2014-05-14 15:13

Bernardeta i Marek Wollek

Dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II w Przeworsku

Społeczność Przeworska na wiele sposobów dziękowała Bogu za kanonizację naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II

Fot. Bernardeta i Marek Wollek

Społeczność Przeworska na wiele sposobów dziękowała Bogu za kanonizację naszego wielkiego rodaka, papieża Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się 25 kwietnia w sanktuarium Grobu Pańskiego od Eucharystii koncelebrowanej przez ks. proboszcza Tadeusza Gramatykę, ks. Stanisława Szałankiewicza oraz ks. Grzegorza Kolano. Uczestniczyli w niej dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie przeworskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Króla Władysława Jagiełły oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego.

W homilii Ksiądz Proboszcz ukazał świętość życia naszego umiłowanego Papieża oraz przypomniał słowa, które Święty wygłosił podczas jednej ze swoich pielgrzymek: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Dzięki staraniom ks. Jerzego Bartoszka przy głównym ołtarzu wystawiona była sutanna Jana Pawła II. Wierni, adorując tę relikwię drugiego stopnia, czuli duchową obecność Świętego.

Po zakończeniu Eucharystii obecni udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie zatytułowane „1825 cudów Jana Pawła II”, przygotowane przez uczniów i nauczycieli SP 1, którzy również brali udział w spektaklu.

Dalsza część uroczystych obchodów miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1. Ks. Tadeusz Gramatyka poświęcił tablicę upamiętniającą kanonizację Ojca Świętego, a uroczystego odsłonięcia dokonały burmistrz Maria Dubrawska-Lichtarska oraz dyrektor szkoły Barbara Motyka. Od wielu miesięcy nauczyciele i uczniowie przygotowywali się do tej doniosłej chwili. Szczególnym akcentem był prezent dla patrona szkoły w postaci piosenki pt. „Kręci się w niebie”, do której tekst napisał katecheta ks. Jerzy Bartoszek, a muzykę skomponowała Agnieszka Marcińczak.

W sobotnie popołudnie 26 kwietnia, przed ratuszem zgromadziło się wielu amatorów sportu, którzy wzięli udział w „Biegu po kremówkę”. Uczestnicy w liczbie około 350 osób w różnym wieku, począwszy od dzieci po seniorów, pokonali dystans ok. kilometra. W biegu brały udział całe rodziny, a także kapłani: ks. Stanisław Mazur oraz o. Tymon-Mateusz Dolański OFM. Nie liczyła się sportowa rywalizacja, lecz sam udział i radość płynąca z serc uczestników. Po biegu obecni odśpiewali „Barkę”, a także otrzymali dyplomy i plakietki oraz kremówkę.

W niedzielę kanonizacyjną 27 kwietnia w sanktuarium Grobu Pańskiego odbył się koncert muzyczny sanockiej grupy „Soul”. Zaprezentowane utwory przypomniały obecnym postać Papieża oraz miejsca, z którymi był szczególnie związany. Innym muzycznym akcentem radosnego dziękczynienia był konkurs piosenki dla szkół Miasta i Gminy Przeworsk pod hasłem „Totus Tuus – z Papieżem śpiewamy Maryi”. Finał konkursu odbył się w MOK-u 28 kwietnia. W kategorii klas 0-3 miejsce I zajęła Lena Kawecka z ZS w Urzejowicach, w kategorii klas 4-6 – Maria Wojnarowicz z SP nr 1, a kategorii gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne na pierwszym miejscu uplasowała się Anna Balawender z Gimnazjum nr 1 w Przeworsku.

Tego samego dnia w sanktuarium odprawiona została Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II, animowana przez nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej nr 1, wdzięcznych Bogu za dar tak wielkiego Patrona. Również w parafii pw. Chrystusa Króla od czwartku do soboty trwało triduum przed kanonizacją. Po wieczornej Mszy św. wystawiony był Najświętszy Sakrament do adoracji, która zakończyła się o godz. 21.37. W ostatnim dniu młodzież pod kierownictwem ks. Daniela Odora przedstawiła „Misterium o świętym Janie Pawle II ”.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy