2014-04-09 18:36

RV / Watykan / KAI

Abp Marini: Jan Paweł II był pasterzem w stylu Franciszka

„Karola Wojtyłę poznałem jeszcze w Krakowie i już wtedy widziałem, że jest typem pasterza, którego dziś nazwalibyśmy pasterzem według stylu Franciszka. Rzeczywiście, czuł swoje owce”. Tak na kilkanaście dni przed kanonizacją opisuje Jana Pawła II abp Piero Marini, który przez 18 lat towarzyszył Papieżowi jako mistrz ceremonii liturgicznych. Zapamiętał go on jako człowieka rozmodlonego, otwartego na ludzi, serdecznego. Były też jednak chwile, gdy Jan Paweł II był rozgniewany – przyznaje abp Marini.

Fot. Margita Kotas

„On sam przyznał to kilkakrotnie w rozmowie ze mną. Jestem dobrym Papieżem – mówił – otwartym, łagodnym w życiu, w relacjach z innymi ludźmi. Potrafię jednak być też całkiem inny, kiedy muszę bronić fundamentów. Dla niego jednym z takich fundamentów było życie. I rzeczywiście, przypominam sobie jego słowa skierowane przeciw mafii w Agrygencie na Sycylii. Ja sam byłem wówczas zdziwiony widząc gniew w jego oczach, słysząc jego wołanie pełne odwagi i przekonania. Byliśmy tym niemal przerażeni. Pamiętam, że podobnie zachował się kiedyś w Warszawie, kiedy bronił życia w łonie matki. Były to chwile, w których Papież ukazywał nam swe najgłębsze przekonania, na których opierało się jego codzienne życie” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Marini.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Pielgrzymka na kanonizację

Książki

Książka - Święty Jan Paweł II

Nasze serwisy