Reklama
dookoła świata
7
8
dookoła Polski
9
konferencja • ochrona środowiska
„Jeszcze Polska nie zginęła – wieś” – pod takim hasłem 13 maja br. w Toruniu odbyła się konferencja na temat polskiego rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz kierunków ich rozwoju i współpracy. Uczestniczyło w niej ponad 8 tys. osób
10
Kraków-Skałka • uroczystości ku czci św. Stanisława
Silna i wolna Polska musi być budowana na tych samych zasadach: prawdy, sprawiedliwości i moralności – powiedział abp Marek Jędraszewski w homilii wygłoszonej 14 maja br. na Skałce podczas Mszy św. dla uczczenia św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Krakowa i Polski
11
temat numeru: świadek wielkich pontyfikatów
Z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – metropolitą lwowskim, sekretarzem św. Jana Pawła II i Benedykta XVI – rozmawia ks. Robert Gołębiowski
13-16
temat numeru: świadek wielkich pontyfikatów
Nigdy nie zraża się przeciwnościami. „Poczekajmy, przecież jest Pan Bóg. On będzie działał!” – powtarza w trudnych chwilach. Wielokrotnie doświadczył, że to, co wydawało się niemożliwe, po prostu później się zdarzyło
17
20
dokument społeczny KEP • chrześcijański kształt patriotyzmu
Z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, przewodniczącym Rady ds. Społecznych KEP, rozmawia Lilianna Sicińska
22-23
Kościół zawsze blisko człowieka
Ja dopiero teraz, po 30 latach od wzięcia ślubu, odkryłam, na czym polega małżeństwo – podzieliła się z nami Marta.
26-27
między Krakowem a Panamą
Życie nie składa się tylko ze świętowania. Studia, nauka, praca – to refren codzienności. Ale w młodości jest jeszcze coś ważniejszego – kształtowanie swojej osobowości.
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Moje doświadczenie jest takie, że chcę zachowywać przykazania i nie potrafię. Dlaczego?
32-33
rozmawiamy o bezpieczeństwie
O możliwej odpowiedzi na zagrożenie bezpieczeństwa Polski z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
z prasy zagranicznej
39
39
Bolesław Rostowski • konstruktor Bizona • wielcy Polacy
Był genialnym inżynierem i konstruktorem, który rozwiązywał wręcz niemożliwe trudności techniczne, a przy tym humanistą – recytował z pamięci fragmenty dzieł światowej literatury po łacinie i po grecku. Był człowiekiem o niezłomnych zasadach, stawiającym poprzeczkę wymagań – sobie i współpracownikom – zawsze najwyżej
42-43
felietony
44
z przymrużeniem oka
49
Niedziela Młodych
Urodziłam się w katolickiej, pobożnej rodzinie. Codziennie odmawialiśmy Różaniec. Mama należała do wszystkich możliwych grup parafialnych i w taki sposób przekazała mi i mojemu rodzeństwu wiarę. I we mnie wyrosła taka idea, że Pan Bóg to „coś do zrobienia”, jakiś obraz, a nie Osoba – rozpoczyna swoje świadectwo Maria Magdalena z włoskiej szkoły ewangelizacji Stróże Wielkanocnego Poranka
Chcesz odzyskać prawdziwy smak życia? Oddaj Maryi to, co jest w tobie zgnilizną. Jestem przekonany, że z Matką Bożą jest tak, że nie potrafi niczego przyjmować dla siebie. Wszystko, co otrzymuje, wszelkie modlitwy i duchowe prezenty, od razu oddaje Synowi
50-53
54
55
listy do „Niedzieli"
56
różne
57
Wiosna w pełni. W ogródkach i na straganach – świeże warzywa. Warto je wykorzystać, by zrobić pożywną sałatkę i poczuć smak wiosny. Znakomicie pasuje do dań obiadowych
57-68
Niedziela bielsko-żywiecka
Nowych diakonów wyświęcił bp Roman Pindel w żywieckiej konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W liturgiczną uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, 8 maja, pasterz diecezji celebrował Mszę św., podczas której ustanowił diakonami sześciu kleryków.
Piąta edycja diecezjalnej pieszej pielgrzymki do Łagiewnik dobiegła końca. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski ponad 1,8 tys. pątników dotarło do Centrum Jana Pawła II i sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Zimny, chwilami porywisty wiatr nie przeszkodził parafianom z Pierśćca i przyjezdnym w uczestnictwie we Mszy św. odpustowej przy krzyżu na Kępie Winogradzkiej od strony wsi Kiczyce.
Niedziela częstochowska
13 maja br. ponad 150 ministrantów z archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej uczestniczyło w Dniu Otwartych Drzwi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41.
Chciałbym nawiązać w swojej refleksji do sprawy lojalności. Lojalności wobec przełożonych, lojalności zawodowej, lojalności wobec tych, którzy nam zaufali – lojalności wobec siebie samych.
Młodzież z Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie co roku przygotowuje koncerty dla upamiętnienia rocznicy zbrodni katyńskiej.
Niedziela podlaska
Ponad 3 tys. wiernych zgromadziło się 13 maja na Rynku węgrowskim, aby oddać cześć Pani Fatimskiej w 100. rocznicę objawień.
W Bielsku Podlaskim 6 maja miało miejsce otwarcie sezonu motocyklowego Synchro On 2017 zorganizowanego przez fanklub motocyklowy Godboys.
Czwartą niedzielą wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Powołania do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego.
Niedziela kielecka
Z Marcinem Florkiem, pracownikiem Muzeum Ziemi Miechowskiej, o mniej i bardziej znanych przypadkach pomocy Żydom podczas II wojny światowej na ziemi miechowskiej rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Trzydzieści lat temu w miejscu, gdzie stoi obecnie piękny kościół, były pola uprawne. Matka Boża wybrała to miejsce na utworzenie nowej parafii, skąd będzie rozchodziło się na całą ziemię kielecką fatimskie orędzie i Jej wezwanie do modlitwy, pokuty i wynagrodzenia za grzechy.
W jakich książkach, wierszach, pamiętnikach, pracach naukowych i ikonografii pojawia się kielecka Karczówka z obiektem klasztornym – o tym m.in. będzie można się dowiedzieć z drugiego tomu monografii historii Karczówki, którą wydaje Muzeum Historii Kielc.
Niedziela małopolska
Homilia abp. Marka Jędraszewskiego podczas Mszy św. na Skałce w uroczystość ku czci św. Stanisława BM, 14 maja 2017.
Kapliczka wpisała się w lokalny krajobraz i przyciąga czcicieli. Jedni zatrzymują się w drodze. Inni przybywają specjalnie, aby pod figurką św. Rity i za jej wstawiennictwem wypraszać u Boga pomoc w rozwiązaniu najtrudniejszych spraw.
Ks. Marcin Baran reprezentuje tarnowską kurię. Na moment staje się przewodnikiem naszej wagonikowej grupki, przed którą pracownicy bocheńskiej kopalni otwierają teraz kolejne metalowe drzwi.
Niedziela lubelska
W 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie odbyły się główne diecezjalne uroczystości jubileuszowe.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy obchodziła jubileusz 300-lecia budowy kościoła.
Niedziela legnicka
Dzień 13 maja 2017 r., przeżywany jako 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie, uczczony został także w Legnicy.
Nie trzeba jechać do dalekiej Fatimy, by odnaleźć cząstkę tego niezwykłego miejsca. W Tyńcu Małym znajduje się bowiem najstarsza w Europie figura Matki Bożej Fatimskiej, na którą zgodę wydał papież Pius XI.
Niedziela łódzka
Zaprszamy 27 maja na XXII Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Łódzkiej do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach.
Z Janem Kubiakiem, honorowym bonifratrem, zielarzem łódzkiego Konwentu Bonifratrów, spadkobiercą tajników leczenia ziołami wileńskich braci, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
O misji nauczyciela i wychowawcy w kontekście hasła roku liturgicznego „Idźcie i głoście” rozmawiano w Przemyślu, gdzie odbył się XI Kongres Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Przemyskiej.
Przemyskie Pola Nadziei to akcja zainicjowana przez Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy – Stowarzyszenie Katolickie.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Jakubowa Droga jest drogą dla pielgrzymów. To średniowieczni pątnicy wytyczali jej szlak i uświęcali ją cierpliwym znoszeniem trudów i niebezpieczeństw wędrówki, połączonym z modlitwą i pokutą.
Niedziela rzeszowska
21 maja odbędzie się uroczystość 5. rocznicy koronacji łaskami słynącego Obrazu Najświętszej Maryi Panny – „Madonny z Puszczy”, Patronki Leśników, Pani Ziemi Kolbuszowskiej w Ostrowach Tuszowskich.
Od kilku lat w kościele pw. św. Onufrego w Łące prowadzone są prace remontowe. Niedawno zakończona została renowacja ołtarza bocznego, noszącego wezwanie św. Tekli. Podczas prac, w jego wnętrzu, dokonano niecodziennego odkrycia.
Niedziela sandomierska
Zbliżający się jubileusz 200-lecia powstania diecezji sandomierskiej jest okazją do wielu inicjatyw naukowych i duszpasterskich.
Trzydziestoletnią tradycję w świętokrzyskim zagłębiu sadowniczym i ogrodniczym ma Święto Kwitnącej Jabłoni, podczas którego sadownicy proszą o dobre plony.
Z Małgorzatą i Krystianem Rzemieniami o rodzicielstwie rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Niedziela sosnowiecka
Mija 49. rocznica koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.
54. Tydzień Modlitw o Powołania w diecezji sosnowieckiej dobiegł końca.
Książka zatytułowana „Kazimierz Wielki w Będzinie” została ostatnio wydana staraniem będzińskiego Stowarzyszenia Ratujmy Kościół na Górce.
Niedziela świdnicka
Członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddziału w Wałbrzychu spotkali się 27 kwietnia w Hotelu Maria w Wałbrzychu.
Święty Andrzej Bobola przyszedł na świat 30 listopada 1591 r. w Strachocinie na ziemi sanockiej. Uczęszczał do szkół jezuickich w Wilnie.
Po raz pierwszy w Wałbrzychu zorganizowana została ekstremalna Droga Światła, która rozpoczęła się i zakończyła w dzielnicy Stary Zdrój.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Już 5 lat Domem Samotnej Matki w Karwowie w gminie Kołbaskowo kieruje s. Consolata Ilona Bralińska OSBSam, która podzieliła się z nami problemami swoich młodocianych mieszkanek.
Nieco inny niż dotychczas charakter miał majowy festyn rodzinny w parafii św. Stanisława BM na prawobrzeżnym szczecińskim osiedlu Bukowe-Klęskowo.
W gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie po raz pierwszy w historii można było zobaczyć (do 4 maja br.) Księgę Metryki Litewskiej zawierającej oryginalny rękopis Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Niedziela toruńska
Radości wspólnego podróżowania mieli okazję doświadczyć pracownicy i czytelnicy tygodnika „Niedziela” biorący udział od 29 kwietnia do 2 maja w pielgrzymce zorganizowanej przez redaktora odpowiedzialnego „Głosu z Torunia” ks. Pawła Borowskiego.
W Salwadorze 24 kwietnia zmarł długoletni misjonarz redemptorysta w Brazylii, pochodzący z Torunia o. Zdzisław Kamiński.
Niedziela warszawska
Pokazem filmu Jolanty Hajdasz pt. „Żołnierz Niezłomny Kościoła” rozpoczął się cykl spotkań i imprez kulturalnych w Domu Dziennikarza – „Maj na Foksal”.
Equipes Notre Dame – to katolicka wspólnota, której charyzmatem jest rozwijanie duchowości małżeńskiej. Najwięcej takich ekip jest na Mazowszu.
Parafia św. Jana Pawła II w Radzyminie chce zdążyć z budową świątyni na stulecie Bitwy Warszawskiej i 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.
Niedziela wrocławska
Już w drugiej tajemnicy Fatimskiej Maryja prosiła, by ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Wiemy doskonale, że wiele treści zawartych w objawieniach fatimskich zostało już zrealizowanych.
Opiekunowie klasztoru, wzniesionego w XIII wieku z fundacji św. Jadwigi – Kongregacja Sióstr Boromeuszek, Fundacja „By służyć” oraz gmina Trzebnica zapraszają 21 maja br. na VI Majówkę w ogrodach klasztornych.
Miłość odnajdujemy na różne sposoby. Niektórzy spotykają ją przypadkiem, uprawiając te same sporty, chodząc do tych samych klubokawiarni.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Samorządowcy różnych szczebli z całego Podkarpacia i części województwa lubelskiego pielgrzymowali 7 maja, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Łaskawej, do lubaczowskiej konkatedry, by uczestniczyć w odpuście i zawierzyć Pani Łaskawej losy swoich małych ojczyzn.
Druhowie strażacy, działający w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Dereźni, w przededniu wspomnienia św. Floriana, patrona strażaków, 3 maja na stadionie przeżywali jubileusz 90-lecia istnienia jednostki.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pragnienia serc wielu diecezjan stały się faktem. Po raz pierwszy w historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 18 czerwca 2017 r. będzie obchodzona uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.
Od 25 lat w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie w myśl słów św. Augustyna: „Kto śpiewa, dwa razy się modli” z powodzeniem jest organizowany Festiwal Piosenki Religijnej z okazji Dnia Matki. Tegoroczny jest o tyle szczególny, bo jubileuszowy.
Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowej Soli obchodzi w tym roku srebrny jubileusz. Jej historia od samego początku jest związana z osobą proboszcza ks. kan. Jerzego Frąckowiaka.