2014-04-26 20:52

KAI

Prezydent otworzył w Rzymie wystawę "Papież wolności"

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył dziś w Instytucie Polskim w Rzymie wystawę „Papież wolności”. Zawiera ona fotografie Jana Pawła II z całego kresu jego pontyfikatu i fragmenty jego tekstów w języku polskim i angielskim nt. wolności, solidarności, godności człowieka itp.

Fot. Arturo Mari/ Biały Kruk

Inaugurując ekspozycję prezydent, któremu towarzyszyła małżonka, Anna, zauważył, że jutrzejsza kanonizacja „wielkiego papieża Włocha” Jana XXIII i papieża Polaka Jana Pawła II ukazuje, że Kościół ma wymiar powszechny i łączy ludzi różnych kultur i języków wokół wspólnego świata wartości.
Komorowski odznaczył grupę Polaków i Włochów za zasługi dla polsko-włoskiej współpracy kulturalnej i naukowej oraz życia polonijnego. W gronie tym znalazł się ks. prałat Hieronim Fokciński, wieloletni dyrektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. Za zasługi w dokumentowaniu pontyfikatu Jana Pawła II wyróżnieni zostali dwaj znani fotograficy: Arturo Mari i Grzegorz Gałązka.
Na otwarciu wystawy obecni byli m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka, przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski, długoletni delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji abp Szczepan Wesoły i szef sekcji polskiej Sekretariatu Stanu ks. prałat Paweł Ptasznik.
W katalogu wystawy, która odbywa się pod jego patronatem, prezydent Komorowski napisał, że Jan Paweł II „zawsze modlił się o wolność Polski, a wobec przywódców mocarstw, ponad żelazną kurtyną, zabiegał o polską sprawę. Wolność i solidarność czynił razem uniwersalnymi wartościami współczesnego świata”. Ukazywał, „na ile życie każdego z nas – nasze wybory, nasza solidarność, nasza praca i nasze osobiste zmagania – zmienia historię narodu, pozostając własną, osobistą drogą wolności”.
Zdaniem szefa państwa nie sposób przecenić papieskiego nauczania dla powstania „Solidarności” w 1980 roku, dla przetrwania w nadziei przez dramatyczny okres stanu wojennego w roku 1981, a wreszcie dla odzyskania wolności w roku 1989. – Nie ustawał jednak w przypominaniu, jak poważne zobowiązania ta wolność na nas nakłada – by żyjąc w wolności, coraz mądrzej jej używać.
- Życzę, by szlak tej wystawy, ukazującej niezwykły pontyfikat Jana Pawła II, Papieża Polaka, Papieża Wolności, inspirował do refleksji nad korzystaniem z tej wolności i posłużył za drogowskaz do jej zdobywania – podkreślił prezydent.
Wystawa, której organizatorem jest warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II, powstała przy współpracy Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Civitas Christiana.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

Teresa:
Swiety Janie Pawle prosze Wstaw sie do Boga za moja rodzina ,za moimi dziecmi Tomaszem ,Barbara ,Dominika mezem Tadeuszem.Jesli to jest zgodna z Wola Boza o uzdrowienie z twardnienia rozsianego i tego bolu .Panie Jezu Zywy i Prawdziwy pomoz mi ,uzdrow mnie .

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy