Reklama
Z Jasnej Góry
5
treści wiary
Chrześcijaństwo z natury musi być publiczne i stanowić znak sprzeciwu wobec zła.
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Pierwszym środowiskiem, w którym wiara oświeca miasto ludzi, jest rodzina. Mam na myśli zwłaszcza trwały związek mężczyzny i kobiety w małżeństwie.
10-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 7-11
Żyjemy w świecie, w którym słowo „miłość” jest bardzo różnie rozumiane i często nadużywane. Miłość rozumie się jako uczucie i przeżycie.
W ostatnim rozdziale Pierwszego Listu św. Jana Apostoła padają trzy słowa: woda, krew i Duch. Ich znaczenie wydaje się łatwe do odczytania.
Bardzo szybko od Bożego żłóbka Kościół przechodzi do publicznej działalności Jezusa. Od atmosfery rodzinnego świętowania musimy przejść do istoty chrześcijańskiego życia. Choć wciąż jest w nas radość betlejemskiego cudu, musimy przejść do codziennego wysiłku budowania królestwa niebieskiego, które ma być pośród nas.
W życiu tego włoskiego biskupa odnajdujemy rysy Kościoła, który ze swej natury jest misyjny.
15-18
życie Kościoła
Opublikowana 18 grudnia 2023 r. przez Dykasterię Nauki Wiary deklaracja Fiducia supplicans o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw wywołała zarówno duże zainteresowanie, jak i falę krytyki, m.in. kard. Gerharda Ludwiga Müllera, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, który nazywa tekst wewnętrznie sprzecznym.
Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w związku z niedawnymi wydarzeniami w naszej ojczyźnie.
Teraz można już oglądać w całej Polsce słynną EWTN, założoną przez amerykańską zakonnicę s. Angelikę, klaryskę.
20-21
Obserwator
28-29
punkt widzenia
Co nas czeka w najbliższych miesiącach? Co z gospodarką, inflacją, oświatą? Co z planami federalizacji UE? Pytamy dr. hab. Norberta Maliszewskiego, profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, psychologa społecznego.
Abstrahując od tego, czy na podstawie „ustawy wiatrakowej” wywłaszczenia były możliwe, czy nie, sam fakt niejednoznaczności zapisów projektu był strzałem w stopę dla ustawodawcy – mówi Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.pl.
30-35
nasze sprawy
Wolność religijna w dobie nieskutecznej ochrony prawnej w zasadzie nie istnieje?
Jedną z metod reagowania jest kontakt z Laboratorium Wolności Religijnej. To projekt, który został uruchomiony w 2020 r. w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
36-37
pożegnanie
Książka, która czerpie inspiracje wprost z Ewangelii.
Metoda małych kroków jest dużo bardziej skuteczna niż ambitne cele.
38-39
40
niedziela z kulturą
Dajcie Anglikowi zrobić film o wybitnym Francuzie, to się okaże, że ten Francuz to był zakompleksiony matoł i matrymonialna oferma.
43-44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
historia
Kim był ks. Dolindo Ruotolo? Na to pytanie odpowiada on sam w poruszającej autobiografii.
Większość katolików w Polsce zna rolę czeskiej księżniczki Dobrawy we wprowadzeniu w naszym kraju chrześcijaństwa czy podobną rolę św. Jadwigi na Litwie. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że i w innych krajach Europy kobiety miały w tym względzie wiele do powiedzenia.
57-59
60-61
dobre rady
Obecnie produkty fermentowane są bardzo popularne w kuchniach całego świata – zarówno ze względu na smak, jak i na korzyści zdrowotne.
Jest ich mnóstwo, mają zagorzałych zwolenników i zaprzysięgłych przeciwników. Mowa o dietach, które ciągle są na topie rozmów i dyskusji.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Małymi krokami realizuje się marzenie, które jeszcze całkiem niedawno było czymś nieosiągalnym – mówi Wojciech Wiese, który kilka miesięcy temu ukończył studia lekarskie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Pismo Święte jest pełne symboli i ukrytych dla nas znaczeń. W jakich sytuacjach występuje gołąb?
Pierwszy kowboj wielkiego ekranu, łamacz kobiecych serc, trzykrotny zdobywca Oscara. Gary Cooper i jego droga do Boga.
W krajach rozwijających się diagnozuje się coraz więcej tego typu chorób także u coraz młodszych osób. Czy można z nimi walczyć?
Dość często zdarza się, że po przebyciu choroby przeziębieniowej lub grypy przez dłuższy czas chorego gnębi uporczywy kaszel.
Nawet lekkich odmrożeń nie wolno trzeć ani masować. Trzeba postępować z nimi powoli i ostrożnie.
Kiedy na dworze mróz lub zimowa plucha, warto skorzystać z wypróbowanych naparów rozgrzewających organizm.
Śnieg dla zapalonych narciarzy, szlaki górskie dla piechurów, a dla chcących podreperować zdrowie – wody zdrojowe i trasy spacerowe.
66-79
Niedziela Plus
...skąd się wzięła tradycja kolędowania?
Biskup przekazał swój rodzinny dom pod dwoma warunkami. Po pierwsze, że nigdy się nie wzbogacę, a po drugie, że tutaj będą się działy same dobre rzeczy – mówi ks. Piotr Gnat.
Chcemy, żeby ta tradycja przetrwała, żeby przejęły ją nasze dzieci i wnuki – zapewnia Jacek Trzeciak, sołtys Połomia Dużego.
Konserwacja dzieł sztuki to duże wyzwanie, ale dzięki tym pracom będzie można zachować zabytkowe obiekty dla kolejnych pokoleń.
Niezwykłe widowisko muzyczne ponownie zagości na wielkiej scenie w Cieszynie. Zespół Teatralny działający przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie już od 1990 r. wystawia na deskach Teatru im. Adama Mickiewicza Jasełka tradycyjne.
Po trwających pół roku pracach konserwatorskich w Archiwum Archidiecezji Warmińskiej zaprezentowano trzydzieści cztery odrestaurowane dyplomy.
Chciałbym, żeby dobry duch wspólnoty, bycia razem, wspierania towarzyszył nam nie tylko w czasie dzisiejszego spotkania, nie tylko w czasie świąt, ale w całym nadchodzącym roku – zaznaczył bp Damian Bryl.
Dziękujmy razem Bogu, że odkryliście skarb, którym jest Eucharystia i adoracja przed Najświętszym Sakramentem – powiedział bp Jerzy Mazur w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ełku.
Niedziela bielsko-żywiecka
O dziedzictwie św. Jana Kantego i 800. rocznicy szopki w Greccio mówili w święta pasterze diecezji.
O inscenizacji Bożego Narodzenia w Greccio, kryzysach świętego z Asyżu i naszych z o. Zdzisławem Kijasem OFMConv. rozmawia ks. Piotr Bączek.
Bożonarodzeniową szopkę utrzymaną w stylistyce ludowej można oglądać przy bielskim kościele Matki Bożej Pocieszenia w Straconce. To autorskie dzieło ks. Grzegorza Piekiełki.
Niedziela częstochowska
To jest najstarsza parafia naszego miasta i wciąż wiele osób, chociaż mieszka gdzie indziej, mówi z sentymentem: to jest moja parafia. Tu bowiem byli chrzczeni, brali ślub – powiedział nam ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie.
Nieraz walczymy z wiatrakami i nasz wysiłek często nie wydaje owoców od razu, ale wierzymy, że kiedyś wyda – mówi ks. Marek Bator.
Odwaga wiary kazała mu przyjąć trud odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę – powiedział o śp. ks. inf. Ireneuszu Skubisiu abp Wacław Depo podczas Mszy św. żałobnej w intencji byłego wieloletniego redaktora naczelnego Niedzieli, której przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Biskup Piotr Sawczuk w kościele katedralnym w Drohiczynie celebrował Mszę św. Pasterską rozpoczynającą okres Narodzenia Pańskiego.
Każdego roku, dzień 6 stycznia, uroczystość Objawienia Pańskiego, jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. Z tej okazji chcemy podzielić się kolejnym listem od naszej diecezjalnej misjonarki w Ekwadorze.
Pan Bogumił Drewnowski z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce służy przy ołtarzu już od 70 lat.
Niedziela kielecka
O dobrych tradycjach i mocnych korzeniach oraz o Światowym Dniu Misyjnym Dzieci z ks. Łukaszem Zygmuntem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Skąd powstańcy styczniowi, których wkrótce będziemy upamiętniali, mieli kosy – groźną i sprawdzoną w ich rękach broń? Jedną z ważniejszych zakonspirowanych fabryk kos bojowych był Maleniec, gdzie wytwarzano piki i kosy bojowe.
Czym się wyróżnia parafia św. Brata Alberta w Busku-Zdroju? Czy jest to troska o potrzebujących, dawanie przestrzeni wartościowym wydarzeniom kulturalnym, otwartość duszpasterzy na duchowe potrzeby kuracjuszy z Polski i z zagranicy, prężnie działające grupy duszpasterskie, ciekawe inicjatywy religijne? Wszystko to razem czyni ją wyjątkową na mapie diecezji..
Niedziela małopolska
Nie wyobrażam sobie okresu Bożego Narodzenia bez kolędowania, to jest przecież nasza polska tradycja – stwierdza Andrzej Oskwarek, kierownik Grupy Kolędniczej z Trzebuni.
Wciąż się zachwycam, że dzieci dzieciom pokazują, jak można sobie wzajemnie pomagać – mówi s. Bożena Najbar.
Myśli na nowy miesiąc
Niedziela lubelska
Bóg stał się człowiekiem, abyśmy mogli Go odkrywać w człowieku, kochać w człowieku i pomagać Mu w człowieku – powiedział abp Stanisław Budzik.
Nasz kościół od 6 wieków przypomina o potrzebie wdzięczności Bogu i ludziom – mówi ks. Dariusz Bondyra.
W Nowy Rok wkraczamy z obawami, ale i z nadzieją.
Niedziela legnicka
Przed 10 laty, w Boże Narodzenie 25 grudnia 2013 r. w kościele św. Jacka w Legnicy, podczas udzielaniu komunii św. przez jednego z księży, na ziemię spadł konsekrowany komunikant.
Na ponad 5000 zł oszacowali harcerze z legnickiego Hufca ZHP wartość III Harcerskiej Szlachetnej Paczki z Legnicy i Okolicy.
Mała, skromna i najpiękniejsza – w Legnicy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.
Niedziela łódzka
W każdej paczce znajdowały się słodycze, pluszowy miś, a nawet szampan dla dzieci, a przede wszystkim nasze serca! – podkreślił ks. kan. Piotr Turek.
Nie ma lepszego źródła budowania świadomości wśród duchowieństwa na temat rodziny, jak członkowie rodzin, którzy je na co dzień tworzą – mówi diakon stały Romuald Bosakowski.
W stolicy województwa łódzkiego stanęła kolejna lodówka społeczna. Będzie służyć zarówno potrzebującym, jak i tym, którzy po prostu nie chcą marnować żywności.
Niedziela przemyska
Bóg wybrał ludzką rodzinę, by przyjść do każdego człowieka, by każdego z nas nauczyć miłości – powiedział abp Adam Szal.
Cudownie było widzieć radość na twarzach obdarowanych dzieci, które prosiły o ustanie wojny oraz pokój w Ukrainie.
Przemyska Caritas po raz kolejny zorganizowała wigilijną kolację dla ludzi ubogich, bezdomnych i samotnych. Wydarzenie odbyło się w restauracji „Perła”, przy Dworcu PKP w Przemyślu.
Niedziela rzeszowska
Księdza Infułata dr. Ireneusza Skubisia poznaliśmy, gdy powstała ukazująca się od 4 stycznia 1998 r. Niedziela Południowa, bo taki tytuł nosiła początkowo Niedziela Rzeszowska.
Każde dziecko się cieszy, gdy otrzymuje świąteczny prezent, ale na Ukrainie jest wiele dzieci, których rodziców nie stać na prezenty.
Życie kleryków przygotowujących się do kapłaństwa to wiele wydarzeń, które wspólnie są wyjątkową okazją do tego, aby jeszcze bardziej przylgnąć do Boga.
Niedziela sandomierska
Przedstawiciele Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży spotkali się z młodzieżą parafii św. Marcina.
Szopka uświadamia nam realność Wcielenia Syna Bożego. Narodziny Jezusa Chrystusa nie są żadnym mitem. Bóg przyjął ludzkie ciało – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu przy świątecznym stole spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni, w sumie ponad trzysta osób.
Niedziela sosnowiecka
Jedno z największych nieporozumień to zachęta w stylu: poświęćmy Panu Bogu dziesięć minut każdego dnia! Przepraszam, a te 23 godziny i 50 minut, to komu mamy poświęcić? – zapytał podczas Mszy św. pasterskiej abp Adrian Galbas, pallotyn.
O mocy szkaplerza z ks. Grzegorzem Kopysiem, moderatorem Bractwa Szkaplerza Świętego Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, rozmawia Piotr Lorenc.
Tradycja budowania szopek, zapoczątkowana przez św. Franciszka, liczy sobie dokładnie 800 lat.
Niedziela świdnicka
Na zaproszenie burmistrza miasta i proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła z koncertem kolęd i pastorałek do strzegomskiej bazyliki przyjechała Golec uOrkiestra.
W czasie świątecznych Liturgii i spotkań biskupi ze Świdnicy podkreślali m.in. znaczenie narodzin Jezusa Chrystusa jako momentu przełomowego w historii świata i ludzkości.
Do działania napędzają ich pasja oraz chęć pracy na rzecz innych. W ten sposób pomagają ze śpiewem na ustach.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dla jednych ćwierć wieku to dużo, dla innych – niekoniecznie, jednak przeciętny mieszkaniec tej części miasta dom ten traktuje jak swój, jakby był tutaj od zawsze.
Nocne czuwania, post – to intymna tajemnica ich serca – mówi proboszcz, ks. Marian Augustyn.
Budujące są liczne inicjatywy, które wpływają na udoskonalenie sfery modlitewnej i przestrzeni spotkania z Bogiem w wymiarze kościoła, a często także jego otoczenia. Poprosiliśmy proboszcza ks. dr. Adama Kurasza o przybliżenie tych dokonań.
Niedziela toruńska
„Czyńmy pokój” to hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju, które zmusza nas do refleksji, a wojny i konflikty, które dzieją się na świecie, pokazują, jak ważna jest modlitwa o pokój.
O działalności misyjnej, która od ponad 20 lat trwa na terenie naszej diecezji, z Urszulą Machaj rozmawia Agata Mieczkowska.
Czują się jak rodzina – opowiada opiekun duchowy wspólnoty ks. Tomasz – Często mówią, że dwie godziny spotkania to za mało i czują pewien niedosyt. Ale to nawet lepiej – coś ich przyciągnie w trzecią niedzielę miesiąca.
Niedziela warszawska
O pragnieniu, które zrodziło się w sercu nastolatki, przykładzie tego, jak własnym życiem starać się być znakiem miłości Boga w codzienności. A także o wymiernych owocach, które przychodzą po trudnej drodze, z s. dr Kingą Żebrowską rozmawia Magdalena Kamińska.
Już prawie 300 osób odnalazło swoje miejsce we wspólnotach neokatechumenalnych działających w parafii przy ul. Szczecińskiego 5 w Warszawie.
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – twierdził Benjamin Franklin. Jednak nie każde przewidywanie wydarzeń w 2024 r. to tylko wróżenie z fusów. Według alfabetu, od A do W.
Niedziela wrocławska
Na początku Nowego Roku warto przypomnieć, że przeżywamy ważny czas dla Kościoła wrocławskiego – trwamy w synodzie diecezjalnym.
Już po raz dziewiąty w okresie karnawału w parafii Chrystusa Króla we Wrocławiu Domowy Kościół będzie się bawić podczas bezalkoholowego balu. Dużo tańca, radości, integracji – okazja do spędzenia czasu z małżonkiem i spotkania wielu wspaniałych ludzi.
Po Bożym Narodzeniu wierni przyjmują w swoich domach księży przychodzących z wizytą duszpasterską zwaną potocznie „kolędą”. Ksiądz Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu opowiada, jak się przygotować do tego spotkania.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Biłgoraju zorganizowano wigilię dla osób starszych i samotnych.
W kościele filialnym Siedmiu Darów Ducha Świętego w Ciosmach, należącym do parafii św. Michała Archanioła w Soli, zostały uroczyście poświęcone i oddane do użytku nowe organy.
Harcerze Hufca ZHP z Lubaczowa i Jarosławia na przejściu granicznym w Budomierzu przekazali swoim kolegom z Ukrainy Betlejemskie Światło Pokoju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
5 stycznia minęło 8 lat od ingresu bp. Tadeusza Lityńskiego do gorzowskiej katedry. Warto w tych dniach otoczyć pasterza diecezji szczególną modlitwą.
Powstała Liturgiczna Służba Ołtarza.
Biskup Paweł Socha obchodził w 2023 r. 65. rocznicę święceń kapłańskich i 50. rocznicę święceń biskupich. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 26 grudnia w kościele Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie. Wzięli w nich udział przedstawiciele duchowieństwa, na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, oraz wierni świeccy.