Jan XXIII

Jan XXIII był wielkim czcicielem Jasnogórskiej Matki

it/ Jasna Góra/ KAI

Kanonizacja dwóch wielkich papieży jest doskonałą okazją do przypomnienia, że nie tylko Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do tronu Królowej Polski. Był nim również Jan XXIII. Od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Częstochowskiej szczególną Orędowniczkę. Na Jasną Górę pielgrzymował w 1929 r.

... »

Abp Hoser: Jan XXIII był wizjonerem, który zmienił historię Kościoła

mag / Warszawa / KAI

Jan XXIII był nie tylko doskonałym pasterzem ale przede wszystkim wizjonerem, który zmienił historię Kościoła – uważa abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przypomniał, że to właśnie Jan XXIII zwołał Sobór Watykański II, który wyznaczył kierunek zmianom w Kościele katolickim. ... »

Kard. Loris Capovilla o latach spędzonych u boku Jana XXIII

lk (KAI Rzym) / Rzym / KAI

O swoich bliskich relacjach z Janem XXIII, nie kryjąc wzruszenia oraz o radości ze zbliżającej się kanonizacji obydwu papieży, mówił dziś za pośrednictwem połączenia video do dziennikarzy zgromadzonych w Watykanie kard. Loris Capovilla, osobisty sekretarz papieża Roncallego. ... »

Turcy życzliwie wspominają Jana XXIII

kg (KAI/FIDES) / Stambuł / KAI

Angelo Roncalli kochał Turcję, a jego zdanie „Kocham Turków” zapisało się w pamięci historycznej tego narodu – powiedział pracujący w Stambule włoski dominikanin o. Giuseppe Gandolfo. W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES wspomniał o licznych inicjatywach i wydarzeniach, zaplanowanych w tym mieście w związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana XXIII, który w latach 1935-44 był delegatem apostolskim w Turcji. ... »

Uzdrowiona za wstawiennictwem bł. Jana XXIII

KAI

O włoskiej szarytce, s. Caterinie Capitani, uzdrowionej w 1966 r. za wstawiennictwem papieża Jana XXIII mówiono dziś na konferencji prasowej w Watykanie. O swej współsiostrze opowiadała s. Adele Labianca, która 50 lat temu opiekowała się nią w chorobie.

... »

Święty Jan XXIII (sylwetka)

Paweł Bieliński / pb / Watykan / KAI

Jan XXIII - świętym! Ta wiadomość dla ludzi pamiętających jego pontyfikat jest jedynie potwierdzeniem przekonania, które żywili od zawsze. Dla młodszych zaś stanowi okazję, by poznać historię, a zwłaszcza duchową sylwetkę tego niezwykłego papieża, który jeszcze za życia zaskarbił sobie serca nie tylko katolików. Był bowiem pierwszym biskupem Rzymu, którego naprawdę słuchała, rozumiała, a często nawet kochała cała ludzkość. ... »

Dobry równa się święty

Ks. Marek Łuczak

Wraz z Janem Pawłem II do chwały ołtarzy będzie wyniesiony Jan XXIII. Łączy ich nie tylko świętość, ale też wybitny pontyfikat, zdrowy dystans do siebie i wyjątkowe poczucie humoru ... »

Św. Jan XXIII patronem ruchu ekumenicznego?

pb (KAI/VaticanInsider) / Rzym / KAI

Wśród tych, którzy jako pierwsi rozpoznali świętość Jana XXIII, jeszcze w czasach Soboru Watykańskiego II, byli przedstawiciele Kościołów prawosławnych. Chcieli oni, by natychmiast ogłosić „dobrego papieża” świętym patronem ekumenizmu. Pisze o tym Stefania Falasca w swej książce „Giovanni XXIII, in una carezza la rivoluzione”. ... »

Początki przyjaźni Jana XXIII z Polską

Anna Dorota Wójcik

Nasze przygotowania do Niedzieli Miłosierdzia Bożego w tym roku mają wyjątkowy charakter. Wiadomo, zbliża się kanonizacja największego z rodu Polaków – bł. Jana Pawła II. Towarzyszą nam radość i wzruszenie. Opatrzność przygotowała nam, Polakom, podwójną radość, w związku z nadchodzącym dniem 27 kwietnia 2014 r. ... »

Jak wybierano papieża Jana XXIII?

CaeremonialeRomanvm/red

Kto będzie nowym papieżem, czy polityk czy pasterz? konserwatysta czy może papież postępowy? Po raz kolejny Włoch czy może jakiś obcokrajowiec? Te pytania zadawano sobie podczas konklawe w 1958 r. ... »

Polacy pamiętają i kochają Jana XXIII

kg (KAI) / Bergamo/KAI

Zapewniłem mego gospodarza, że Polacy nadal pamiętają i kochają Jana XXIII i cieszą się, że będzie on ogłoszony świętym razem z Janem Pawłem II – w ten sposób ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka opowiedział KAI o swoim spotkaniu 17 listopada z abp. Lorisem Capovillą. ... »

„Sacerdotii nostri primordia”

Ks. Mariusz Frukacz

Warto przypomnieć encyklikę Papieża Dobroci, napisaną z racji 100. rocznicy śmierci Świętego Proboszcza z Ars. ... »

Bł. Jan XXIII - papież dobroci

Ks. Mariusz Frukacz

Przypadająca 25 listopada br. 132. rocznica urodzin bł. Jana XXIII jest szczególną okazją do przypomnienia tej niezwykłej postaci współczesnemu pokoleniu. Papież Jan XXIII odegrał bardzo ważną rolę w historii Kościoła w XX wieku, co podkreślił sługa Boży Jan Paweł II, dokonując jego beatyfikacji na Placu św. Piotra w Rzymie 3 września 2000 r. ... »

Pokój na ziemi

Ks. Mariusz Frukacz

"Pokój na ziemi, którego wszyscy ludzie wszystkich czasów tak żarliwie pragnęli, nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowywanie porządku ustanowionego przez Boga". Te pierwsze słowa z encykliki "Pacem in terris" bł. Papieża Dobroci Jana XXIII, której 40. rocznica ogłoszenia, przypada 11 kwietnia br., mają ogromne i jakże aktualne znaczenie dzisiaj. ... »

Sekretarz Jana XXIII: jego świętość ogłasza następca do niego podobny

pb (KAI/vaticaninsider.lastampa.it) / Sotto il Monte/KAI

Świętość Jana XXIII ogłasza jego następca, tak bardzo do niego podobny - powiedział abp Loris Capovilla, sekretarz Jana XXIII na wieść o ustaleniu daty kanonizacji na 27 kwietnia 2014 r. Franciszek przypomina mu Jana XXIII „we wszystkim: w gestach, w uwadze skupionej na ubogich”. ... »

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy