, ks. Jerzy Bagrowicz z Torunia oraz ks. prof. Seweryniak z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. Diecezję rzeszowską na konferencji w Łagiewnikach reprezentowali: ks. dr Janusz Podlaszczak i ks. dr Krzysztof Budzyń z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

Spotkanie parafialnych zespołów Caritas

28 października w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Czudcu odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli parafialnych zespołów Caritas z dekanatu czudeckiego. Uczestniczyło w nim ok. 40 osób. Zebranych powitał ks. Antoni Kocoł. Spotkaniu przewodniczył ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Catitas. Omówiono sprawy organizacyjne związane z działalnością parafialnych zespołów Caritas.

Dziękczynienie za 25 lat Pontyfikatu Papieża

30 października nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie świętowali 25. rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła modlitwa różańcowa w kościele św. Józefa na Staromieściu. Po nabożeństwie odbyła się część artystyczna pod tytułem Ile ciszy potrzeba, by usłyszeć Twój głos. Młodzież zaprezentowała piosenki i wiersze o tematyce religijnej. Następnie ks. dr Janusz Podlaszczak i ks. dr Marek Dzik wygłosili prelekcje na temat nauczania Jana Pawła II.

Spotkanie w Przybyszówce

30 października w Domu Rekolekcyjnym w Przybyszówce odbyło się spotkanie odpowiedzialnych na szczeblu diecezjalnym za poszczególne wspólnoty, grupy, ruchy i stowarzyszenia działające w naszej diecezji. Celem tego spotkania było podsumowanie rocznej pracy formacyjnej i omówienie planów na obecny rok katechetyczny. „Chcieliśmy pokazać bogactwo życia Kościoła, które m.in. objawia się w różnych ruchach i stowarzyszeniach działających w naszej diecezji” - mówi ks. Paweł Tomoń, duszpasterz młodzieży. W spotkaniu wzięli także udział: bp Kazimierz Górny, ks. Jan Szczupak, kanclerz Kurii, ks. Wiesław Szurek, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej, ks. Jerzy Buczek, rektor WSD oraz kapłani zaangażowani w działalność poszczególnych grup i wspólnot.

Reklama

Uroczystość Wszystkich Świętych

1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, Mszy św. i procesji za zmarłych na cmentarzu komunalnym Wilkowyja przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie. „Tajemnica dzisiejszego święta ukazuje nam Kościół w całej rzeczywistości. Patrzymy na społeczność zbawionych, którzy cieszą się z otrzymanej nagrody. Myśląc jednak o tych, którzy są już uwielbieni, modlimy się, aby ci, którzy oczyszczają się jeszcze w czyśćcu, jak najszybciej dołączyli do grona zbawionych, szczęśliwych w domu Ojca” - mówił Kaznodzieja.

Dzień Zaduszny

2 listopada w kościele Trójcy Świętej w Rzeszowie bp Edward Białogłowski odprawił Mszę św. za zmarłych, a następnie poprowadził procesję na cmentarzu. Podczas uroczystości został poświęcony symboliczny grób Ofiar II wojny światowej. Modlono się za bohaterów, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Kwesty na cmentarzach

1 i 2 listopada na rzeszowskich cmentarzach Pobitno i Wilkowyja, a także w 24 mniejszych miejscowościach wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zbierali datki na wyposażenie powstającego w Racławówce schroniska dla bezdomnych kobiet. Budynek przekazały władze gminy Boguchwała, brakuje jednak środków na zaadaptowanie placówki. Wolontariuszom udało się zebrać ponad 70 tys. zł. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby podopiecznych Towarzystwa. Na cmentarzach kwestowali głównie wolontariusze, młodzież ze szkolnych kół Caritas, harcerze i znane osobistości regionu. 1 i 2 listopada została również przeprowadzona I Rzeszowska Kwesta na Rzecz Ratowania Pomników Nagrobnych Starego Cmentarza w Rzeszowie.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję