2014-04-14 13:50

pb / Rzym / KAI

Wskazówki dla polskich pielgrzymów

W związku z przygotowaniami do uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r., Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie podaje informacje dotyczące organizacji uroczystości oraz praktyczne wskazówki dla polskich pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu.

Fot. Włodzimierz Rędzioch

Plan uroczystości

1/ w dniu 22 kwietnia 2014 r. o godz. 20.30 w Bazylice Św. Jana na Lateranie odbędzie się spotkanie dla młodzieży, przygotowujące do kanonizacji.

2/ w dniu 26 kwietnia 2014 r. od godz. 21 rozpocznie się tzw. Biała noc modlitewna – zostaną otwarte kościoły położone w centrum Rzymu, w których będzie można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach, w języku polskim będzie się można wyspowiadać w kościele S. Agnese in Agone mieszczącym się na Piazza Navona.

3/ w dniu 27 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się na Placu Świętego Piotra.

Nie będzie żadnych biletów czy też odpłatnych kart wstępu na Plac Świętego Piotra. Mając na uwadze ilość pielgrzymów z Włoch i całego świata, którzy zamierzają przybyć do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne, należy liczyć się z możliwością uczestniczenia w tych uroczystościach poza Placem Świętego Piotra.

Przestrzega się przed oszustami, którzy będą chcieli sprzedawać różnego rodzaju bilety lub karty wstępu.

4/ w dniu 28 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 na Placu Świętego Piotra odbędzie się Msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

Praktyczne wskazówki dla przybywających do Rzymu polskich pielgrzymów

Władze Miasta Rzym podały do publicznej wiadomości następujące informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacyjnych:

Osoby niepełnosprawne – autokary, w których będą znajdowały się osoby niepełnosprawne (tylko i wyłącznie te, które są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, tzn. wyposażone w specjalne podnośniki) będą mogły podjechać na Via Porta Cavalleggeri, celem ułatwienia wysiadania z autokarów osobom niepełnosprawnym. Punkty pomocy dla osób niepełnosprawnych będą znajdowały się na Sant’Uffizio, Trasportino, Piazza Risorgimento. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy przy dojściu na Plac Św. Piotra, uprzednio dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchamianą infolinię: 800062026 (dostępną tylko z Włoch) oraz numer 003906/57003 (dostępny również z zagranicy, czynny całą dobę) lub też nawiązując kontakt drogą mailową, kierując zapytanie na następujący adres e-mail: infobusturistici@agenziamobilita.roma.it.

UWAGA! Wejście/wyjście na/ze stacji Metra „Ottaviano” nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przystosowane jest natomiast wyjście/wejście stacji Metra „Cipro”.

Telebimy – zostanie rozstawionych 7 telebimów, które będą się znajdowały w następujących miejscach:
3 na Fori Imperiali,
1 na Piazza Navona,
1 przy Castel San Angelo,
1 na Piazza Santa Maria Maggiore,
1 na Piazza del Popolo.

Komunikacja miejska – ilość, jak i godziny działania środków komunikacji miejskiej będzie na bieżąco ustalana i zwiększana w zależności od ilości napływających do Rzymu pielgrzymów. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że zostaną wprowadzone następujące zmiany:
- autobus linii 64 od 13.04 do 01.05 będzie kursował 24 godziny na dobę,
- linie metra A i B zostaną otwarte w dniu 26.04 o godz. 5.30 i będą funkcjonowały non stop do godz. 00.30 dnia 28.04,
- w dniach 26.04 i 27.04 autobusy linii kursujących w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra będą jeździły zgodnie z rozkładem z dnia roboczego,
- specjalne autobusy (shuttle bus), które będą dowoziły pielgrzymów z parkingów wyznaczonych dla autokarów.

UWAGA! Komunikacja miejska oraz specjalne shuttle będą odpłatne.

Władze miejskie nie podały jeszcze do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po mieście w odniesieniu do samochodów osobowych. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że nie będzie możliwym poruszanie się w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu św. Piotra.

UWAGA! Władze miasta zwracają się z prośbą o parkowanie samochodów osobowych na parkingach położonych przy stacjach metra (duże parkingi wolne w sobotę i niedzielę). Nie będzie możliwym parkowanie samochodów osobowych na parkingach wyznaczonych dla autokarów.

Wjazd do miasta i parkingi dla autokarów - Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzym poinformował, że można drogą internetową zarezerwować/zakupić pass zezwalający na wjazd do autokaru do Rzymu i zaparkowanie na wyznaczonym parkingu. Pass to tzw. „Permesso G”. Rezerwacji można dokonać na następującej stronie: www.agenziamobilita.roma.it., zakładka Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

UWAGA! Władze miasta Rzym wydzieliły/zarezerwowały dla polskich autokarów następujące miejsca parkingowe i zalecają rezerwację miejsc na tychże parkingach:

STREFA OLIMPICO:
Piazzale Farnesina - 34 miejsca
Piazzale Farnesina (lato posta Ministero AAEE)- 28 miejsc
Piazzale Marsciallo Diaz - 24 miejsca
Largo Tevere Marsciallo Diaz - 80 miejsc

STREFA ANAGNINA
Via Chiavonetti - 220 miejsc
Via Vincenzo Giuduce - 50 miejsc
Mercato Caravaggio - 34 miejsca

W przypadku wyczerpania się miejsc na powyższych parkingach zostaną wyznaczone miejsca na innych parkingach.

Oczywiście nie wyklucza to możliwości rezerwacji/parkowania na pozostałych parkingach przeznaczonych dla autokarów.

Karta turysty – Roma Pass 24 hours

Karta, której cena wynosi 28,00 Euro upoważnia do:
- jednego bezpłatnego wejścia do muzeum (lista na stronie www.romapass.it),
- zniżki przy zakupie biletu do pozostałych muzeów wymienionych na powyższej liście,
- bezpłatnego wejścia do 7 muzeów wymienionych na liście,
- bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours składa się z:

- Roma Pass 48 hours Card – karty pozwalającej na wejścia do muzeów i korzystania ze środków komunikacji miejskiej,

- Roma MAP – mapy na której są zaznaczone tzw. PIT (Punkty Informacji Turystycznej), stacje Metra, muzea/wystawy (wraz z adresami, telefonami, autobusami, metrem i godzinami).

Roma Pass 48 hours ważny jest przez 48 godzin od jego aktywacji czyli pierwszego wejścia do muzeum lub skorzystania ze środka komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours – jest do zakupienia w punktach sprzedaży PIT Roma Capitale – lista na stronie: www.romapass.it, na której zamieszczone są wszelkie informacje.

(UWAGA! Karta Roma Pass 48 hours jest inicjatywą Urzędu Miasta Rzym i jego partnerów instytucjonalnych, Wydział Konsularny tylko i wyłącznie przekazuje otrzymane informacje, nie jest natomiast w żaden sposób odpowiedzialny za zakup, dystrybucję czy funkcjonowanie Roma Pass 48 hours.)

Inne

Watykan informuje, że w najbliższych dniach zostanie uruchomiona oficjalna strona www.2papisanti.org, na której, w poszczególnych zakładkach będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące kanonizacji; informacje będą w pięciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim.

W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona aplikacja pod nazwą „Santo Subito”; aplikacja będzie bezpłatna, dostępna w formacie Android i IOS, (w językach włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim). Zawierać będzie wszelkie informacje dotyczące organizacji kanonizacji.

Przed przybyciem do Włoch, prosimy pamiętać o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wszelkie informacje dostępne na stronach narodowego Funduszu Zdrowia oraz posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty).

W przypadku grup zorganizowanych prosi pamiętać o posiadaniu przy sobie karteczki z telefonami do przewodnik, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pod następującymi numerami telefonów:
0039.06. 36204338
0039. 3457593864

Można również kierować zapytania w formie pisemnej:
fax: 003906/80693217
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

Zobacz także:

Wejście na Plac św. Piotra w dniu kanonizacji

W dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II 27 kwietnia na plac św. Piotra można będzie wchodzić od godz. 5.30 rano - informują włoskie media. Msza kanonizacyjna rozpocznie... ... »

Informacje MSZ dla pielgrzymów na kanonizację Jana Pawła II

Ważny dokument tożsamości, ważne w krajach UE ubezpieczenie zdrowotne, telefon do członka grupy - MSZ przypomina, że wszyscy udający się na niedzielną uroczystość kanonizacji Jana Pawła... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy