Reklama

Wręczenie medali

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wręczenie medali „Zasłużony dla diecezji legnickiej” jest okazją do złożenia szczególnych podziękowań ze strony całej diecezji dla ludzi, którzy niejednokrotnie poświęcają bardzo wiele dla życia swoich wspólnot lokalnych, bądź też dla całej diecezji. Ten moment zawsze dostarcza wielu wzruszeń, zarówno osobom odznaczonym, jak również ich bliskim i znajomym.

MARIA I EUGENIUSZ ROJAKOWIE: Otrzymanie tego wyróżnienia to takie podsumowanie naszej dość długiej działalności. To przede wszystkim pomoc przy remontach kościołów w naszej parafii, dbanie o to, żeby te kościoły nam służyły. Bardzo się cieszymy, że nasz ksiądz proboszcz nas wyróżnił i dostrzegł naszą pracę i pomoc dla naszej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

LEONARDA FRYC: Wiadomość o tym, że dostanę dzisiaj ten medal, była dla mnie zaskoczeniem, ale jednocześnie wielką radością. Jestem z Akcji Katolickiej z Kamiennej Góry i cieszę się, że jest to dostrzeżenie osób świeckich w życiu parafii. Dla mnie jest to bardzo ważne, że mogę w jakiś sposób pomóc i robić coś zarówno dla kościoła jak i dla innych ludzi. Ale trzeba pamiętać, że takie wyróżnienie zobowiązuje.

ALFREDA KLICH: Bardzo się cieszę, że ksiądz proboszcz docenił moją pracę. Jestem zakrystianką w kościele filialnym. Bardzo dużo czasu spędzam w kościele. Ale mnie to cieszy. Robię to przede wszystkim dla Pana Boga, ale również dla siebie i dla innych ludzi.

Z Krzeszowskiego Domu Łaski płynęły też wspomnienia dotyczące wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. 30. rocznica rodziła zadumę, wdzięczność, radość oraz motywacje do jeszcze głębszej modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

MARIA I EUGENIUSZ ROJAKOWIE: Dzisiaj tutaj wspominałem dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wiadomość o wyborze zastała mnie przed telewizorem w domu w Paszowicach. Mieszkaliśmy wtedy jeszcze z teściami. Było wtedy u nas jeszcze kilka osób, którzy z kościołem niewiele mieli wspólnego, ale wszyscy byli zaskoczeni. Nikt się nie spodziewał, że z takiego zapomnianego kraju został wybrany tak wielki człowiek.

Reklama

LEONARDA FRYC: Wtedy był właściwie trzydniowy okres oczekiwania na wyniki konklawe. Pamiętam dokładnie ten dzień. Padał wtedy deszcz, wróciłam ze Mszy św. No i tak po godz. 18 ogłosili wybór kardynałów. Były jednocześnie radość i łzy. Tego się nie zapomina.

AGNIESZKA FRYZOWICZ: Z radości to i dzisiaj płakać się chce. Zobaczyłam i usłyszałam wiadomość w telewizji. Nie wiedziałam, co mam robić. Czy klękać i dziękować Panu Bogu czy klaskać. Taka to wielka radość była. W ogóle dla nas to wielka radość, że przeżywaliśmy ten pontyfikat. To jest dla nas niezapomniane. Mój synek miał wtedy 10 miesięcy. I myślę sobie, że ma szczęście, że widział i poznał życie i pontyfikat Jana Pawła II. My Polacy powinniśmy dziękować Bogu za to, co przeżyliśmy.

Dzieła Sługi Bożego Jana Pawła II są nieśmiertelne. Biegną w lata, angażując coraz więcej osób i pomagając coraz większej liczbie ludzi. Takim dziełem jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Stypendyści korzystający z tego dzieła kwestowali podczas VIII Dnia Papieskiego także w bazylice krzeszowskiej.

MAGDALENA BIENIEK:Pochodzę z Lwówka Śląskiego. Stypendystką jestem już od trzech lat. Takie stypendium to dla mnie duża szansa. Mogę się rozwijać naukowo, a w przyszłości pójść na wymarzone studia. Gdyby nie to stypendium, byłoby mi o wiele trudniej. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy wrzucają pieniądze do puszek na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. A to, że jestem stypendystką tej Fundacji to dla mnie nie tylko wielka szansa, ale i olbrzymie wyróżnienie.

EDYTA GRUCA: Stypendium jest dla mnie bardzo dużą pomocą, przede wszystkim finansową, bo dzięki temu mogę kupić niezbędne podręczniki i książki. Ale to stypendium pomaga mi też w jakiejś odnowie religijnej, szczególnie na spotkaniach i obozach, na które jeździmy. Mówi się o nas, że jesteśmy żywymi pomnikami Jana Pawła II. Myślę, że swoją postawą powinniśmy pokazywać, że Jan Paweł II był dla nas kimś bardzo ważnym. I tę naukę, którą przekazał nam Papież swoją postawą, pokazywać i reprezentować. Uważam, że jest to dobre określenie w stosunku do nas - tak, jesteśmy żywymi pomnikami.

Reklama

Oprac. Monika Łukaszów

Zasłużeni dla diecezji legnickiej

Wyróżnienie „Zasłużony dla diecezji legnickiej” ustanowił pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak. Jest ono nadawane osobom świeckim, które szczególnie zasłużyły się dla diecezji lub dla poszczególnych parafii naszej diecezji. W tym roku Komisja powołana przez Księdza Biskupa wyróżniła medalem 22 osoby spośród kandydatów przedstawionych przez poszczególnych księży proboszczów. Odznaczenia zostały wręczone 12 października przez biskupa legnickiego Stefana Cichego w Krzeszowie podczas uroczystej Mszy św. W sumie do tej pory przyznano odznaczenia 425 osobom.

Odznaczeni „ZASŁUŻONY DLA DZIECEZJI LEGNICKIEJ” - 2008
Helena Biblis, Świeradów Zdrój, Krzyża Świętego
Maria Chlastawa, Bolesławiec MBNP
Janina Dziedziel, Świeradów Zdrój, Krzyża Świętego
Jan Feć, Wojcieszów, Wniebowzięcia NMP
Wojciech Feć, Wojcieszów, Wniebowzięcia NMP
Leonard Fryc, Kamienna Góra NSPJ
Agnieszka Fryzowicz, Kamienna Góra NSPJ
Celina Gandża, Radogoszcz
Karolina Iwanina, Polkowice MBKP
Alferda Klich, Kamienna Góra NSPJ
Apolonia i Bolesław Knapczykowie, Wojcieszów, Wniebowzięcia NMP
Genowefa Kowcz, Leśna
Włodzimierz Kozik, Wojcieszów MBKP
Stefan Makowski, Polkowice MBKP
Stanisław Obertaniec, Radio PLUS Legnica
Maria Owoc, Pisarzowice
Maria i Eugeniusz Rojakowie, Paszowice
Katarzyna i Tadeusz Skrok, Osiecznica
Waleria Stępniak, Bolesławiec MBNP
Jadwiga Warszawa, Wydział Katechetyczny LKB
Janina Włodarczyk, Świeradów Zdrój, Krzyża Świętego
Tadeusz Woźny, Małuszów

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

[ TEMATY ]

relikwie

św. Wojciech

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wkładowi własnemu archidiecezji. Przewiduje się, że prace potrwają do końca października br. Nie przeszkodzą one w sprawowaniu liturgii i zwiedzaniu Bazyliki Prymasowskiej. Konserwacja i restauracja konfesji i relikwiarza św. Wojciecha wpisuje się w przygotowania do ważnych przyszłorocznych wydarzeń: Roku Świętego 2025, 1000. rocznicy pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej, 1025. rocznicy powstania metropolii gnieźnieńskiej. W czasie prowadzonych prac pielgrzymi przybywający do grobu Patrona Polski będą mogli modlić się również przy jego relikwiach. W kaplicy św. Stanisława, w nawie południowej archikatedry, został wystawiony relikwiarz św. Wojciecha - trumienka, która współcześnie m.in. używana jest w procesjach w czasie uroczystości świętowojciechowych.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Jak wyjaśniają organizatorzy temat tegorocznej edycji zwraca uwagę na potrzebę misjonarzy. Są oni nie tylko głosicielami Ewangelii, ale pełnią wiele innych ważnych ról społecznych. Ich rola w budowaniu lepszego świata i budzeniu nadziei jest bezcenna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję