Reklama
9
treści wiary
W wielu modlitwach zwracamy się do Maryi jako do Pośredniczki. W modlitwie Pod Twoją obronę nazywamy Ją wprost Pośredniczką. Na prośbę czytelników spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, od kiedy i w jakich okolicznościach Maryja została uznana za Pośredniczkę, która zanosi nasze prośby i modlitwy do Boga
Trzydzieści lat temu została opublikowana encyklika Jana Pawła II Redemptoris missio. O stałej aktualności posłania misyjnego. W pontyfikacie tak bogatym w idee i pomysły wyróżnia się ona jako projekt proroczo ukazujący przyszłość katolicyzmu
14-16
życie kościoła
Widok młodej pary w kościele to dzisiaj prawdziwa rzadkość. Czy młodzi zrezygnowali z sakramentu, czy czekają na powrót do normalności? Czy kursy przedmałżeńskie też dotknął lockdown?
Pościć to nie tylko rezygnować z pokarmów mięsnych w piątek i ograniczyć ilość słodyczy. Post to coś więcej.
20-23
24-25
punkt widzenia
Opieka i leczenie wszystkich dzieci, również tych ciężej chorych, oznaczają zmianę obyczajów, a także otwarcie ku nowoczesnej medycynie – przekonuje prof. Andrzej Kochański, jeden z najwybitniejszych specjalistów genetyki kliniczne
Wskaźniki demograficzne w 2020 r. obniżyły się na całym świecie. Rodziny nie decydują się na posiadanie dzieci, bo boją się o przyszłość. Gdyby nie program „Rodzina 500 plus”, w Polsce byłoby jeszcze gorzej.
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
...w Hiszpanii znajduje się najwyższy krzyż na świecie.
Staropolski polemista Grzegorz Żarnowita twierdził, że lepiej cały rok żyć skromnie i trzeźwo niż szaleć w zapusty, a potem „nieochotnie a obłudnie” pościć przez czterdzieści dni. Księża wypominali z ambon dogadzanie sobie smakowitą rybą czy sobotnie posty, po których w niedzielne poranki zasiadano do suto zastawianego stołu.
Łatwość, z jaką przenosimy winę na Boga, jest zdumiewająca. A przecież dał nam wolny wybór, jesteśmy sami sobie sterami i sternikami
31-43
moim zdaniem
Czy dziś ktoś sobie wyobraża, żeby po jednej stronie stołu usiadła Kaja Godek, a po drugiej Marta Lempart?
Walentynki niech przypominają nam, że o miłość trzeba dbać każdego dnia. Także we wspomnienie patrona osób ciężko chorych.
44-45
nasze sprawy
W kontekście marszów kobiet domagających się aborcji warto przyjrzeć się postawom mężczyzn. Co myślą o działaniach swoich żon, sióstr, córek, partnerek?
Dwa najważniejsze i najgłośniejsze łódzkie strajki są ciągle mało obecne w świadomości wielu Polaków. A szkoda, bo przyczyniły się do wielu ważnych reform.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
To tylko slogan czy raczej marzenie o bliskości? Pełne nadziei, pragnienie, że jest to możliwe, że damy radę, a trudności to zwyczajna sprawa w relacji między dwojgiem ludzi? A może właśnie wszystkiego po trochu?
Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon? Jakie ma spełniać zadania? I najważniejsze – na jakich warunkach dziecko będzie mogło z niego korzystać?
50-52
listy
Jestem jeszcze panną, choć mój wiek wskazuje, że mogłabym się raczej nazywać starą panną... Nie miałam jakoś szczęścia i okazji, by założyć własną rodzinę – opiekowałam się młodszym rodzeństwem, pomagałam w utrzymaniu domu i uczyłam się, by móc coś w życiu osiągnąć, gdyż wiem, że ludziom wykształconym zawsze trochę łatwiej znaleźć pracę, a także że jest to już inne środowisko niż tylko to domowe.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Gdy pojawiają się problemy z apetytem, rezygnujemy z pewnych potraw albo w ogóle nie dbamy o jakość i ilość spożywanych posiłków, a wtedy równowaga organizmu poważnie się zaburza.
Świeży szpinak dokładnie opłucz, bardzo dokładnie osącz z wody i włóż na dużą patelnię z dodatkiem masła. Wciśnij do niego czosnek i mieszaj, aby zwiędł, ale się nie przypalił.
Wiedza na temat bólu to jedna z podstawowych spraw w opiece nad przewlekle chorą starszą osobą.
W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Wnioski muszą złożyć nawet ci, którzy do tej pory świadczenie pobierali.
Obecnie wszystkie księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzięki temu są dostępne on-line na www.eksw.ms.gov.pl
Planuję zakup nieruchomości. Powiedziano mi, że przede wszystkim powinienem sprawdzić księgę wieczystą. Dlaczego to takie ważne?
56-59
warte uwagi
„Woreczek ryżu” – to akcja pomocy dzieciom w Kenii i Ekwadorze. Została wymyślona dziesięć lat temu przez studentów, a dziś jest prężną, przynoszącą wielkie owoce inicjatywą miłosierdzia.
Tegoroczna, 8. już edycja akcji „Misjonarz na Post”, jest wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19
62-63
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
65
Niedziela bielsko-żywiecka
Z ks. Jackiem Waligórą, kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej, wychowankiem parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej, proboszczem parafii bł. Jakuba Strzemię w Haliczu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jezupolu na Ukrainie, o realiach życia religijno-społecznego za naszą wschodnią granicą rozmawia Mariusz Rzymek.
Religijna pamiątka po podbeskidzkich Żydach.
Akcja Katolicka z Zamarsk organizuje bezterminowo akcję o charakterze religijno-turystycznym: „Z Różańcem wokół Śląska Cieszyńskiego”.
Niedziela częstochowska
Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Pomoże nam w tym pielgrzymowanie do kościołów stacyjnych.
Sytuacja pandemii jest czasem zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o alkoholizm – mówi w rozmowie z Niedzielą ks. Zbigniew Zalejski, proboszcz parafii św. Stefana Węgierskiego w Skrzydlowie.
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że zyskaliśmy przynajmniej kilku nowych czytelników. Kolejne spotkanie w ramach „Niedzieli z Niedzielą”, tym razem w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, można więc uznać za udane.
Niedziela podlaska
Dzięki staraniom bp. Piotra Sawczuka i ks. Andrzeja Lubowickiego, Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku otrzymał od diecezji w Asyżu relikwie bł. Carla Acutisa.
Wszyscy doskonale wiemy, jak ważna jest inwestycja w relacje małżeńskie. Nietypowe narzędzie ku temu proponuje Domowy Kościół. Bez wychodzenia z domu, z telefonem komórkowym w ręku, także w wersji dla narzeczonych.
W czasie okupacji bolszewickiej, pomiędzy 10 lutego 1940 r. a czerwcem 1941 r., Sowieci przeprowadzili cztery deportacje Polaków na Wschód.
Niedziela kielecka
W tym roku przypada 17 lutego. Wkraczamy w Wielki Post, z jego wymowną liturgią, duchowością i symboliką.
Jeszcze dwadzieścia lat temu niewiele osób w Polsce wiedziało, że istniał ktoś taki jak św. Walenty. Znano świętych Piotra i Pawła, św. Tomasza, czczony był św. Wawrzyniec, ale św. Walenty?
Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie, założone i prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej służy pomocą chorym i ich rodzinom od 23 lat.
Niedziela małopolska
Gdyby ktoś zapytał, kim jestem, to najpierw bym powiedziała, że dzieckiem Bożym, a potem: żoną, matką, koleżanką i niepijącą alkoholiczką – wyznaje pani Ewa.
Robią zakupy seniorom, służą podczas Mszy św., wystawiają spektakle, śpiewają w chórze, a teraz remontują salę kinową przy kościele.
Święty Walenty to patron zakochanych i opiekun osób chorych psychicznie. Szczególnie potrzebny w czasach, w których coraz wyraźniej dostrzegamy skutki pandemii. Święty czeka na nas w bazylice św. Floriana w Krakowie.
Niedziela lubelska
Caritas Archidiecezji Lubelskiej zorganizowała galę wolontariatu – święto osób bezinteresownie niosących pomoc.
W przestrzeni miłości, rodziny, nauki oraz ojczyzny należy czuć, myśleć i działać w duchu kard. Stefana Wyszyńskiego.
Wiernych wyznania greckokatolickiego przybywa z roku na rok. Przyjeżdżają do naszego regionu na studia i zarobek.
Niedziela legnicka
Uroczystym poświęceniem podczas Mszy św. 31 stycznia zakończył się I Kurs Pisania Ikon, zorganizowany w parafii Matki Bożej Częstochowskiej.
Pełna nazwa utworu brzmi: Całkowite oddanie się Panu Bogu i całkowita wolność od samego siebie. Autorem jest ks. Norbert Turczynowski.
Weszliśmy w obchody Roku św. Jakuba, przy czym ze względów pandemicznych, będzie on trwał do końca roku 2022.
Niedziela łódzka
Wystawa upamiętniająca 100-lecie diecezji łódzkiej.
Anna Kamieńska powiedziała kiedyś, że o milczeniu można powiedzieć, że jest złotem tylko wówczas, gdy się wie, co było powiedziane przedtem.
Facebook na swych stronach zablokował informację o obozie zorganizowanym przez Niemców w Łodzi przy ul. Przemysłowej, w którym w czasie II wojny światowej represjonowano polskie dzieci
Niedziela przemyska
Synowie św. Franciszka od wielu wieków żyją w gościnnym Przeworsku. Jedna z wąskich uliczek odchodzących od niedużego Rynku prowadzi do zakątka, w którym każdy może odnaleźć przestrzeń do spotkania z franciszkańską duchowością. Ten zakątek jako wspólnota świętuje w tym roku 50-lecie istnienia.
O wyzwaniach duszpasterstwa młodzieży, nowym pokoleniu i nowych sposobach ewangelizacji z ks. Marcinem Wilkiem, nowo mianowanym duszpasterzem młodzieży archidiecezji przemyskiej, rozmawia ks. Maciej Flader.
Musimy świadomie akceptować nasze umieranie i zrobić z niego akt miłości.
Niedziela rzeszowska
Kalendarz wydarzeń organizowanych w Roku św. Józefa w diecezji rzeszowskiej jest już bardzo bogaty.
Niedawna medialna dyskusja na temat sakramentu bierzmowania i wymagań kapłanów stawianych przed młodzieżą, jako warunku przystąpienia do tego sakramentu, to w istocie dyskusja o tym, jak formować młodych ludzi do dojrzałego życia chrześcijańskiego.
Biskupa Jana Niemca znałem od urodzenia, gdyż mój dom rodzinny w Markuszowej oddalony był około pół kilometra od domu jego rodziców, choć ten znajdował się już w Kozłówku.
Niedziela sandomierska
Ciekawym miejscem pod względem historycznym, ale i duchowym, jest kościół św. Józefa w Sandomierzu, który wpisuje się w bogatą historię miasta dzięki ojcom reformatom, bł. ks. Antoniemu Rewerze oraz perle sandomierskiej ziemi – Teresie Izabeli Morsztynównie.
Tajniki kuchni frankońskiej oraz podkarpackiej w ramach projektu „Kuchnia jak życie – podróż do Frankonii i na Podkarpacie”, realizowanego z programu Erasmus+, zgłębiają uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu oraz ich rówieśnicy z Deutschhaus-Gymnasium w Würzburgu.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Pocieszenia zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.
Niedziela sosnowiecka
Z Mariuszem Drapikowskim, artystą złotnikiem – o dziele modlitwy o pokój rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Ułóż modlitwę do św. Józefa czy Święty Józef – wzorem pomocy potrzebującym to tylko niektóre z konkursów organizowanych w diecezji w Roku św. Józefa.
Ewa Hrobaczewska – założycielka pierwszej szkoły muzycznej w stolicy Zagłębia doczekała się filmu dokumentalnego ukazującego historię jej życia.
Niedziela świdnicka
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Świdnickiej wraz ks. kan. Mirosławem Rakoczym zapraszają do udziału w modlitewnej krucjacie.
Kombatant, major rezerwy Wojska Polskiego, żołnierz AK i sybirak należący do parafii św. Mikołaja – Alfons Daszkiewicz przyjął szczepionkę, która będzie go chronić przed COVID-19.
30 stycznia to dzień, w którym wspominaliśmy oddanie na wieczną chwałę Bogu najważniejszej świątyni w diecezji.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Marii Kolbego zdobyło Złotą Tarczę Perspektyw.
Szkoła podstawowa w Wolinie zorganizowała konkurs plastyczny ku czci św. Józefa.
W Szczecinie odbyły się obchody XXV Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
Niedziela toruńska
Mieszkańcy diecezji toruńskiej nie muszą się długo zastanawiać, jaki prezent zrobić na walentynki, szczególnie jeśli lubią podróże. Kierunek Chełmno jest oczywisty.
Uciekła z domu, aby dzielić się miłością z ludźmi, i przyjechała do klasztoru benedyktynek. Była związana z Chełmnem i toruńskimi jezuitami.
Nie słowa, a czyny są ważne. Św. Józef, choć milczący, chronił życie Zbawiciela Świata oraz Jego Matki. Każdy z nas może brać z niego przykład i uczyć się miłości, która nie ma granic. O Bractwie św. Józefa, odwadze i odpowiedzial-ności z ks. kan. Zdzisławem Syldatkiem rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
O tym, co to znaczy dzisiaj być pro-life, nowym programie Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej oraz prawdziwym wymiarze walentynek z ks. dr. Marcinem Szczerbińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ślady bł. ks. Michała Sopoćki w stolicy wiodą do parafii Księży Marianów, gdzie posługiwał przyszły spowiednik sekretarki Bożego Miłosierdzia.
O posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w czasach pandemii i liście apostolskim Spiritus Domini papieża Franciszka.
Niedziela wrocławska
W Środę Popielcową rozpoczyna się 40-dniowa pokuta mężczyzn. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcą nawrócić się do Boga.
Św. Walenty czeka w Lubiążu na wszystkich zakochanych. Dlaczego więc temu patronowi nie zawierzyć swojego związku?
Z każdej strony jesteśmy bombardowani statystykami o liczbie rozwodów w Polsce. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała, że mąż odszedł od żony lub żona zostawiła męża dla kogoś innego. Walka o utrzymanie nierozerwalności małżeństwa ciągle trwa, a w ostatnich latach jest to prawdziwa, duchowa ofensywa.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzony 27 stycznia, w tym roku miał inny charakter.
W 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego mieszkańcy Biłgoraja zgromadzili się w sanktuarium św. Marii Magdaleny na uroczystościach upamiętniających bohaterów z 1863 r.
Po marszach kobiet domagających się prawa do aborcji, Kościół zabrał głos w sprawie przyjmowania Komunii Świętej przez jej zwolenników.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji już po raz kolejny zorganizowało debatę walentynkową.
Mija 50 lat od śmierci pierwszego ordynariusza gorzowskiego ks. inf. Edmunda Nowickiego. Minęło także 70 lat od dnia, gdy władze komunistyczne wygnały go z Gorzowa. Dał nam Bóg zaraz po wojnie prawdziwego męża opatrznościowego.
Choć w kalendarzu luty i zima, to zapewne wielu marzy o słonecznej majówce w sympatycznej okolicy, dobrym towarzystwie, a przede wszystkim z Bogiem. Dla nich Katolickie Stowarzyszenie „Ojcostwo Powołaniem” ma niezwykłą propozycję.