2014-04-25 18:00

lk/TVP, TVN, Polsat / Warszawa / KAI

Kanonizacja papieży - bogata oferta TVP, TVN i Polsatu

Bardzo bogatą ofertę programową przygotowały największe polskie stacje telewizyjne - TVP, TVN i Polsat - z okazji uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII.

Wszystkie programy informacyjne Telewizji Polskiej na bieżąco będą relacjonować i komentować obchody kanonizacyjne. TVP INFO zaprasza na specjalne „Poranki” z Watykanu 26 i 27 kwietnia od godz. 5:55. W dniu kanonizacji zaplanowano również specjalne wydanie „Wiadomości” z Rzymu o godz. 19:30 w TVP1 oraz specjalne wydanie „Panoramy” o godz. 18:00 w TVP2. Ponadto TVP INFO 26 i 27 kwietnia w nadawanych co pół godziny serwisach informacyjnych będzie relacjonowała wydarzenia związane z kanonizacją.
TVP zaplanowała także szereg reportaży i odcinków specjalnych programów związanych tematycznie z osobą papieża Jana Pawła II, w tym m.in. godz. 18:30, TVP1); „Prawdę mówiąc” (26 kwietnia o godz. 21:15, TVP INFO); „Między ziemią a niebem” (27 kwietnia, godz. 8:30, TVP1); „Kościół z bliska” (27 kwietnia o godz. 15:00, TVP INFO); „Sąsiedzi” (27 kwietnia o godz. 18:30, TVP INFO), czy „Dziś wieczorem” z Watykanu (25 i 27 kwietnia).
W związku z kanonizacją TVP proponuje również wyjątkowe koncerty. Pierwszy 26 kwietnia o godz. 20:55 z Łagiewnik pokaże TVP1 – „Kolory Miłosierdzia”, którego scenariusz zbudowany będzie wokół motywu wędrówek z Janem Pawłem II przez wszystkie kontynenty, po których pielgrzymował papież Polak. Drugi – „Tu zaczęła się Polska”– koncert Placido Domingo – 27 kwietnia o godz. 19:05 (cz. I) i 22:50 (cz. II) pokaże TVP2. Placido Domingo po raz pierwszy w Polsce wykona utwory napisane do poezji Karola Wojtyły i zaprezentowane na płycie „Amore Infinito”.
Emisję filmów dokumentalnych na antenach TVP otworzy cykl „Metr od świętości” Przemysława Hausera. Unikalny serial dokumentalno-fabularny – o prywatnym życiu papieża Polaka widzianego oczami jego osobistego fotografa Arturo Mari – będzie emitowany w TVP1 od 28 marca do 26 kwietnia o godz. 16:45 (30 odc. po 5 min.).
TVP1 pokaże także m.in. film dokumentalny „Santo Subito. Relikwie i pamięć” Grzegorza Tomczaka 26 kwietnia o godz. 12:25. Jego tematem będą wątki z życia Jana Pawła II w kontekście wyznań osób duchownych, które pełniły funkcje drugich sekretarzy papieża.
Ofertę telewizji publicznej, dotyczącą kanonizacji dwóch papieży, uzupełnią propozycje TVP Kultura, w tym m.in. Teatr Telewizji – „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha w reżyserii Piotra Cieplaka – 22 kwietnia o godz. 20:20.
TVP Historia natomiast zaprasza m.in. na cykl „Papieskie pielgrzymki do Polski” (od 19 do 25 kwietnia) oraz dni specjalne (26 i 27 kwietnia), podczas których emitowane będą filmy dokumentalne przypominające biografię papieża Jana Pawła II.
Z kolei TVP Regionalna w kwietniu w paśmie reportażowo-filmowym prezentuje cykl kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży poświęconych postaci Ojca Świętego Jana Pawła II, na który składają się materiały powstałe w ośrodkach regionalnych TVP w latach 1990–2011. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in.: „Ołtarz i jego okolice” – reportaż opowiadający o przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Warszawie w roku 1999 z udziałem głównego projektanta prof. Jerzego Kaliny; „Papieskim szlakiem – Jan Paweł II na Mazowszu” – reportaż przypominający miejsca, które odwiedził Jan Paweł II – Niepokalanów, Płock, Radom i Siedlce; „Śladami Karola Wojtyły” – reportaż przygotowany w ośrodku rzeszowskim TVP ukazujący związki papieża z Małopolską; „Małopolska – miejsca serdeczne Jana Pawła II” – reportaż z TVP Kraków o miejscach w Małopolsce, do których Ojciec Święty miał szczególny sentyment; „Jan Paweł II wśród nas i dla nas” – reporterski zapis wizyt papieża na Dolnym Śląsku.
Ponadto TVP Regionalna w weekendy przypomina cykl „Od początku do końca, czyli projekt życia Jana Pawła II”, a w kwietniowe soboty i niedziele - premierowy serial dokumentalny „Fatima i świat” (8 odc. po 52 min.).
Niespodziankę dla najmłodszych w związku z kanonizacją przygotował dziecięcy kanał tematyczny telewizji publicznej. TVP ABC 27 kwietnia wyemituje premierowy odcinek nowej serii dla dzieci „Aureola – od Stanisława do Karola”. Będzie to seria o najbardziej znanych polskich świętych. Odcinek opowie o świętym Janie Pawle II, który właśnie w tym dniu zostanie kanonizowany.
W związku z uroczystością kanonizacji papieża Jana Pawła II Telewizja Polska od 24 marca udostępniła specjalny serwis kanonizacjajp2.tvp.pl, w którym znajdą się transmisje Mszy oraz uroczystości kanonizacyjnych, relacje z Watykanu, a także rozmowy w studiu telewizyjnym, dzięki którym internauci będą mogli wirtualnie uczestniczyć w uroczystości na Placu św. Piotra.
Ważną częścią serwisu jest również bogate bezpłatne archiwum papieskie. Tworzą je filmy dokumentalne oraz fragmenty papieskich homilii, które Jan Paweł II wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny. W serwisie papieskim już można obejrzeć takie filmy jak „Zwykły, święty człowiek”, „Nasz wujek – Karol Wojtyła” czy „Powrót”, jak również przypomnieć sobie uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II. Na stronie zamieszczono też mapę, która pozwala prześledzić dokładnie papieski szlak pielgrzymkowy w Ojczyźnie, a także przeczytać, o czym Ojciec Święty nauczał w poszczególnych miastach odwiedzanych na przestrzeni swego pontyfikatu.
Obchody kanonizacyjne relacjonowane będą także na antenach TVN24 i TVN24 Biznes i Świat oraz w „Faktach TVN”.
- Niedzielne „Fakty TVN” będą w całości poświęcone beatyfikacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Pokażemy jak chrześcijanie obchodzą to wielkie wydarzenie w Rzymie na Placu Świętego Piotra i w najważniejszych, najbliższych Papieżowi miejscach w Polsce. Spróbujemy także podsumować pontyfikat i życie obu Papieży - mówi redaktor naczelny „Faktów TVN” Kamil Durczok.
Materiały do specjalnego wydania „Faktów TVN” przygotują Katarzyna Kolenda-Zaleska i Krzysztof Skórzyński, którzy będą w Rzymie od środy 23 kwietnia. W kraju specjalne relacje z uroczystości beatyfikacyjnych przeprowadzi Renata Kijowska, która będzie śledzić wydarzenia w Krakowie, Wadowicach, Łagiewnikach czy Warszawie.
Specjalne wydania programów pokażą także anteny TVN24 i TVN24 Biznes i Świat. W dniach 24-28 kwietnia w Rzymie powstanie specjalne studio TVN24 z widokiem na Plac i Bazylikę Świętego Piotra. Relacje z Rzymu dla TVN24 i TVN24 Biznes i Świat przeprowadzą Robert Jałocha i Jacek Pałasiński.
- TVN24 towarzyszyło papieżowi w wielu jego podróżach. Także w tej ostatniej. Byliśmy, kiedy Benedykt XVI ogłaszał natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, w sześć lat później z Via della Conciliazione opowiadaliśmy o beatyfikacji. Teraz nie możemy się doczekać, aż papież Franciszek ogłosi Jana Pawła Świętym. Oczywiście będziemy tam, by jak najdokładniej opowiedzieć polskim widzom o tym historycznym wydarzeniu – mówi Jacek Pałasiński, komentator wydarzeń międzynarodowych w TVN24 i TVN24 Biznes i Świat.
W niedzielę 27 kwietnia obie anteny TVN24 i TVN24 Biznes i Świat pokażą transmisję mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII. Rozpoczęcie wydarzenia zaplanowano na godz. 10:00. Program specjalny w „Dniu na żywo” poprowadzi Bogdan Rymanowski, który w studio TVN24 będzie rozmawiał z gośćmi i na bieżąco komentował wydarzenia w Watykanie.
Reporterzy TVN24 będą na miejscu śledzić nie tylko to, co dzieje się na ulicach Rzymu, ale również przeprowadzą relacje z miejsc ważnych dla Polaków związanych z Janem Pawłem II.
Niedzielne specjalne wydanie „Faktów TVN” oraz wydania specjalne programów na antenach stacji TVN24 i TVN24 Biznes i Świat będą miały specjalną oprawę graficzną.
W Internecie widzowie będą mogli na bieżąco śledzić zdjęcia, materiały filmowe oraz komentarze ekspertów na portalu informacyjnym www.tvn24.pl i stronach internetowych www.tvn24bis.pl oraz www.fakty.tvn.pl.
Z okazji kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII Polsat News wyemituje główne wydanie „Wydarzeń” oraz „Gościa Wydarzeń” z Rzymu. Relacje z uroczystości w Stolicy Apostolskiej zagwarantuje dwunastoosobowa ekipa oraz wóz transmisyjny. Na antenie stacji zobaczymy także transmisję mszy kanonizacyjnej. Wydarzenia w kraju zrelacjonują reporterzy Polsat News obecni m.in. w Krakowie, Wadowicach, Częstochowie oraz w Warszawie.
Z okazji kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz bł. Jana XXIII, stacja Polsat News wyemitują specjalne wydanie głównych „Wydarzeń” z Rzymu, które poprowadzi Jarosław Gugała. Z Rzymu zostanie nadany także „Gość Wydarzeń”. Obsługę wydarzenia dla Polsatu News w Rzymie zagwarantuje dwunastoosobowa ekipa z reporterami: Agnieszką Milczarz, Elżbietą Szymkowską i Janem Mikrutą, którzy będą mieli do dyspozycji, m.in. wóz transmisyjny. Stacja Polsat News planuje, oprócz wejść live, także transmisję mszy kanonizacyjnej.
Na antenie stacji relacjonowane będą także wydarzenia krajowe związane z kanonizacją. Reporterzy Polsat News będą obecni m.in. w Krakowie, Wadowicach, Częstochowie i w Warszawie. W piątek, 25 kwietnia w stolicy odbędzie się uroczysty koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II pt. „Nie lękajcie się iść pod prąd” – to wydarzenie zostanie także zrelacjonowane na antenie stacji Polsat News, a fragmenty także transmitowane.
Główne wydanie „Wydarzeń” emitowane jest codziennie o godz. 18.50 na antenie Telewizji POLSAT i Polsat News. „Gość Wydarzeń” nadawany jest tuż po serwisie informacyjnym o godz. 19.15 na antenie Polsat News.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy