2014-04-25 18:17

kg (KAI/FIDES) / Stambuł / KAI

Turcy życzliwie wspominają Jana XXIII

Angelo Roncalli kochał Turcję, a jego zdanie „Kocham Turków” zapisało się w pamięci historycznej tego narodu – powiedział pracujący w Stambule włoski dominikanin o. Giuseppe Gandolfo. W rozmowie z watykańską agencją misyjną FIDES wspomniał o licznych inicjatywach i wydarzeniach, zaplanowanych w tym mieście w związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana XXIII, który w latach 1935-44 był delegatem apostolskim w Turcji.

Fot. pl.wikipedia.org

Niedzielna uroczystość będzie transmitowana na żywo z Watykanu z równoległym tłumaczeniem na język turecki do krypty kościoła św. Antoniego, położonego w pobliżu jednego z głównych placów stambulskich – Taksim. Oprócz tego, bezpośrednią transmisję telewizyjną na cały kraj przeprowadzi kanał SAT-7. Jest to turecka satelitarna stacja ekumeniczna, przy której współpracują ze sobą chrześcijanie różnych obrządków i wyznań.
Na zakończenie dnia kanonizacji przewidziano koncert chóru z Uniwersytetu Państwowego z Bosforu, który wystąpi w łacińskiej katedrze katolickiej pw. Ducha Świętego.
Inicjatywy związane z postacią św. Jana XXIII trwać będą przez cały bieżący rok. 4 maja wykład włoskiego profesora Rinaldo Marmary – autora prac historycznych nt. wikariatu apostolskiego Stambułu – otworzy wystawę fotograficzną nt. ks. Angelo Roncallego urządzoną w pomieszczeniach przylegających do kościoła św. Antoniego.
Na 6 czerwca zaplanowano sympozjum naukowe poświęcone nowemu świętemu, zatytułowane „Między pamięcią a proroctwem”, z udziałem naukowców i polityków tureckich, a jednym z prelegentów będzie dyrektor Fundacji im. Jana XXIII ks. Ezio Bolis.
Ostatnim punktem uroczystości ku czci Angelo Roncallego będzie nabożeństwo ekumeniczne 16 listopada w katedrze pw. Ducha Świętego. Zaproszono na nie urzędujących w Turcji patriarchów i innych przywódców chrześcijańskich, w tym duchowego zwierzchnika światowego prawosławia, patriarchę Konstantynopola Bartłomieja I.

Zobacz także:

Jan XXIII był wielkim czcicielem Jasnogórskiej Matki

Kanonizacja dwóch wielkich papieży jest doskonałą okazją do przypomnienia, że nie tylko Jan Paweł II był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do... ... »

Abp Hoser: Jan XXIII był wizjonerem, który zmienił historię Kościoła

Jan XXIII był nie tylko doskonałym pasterzem ale przede wszystkim wizjonerem, który zmienił historię Kościoła – uważa abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przypomniał, że to... ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy