2014-04-26 15:04

KAI

Kanonizacja papieży Soboru Watykańskiego II

Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. W rzymskim kościele św. Ludwika wygłosił on konferencję do setek pielgrzymów z Francji, którzy przyjechali na kanonizację dwóch papieży. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.

Fot. Archiwum "Aspektów"

Mówiąc o Angelo Roncallim-Janie XXIII, wskazał, że dwoma słowami, które kierowały jego życiem, były: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój), zawarte w jego haśle biskupim. Świadectwem głębi jego duchowości i świętości jest pisany przez całe życie „Dziennik duszy”. Angelo Roncalli nieustannie zdawał się na wolę Bożą. Łączył umartwienia z radością i pogodą ducha. Był zwany „dobrym papieżem”, a była to dobroć zakorzeniona w Bogu – zaznaczył bp Riocreux.
Przypomniał, że w dniu przyjęcia święceń kapłańskich ks. Roncalli postanowił cały oddać się Bogu i zbawieniu dusz, które to postanowienie nazajutrz pobłogosławił ówczesny papież, św. Pius X. Gdy natomiast został biskupem, postanowił być surowym dla siebie i łagodnym dla drugich.
Przedstawiając postać Jana Pawła II, ordynariusz Basse-Terre podkreślił, że ojciec przyszłego papieża był człowiekiem głębokiej modlitwy i zabierał syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy Karol Wojtyła został papieżem i po raz pierwszy wszedł do swojego mieszkania na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego, powiedział: „Tu będzie mój klasztor”. Z okien widział biała linię na placu św. Piotra, będącą granicą Państwa Watykańskiego, jednak daleko je przekraczał, objeżdżając świat jako misjonarz aż po krańce Ziemi – mówił bp Riocreux.
Podzielił się też wspomnieniem ze swego pobytu w Gdańsku – „polskiej stolicy wolności” - podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1987 r. Papież odprawiał Mszę na ołtarzu w kształcie statku. Powiedział wówczas, że czuje się jak kapitan, na co setki tysięcy zebranych odpowiedziało wznoszeniem transparentów z napisem „Solidarność”. - Tam tworzyła się historia, a za dwa lata upadł mur berliński – przypomniał hierarcha.
Wspomniał swoją rozmowę z Janem Pawłem II podczas wizyty ad limina Apostolorum. Był wówczas ordynariuszem podparyskiej diecezji Pontoise, na której terenie znajduje się miasto Aulnay-sous-Bois. To tam młody ks. Wojtyła odprawił w 1947 r. Mszę św. dla polskich emigrantów. „Pamiętam!” – powiedział Jan Paweł II biskupowi, który ten fakt przypomniał.
Zdaniem bp. Riocreux istnieje podobieństwo świętości Jana XXIII i Jana Pawła II, gdyż obaj byli pełni wiary, miłości i wielkiej nadziei. Obaj też kończyli życie w długiej agonii.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy