2014-02-04 11:36

kard. Stanisław Dziwisz

Papież do biskupów: kanonizacja Jana Pawła II to będzie coś fantastycznego

Z kard. Stanisławem Dziwiszem zaraz po spotkaniu z Papieżem, rozmawiał ks. Paweł Rytel-Andrianik

Fot. Grzegorz Gałązka

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Prosimy księdza Kardynała aby podziel się swoimi wrażeniami zaraz po spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Kiedyś ksiądz kardynał przejmował tysiące biskupów, a teraz ksiądz kardynał jest zaproszony przez Ojca Świętego razem z biskupami na to spotkanie tutaj.

- Ojciec święty nas przyjął z ogromną życzliwością, czuliśmy się u Niego tak jakbyśmy ciągle z nim przebywali. Ogromne współbrzmienie jeśli chodzi o problemy duszpasterskie.

Na początku przedstawiliśmy wszystkie diecezje, biskupi swoich biskupów pomocniczych, potem było moje przemówienie wstępne, a następnie była wymiana myśli bardzo rzeczowych. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo i z uznaniem się odniósł do tego, że mamy ludzi w dużej mierze praktykujących, że chodzą do spowiedzi, że mamy powołania, wprawdzie mniej niż dawniej, ale są. Że jesteśmy Kościołem żywym i dynamicznym, że podejmujemy wszystkie sprawy, które są aktualne dziś w świecie. Podejmujemy dialog ze światem, który inaczej myśli.

Polska jest to kraj pluralistyczny, ale nie uciekamy od niego, podejmujemy dialog, bo chcemy głosić dobrą nowinę wszystkim. Nikogo nie odrzucamy, a tych którzy odeszli lub są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem przyciągnąć do Kościoła.

Ten dialog z Ojcem Świętym był ogromnie sympatyczny, jesteśmy ubogaceni. Papież dużo mówił o sprawach związanych z duszpasterstwem rodzin, ma wielkie doświadczenie problemów rodziny w Ameryce Łacińskiej. Dlatego kierując się tym, powiedział: ”chyba z inspiracji Bożej powołałem synod poświęcony rodzinie”. Główny problem dzisiaj to jest rodzina, która przechodzi, także i w Polsce, pewien kryzys zwłaszcza kryzys demograficzny.

Papież powiedział na koniec przygotujcie dobrze Światowy Dzień Młodzieży. Powtórzył to trzy razy. Ja odpowiedziałam, że praca techniczna jest może trudna, ale sama osoba Ojca Świętego przyciąga, także tu nie mamy problemu że młodzież przybędzie, zwłaszcza że już się zapowiada na spotkanie, że papieżem Franciszkiem, który się cieszy ogromną sympatią w Polsce nie tylko wśród wierzących, ale także wśród tych którzy stoją na zewnątrz Kościoła.

Mówiliśmy, że śledzimy jego codzienne homilie, wspomniałem, że zawsze są w nich trzy punkty na co Papież się bardzo ucieszył i powiedział: „tak to jest sposób jezuicki-zawsze trzy punkty".

Na koniec rozmawialiśmy jeszcze o kanonizacja bł. Jana Pawła II oraz Jana XXII. Papież zapewnił, że będzie to coś fantastycznego.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy