2014-02-26 09:47

CaeremonialeRomanvm/red

Jak wybierano papieża Jana XXIII?

Kto będzie nowym papieżem, czy polityk czy pasterz? konserwatysta czy może papież postępowy? Po raz kolejny Włoch czy może jakiś obcokrajowiec? Te pytania zadawano sobie podczas konklawe w 1958 r.

Brakowało kilku godzin do rozpoczęcia konklawe, kardynałowie pozostawali oddzieleni w salach pałacu apostolskiego w kaplicy sykstyńskiej aż do tej pory kiedy wśród nich zostanie wskazany nowy papież.

Sobota 25 października 1958 r. otwiera się konklawe, kard. Angelo Giuseppe Roncalli jest wśród głównych kandydatów, mieszka w pokoju nr 15. Na drzwiach tej celi był napis KOMENDANT – dziwny żart przeznaczenia.

Rozpoczęło się konklawe. Kardynałowie zobowiązali się do absolutnego dochowania tajemnicy za pomocą przysięgi.

Kto będzie nowym papieżem, czy polityk czy pasterz? konserwatysta czy może papież postępowy? Po raz kolejny Włoch czy może jakiś obcokrajowiec?

Kardynałów jest 53. Dwóch z nich umieram przed samym konklawe. 24 kardynałów jest starszych od kard. Angelo Giuseppe Roncalliego.

Rozpoczął się rytuał głosowania. Na ulicach gromadzą się ludzie i zastanawiają się kto zostanie nowym papieżem. Jakie imię wybierze?

28 października jest dniem decydującym. O 4 popołudniu dzwon w Kaplicy Sykstyńskiej wzywa na 11 głosowanie. O 17:50 widzimy biały dym co oznacza , że papież został wybrany.

Zostaje nim 77-letni kard. Angelo Giuseppe Roncalli, który wybrał imię Jan XXIII.

Zobacz także:

Jan XXIII był wielkim czcicielem Jasnogórskiej Matki

Kanonizacja dwóch wielkich papieży jest doskonałą okazją do przypomnienia, że nie tylko Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do... ... »

Abp Hoser: Jan XXIII był wizjonerem, który zmienił historię Kościoła

Jan XXIII był nie tylko doskonałym pasterzem ale przede wszystkim wizjonerem, który zmienił historię Kościoła – uważa abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przypomniał, że to... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy