Reklama

Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy - Święta Urszula Ledóchowska

Mijająca w tym roku 70. rocznica śmierci świętej Urszuli stała się okazją do przypomnienia jej charyzmatu, atrakcyjnego dziś - jak się okazuje - nie tylko dla urszulanek, jej duchowych córek, ale także dla innych osób szukających pogłębionej duchowości i inspiracji do życia zaangażowanego, do czynienia siebie darem dla innych. Święta Urszula jest tak bardzo polską świętą, zaangażowaną w historię, zatroskaną o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia i o znalezienie sposobów zaradzenia różnym rodzajom ubóstwa i wykluczenia społecznego. Równocześnie jej charyzmat okazuje się uniwersalny w zetknięciu z innymi kulturami, wśród których szare urszulanki dziś żyją.


Spis treści

ŻYCIE
7 Byłam wesołym łobuziakiem • Wychowanie nasze było pełne miłości
9 Dostał się pionek nie tam, gdzie chciał • Pokochałam klasztor krakowski
10 Pociąg wiózł nas ku Rosji
11 Przyjechaliśmy do Sztokholmu • Akcja odczytowa
13 Trzeba było starać się • Byłam tylko pionkiem... • Misją zgromadzenia jest służba najbardziej potrzebującym
15 Sieradz • Łódź • Polesie • Rzym
17 Chciałam służyć Bogu i Ojczyźnie • Gorąca prośba starej Matki

ŚWIĘTA URSZULA O OJCZYŹNIE
21 Jesteś nieśmiertelny, kraju moich przodków!
23 Wysłuchał Pan Bóg próśb Niepokalanej Dziewicy
25 Nasz polski Biały Orzeł...
27 Wychowywać dziewczęta to znaczy wychowywać matki rodzin
29 Pamiętaj - jesteśmy wszyscy, my, mieszkańcy ziemi - dziećmi jednego Ojca

ŚWIĘTOŚĆ
33 Beatyfikacja
35 Kanonizacja
37 Cuda - Uzdrowienie siostry Danuty Pawlak i Jana Kołodziejskiego
39 Cuda - Uratowanie życia Danielowi Gajewskiemu

DZIEŁO
42 Sanktuarium w Pniewach
43 Klasztor w Sieradzu
44 Domy w Łodzi
45 Szary Dom w Warszawie

MODLITWA

MAPA ZGROMADZENIA

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwa wśród pisarzy świata

2022-10-03 17:24

[ TEMATY ]

Zofia Kossak

Wikipedia.com

Zofia Kossak, 1933 r.

Zofia Kossak, 1933 r.

W 2022 roku przypada setna rocznica debiutu literackiego Zofii Kossak. Losy pisarki mocno były związane z historią Polski zmagającej się z okrutnymi totalitaryzmami: sowieckim bolszewizmem i komunizmem oraz niemieckim nazizmem. Przez Niemców pisarka została skazana na śmierć, a przez komunistów - na zapomnienie.

SŁUŻBA

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Rosa Cháveza

2022-10-04 12:30

[ TEMATY ]

kardynałowie

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji San Salvador (Salwador) przedstawioną przez Jego Eminencję kardynała Gregorio Rosa Cháveza – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 2 października b.r. salwadorski purpurat ukończył 80 rok życia.

Kardynał Gregorio Rosa Chávez był bliskim współpracownikiem świętego Oskara Arnulfa Romero (1917-1980), arcybiskupa San Salvadoru, obrońcy praw człowieka, świętego i męczennika Kościoła katolickiego. 17 lutego 1982 św. Jan Paweł II mianował ks. Rosę Cháveza biskupem pomocniczym San Salvadoru. Na konsystorzu 28 czerwca 2017 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i był to jedyny w swoim rodzaju przypadek, że purpurę otrzymał nie biskup diecezjalny, ale jego biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję