2014-04-27 07:50

pb (KAI Rzym) / Rzym / KAI

Polscy harcerze zdobywają białą sprawność na kanonizacji w Rzymie

Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Bielska-Białej przyjechali do Rzymu na kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II nie tylko, aby uczcić pamięć papieża Polaka, ale także zdobyć tzw. białą sprawność.

Fot. Michał Sawicki

Postanowili spać przy placu św. Piotra, by wczesnym rankiem dostać się na Mszę kanonizacyjną, w sobotę zaś zwiedzali Rzym.
Druh Bogumił Kanik przypomniał w rozmowie z KAI, że „harcerze od zawsze towarzyszyli papieżowi podczas jego pielgrzymek w Polsce”. Uczestniczyli też w obsłudze wizyty Ojca Świętego we Lwowie. - Z tego powodu została wymyślona biała sprawność, która towarzyszyła nam przez wszystkie lata. Ze zdobywaniem białej sprawności połączony jest też obecny pobyt w Rzymie – dodał druh Kanik.
Podkreślił, że „Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem, wielkim przykładem dla harcerzy”. - Uczestnicząc w obsłudze jego wizyt nie zawsze mieliśmy czas na słuchanie jego słów – przyznał Kanik.
- Jak wiadomo harcerze lubią przygody, dlatego także tę ważną chwilę postanowiliśmy przeżyć z przygodą i wybrać się do Rzymu, zamiast siedzieć w domu – powiedział Sławek Żołnierczyk.
Z kolei Magdalena Pierak wyznała, że Jan Paweł II zawsze był bliski jej i całej jej rodzinie. - Jego kanonizacja jest okazją, żeby go bliżej poznać. Bardzo chciałam być na beatyfikacji papieża, ale mi się nie udało. Dlatego teraz jestem bardzo szczęśliwa, że po raz pierwszy przyjechałam do Włoch – dodała harcerka.
Sprawność „Biała Służba 2014” ma być dla członków ZHR motywacją do duchowego przeżycia kanonizacji, potwierdzeniem uczestnictwa w uroczystościach kanonizacyjnych, skłonić do refleksji na temat przyczyn i idei (celu) kanonizacji, a także do pogłębienia znajomości nauczania Jana Pawła II.
Aby zdobyć tę sprawność harcerze muszą w pełni (czyli przyjmując Komunię św.) wziąć udział w uroczystościach kanonizacyjnych w Rzymie lub w jednej z uroczystości organizowanych na poziomie diecezjalnym w Polsce. Powinni godnie reprezentować ZHR podczas organizowanych uroczystości, m.in. poprzez: zachowanie godne harcerki/harcerza, pełne umundurowanie, w miarę możliwości uczestnictwo w służbie. Muszą wziąć udział w rekolekcjach internetowych organizowanych przez ZHR, poświęconych nauczaniu i osobie Jana Pawła II lub w innej formie duchowego i intelektualnego przygotowania do kanonizacji. Ma też znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego Stolica Apostolska zdecydowała o włączeniu Jana Pawła II do grona świętych, a także rozważyć własną drogę do świętości, podejmując postanowienia zbliżające do ideału Jana Pawła II.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

server85:
Święty Janie Pawle II z głębi serca dziękuję że za Twoim wstawiennictwem wyprosiłeś u Pana naszego dar macierzyństwa dla naszej rodziny będziemy jak najlepszymi rodzicami bardzo dziękuję Kochamy Ciebie

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy