2014-02-20 11:27

mip / Warszawa

Polacy licznie wybiorą się na kanonizację Jana Pawła II

Wyjazd z grupą parafialną, biurem podróży, czy w gronie przyjaciół. Polacy licznie wybierają się na kanonizację Jana Pawła II.

Fot. Margita Kotas

Wedle wstępnych szacunków do Rzymu może przybyć nawet milion pielgrzymów z Polski. – Trudno wskazać dokładną liczbę chętnych rodaków – mówi ks. Roman Tkacz, dyrektor pallotyńskiego biura pielgrzymkowego "Peregrinus".

Najwięcej grup, bo aż osiem, organizuje archidiecezja krakowska. Pielgrzymom z Krakowa towarzyszyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz. Do tego dodać należy grupy z Wadowic, czy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Również archidiecezja poznańska przygotowują pielgrzymkę do Rzymu. W trzech grupach weźmie udział 370 osób. - Pozostały już tylko miejsca w grupie samolotowej. Miejsca w autokarach szybko się zapełniły - informuje KAI ks. Ireneusz Dosz, kanclerz kurii.

Warszawskie biuro turystyczne Hermes Travel przygotowało dla swoich klientów dziesięć różnych propozycji pielgrzymek do Rzymu. – Zasadniczo liczba grup jest zamknięta. Zostało kilka wolnych miejsc – mówi Mariola Kęcka z Hermes Travel.

Listy uczestników są już większości pełne. Jednak ci, którzy chcą wziąć udział w Mszy kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II mają do dyspozycji jeszcze kilka ofert. Większość organizatorów proponuje pielgrzymom dodatkowe atrakcje, np. zwiedzanie Rzymu, wycieczki do Wenecji oraz Florencji, a także pielgrzymki do sanktuariów w Loretto, Asyżu, San Giovanni Rotondo i Turynie.

Cena udziału w pielgrzymce zależna jest przede wszystkim od sposobu transportu do Rzymu. Najwięcej kosztuje przelot samolotem, najmniej - podróż autokarem. Można również skorzystać z kolei. Uruchomiono sześć połączeń z większych miast, które dowiozą pielgrzymów na uroczystości.

Na wyprawę do Rzymu trzeba przeznaczyć co najmniej tysiąc złotych. Choć można znaleźć tańsze oferty, większość nie uwzględnia dodatkowych opłat, takich jak posiłki lub przejazdy komunikacją miejską. Pielgrzymka samolotowa to koszt od 2,5 tys. zł.

Do udziału w uroczystościach przygotowują się delegacje zakonów i zgromadzeń zakonnych oraz alumni niektórych seminariów duchownych. Pielgrzymkę do Rzymu organizuje dla społeczności uniwersyteckiej KUL. Również służba porządkowa Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) – tzw. Biała Służba, będzie dziękować podczas beatyfikacji za pontyfikat Papieża z Polski. – Nasza służba powstała po to, aby pomóc przy organizacji papieskich pielgrzymek w Polsce. W Rzymie będziemy służyć duchowo – informuje ks. hm. Robert Mogiełka, komendant Białej Służby ZHR.

W Mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II wzięło udział ok. 600 tys. Polaków. Zdaniem kard. Dziwisza, tym razem do Rzymu może wybrać się nawet milion pielgrzymów z Polski. - Trudno oszacować liczbę rodaków, którzy zechcą wziąć udział w tej uroczystości. Na pewno nie będzie ich mniej niż podczas beatyfikacji w 2011 roku - ocenia ks. Roman Tkacz, dyrektor pallotyńskiego biura pielgrzymkowego "Peregrinus".

Wiadomo, że liczne będą wyjazdy w gronie w gronie rodziny czy przyjaciół. Takie wyprawy nie będą zarejestrowane w żadnym biurze pielgrzymkowym czy w parafii dlatego trudno oszacować ostateczną liczbę osób, które wezmą udział w kwietniowej uroczystości.

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się na palcu św. Piotra w Rzymie 27 kwietnia. Uroczystościom przewodniczyć będzie papież Franciszek. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia w 2005 roku. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Jan XXIII zmarł 3 czerwca 1963 r. i został beatyfikowany 3 września 2000 r.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy