2014-04-27 14:03

am / Warszawa / KAI

Polska dziękuje za kanonizację papieży

Po Mszy św. kanonizacyjnej w całym kraju rozpoczyna się dziękczynienie za dwóch wielkich świętych papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. W wielu miejscach wierni gromadzą się na dziękczynnych Mszach św., koncertach, czuwaniach modlitewnych, a nawet - jak w Przemyślu - na tańcach uwielbienia.

Fot. Monika Książek

Dziękczynienie rozpoczęło się już w dniu kanonizacji. W Warszawie, o godz. 15.00 przy figurze Jezusa Miłosiernego w Parku Moczydło, wierni archidiecezji pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, będą uczestniczyć w Mszy św. Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się Koncert Papieski w wykonaniu Kwintetu Dętego "Favori" wraz z solistami.
W kaplicy Stadionu Narodowego, o godz. 17.00 sprawowana będzie Msza św. Na dziękczynienie zorganizowane przez Krajowe Duszpasterstwo Sportowców zaproszeni są sportowcy, olimpijczycy, trenerzy, działacze, kibice, dzieci i młodzież.
Wieczorem, o godz. 19.00, w katedrze warszawsko-praskiej odbędzie się koncert "Pieśń o Bogu ukrytym" w wykonaniu Marcina Stycznia. Teksty utworów to autorskie aranżacje wierszy Karola Wojtyły.
O godz. 20.00 w archikatedrze św. Jana chór Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na koncert "Źródło". Podczas koncertu będzie można usłyszeć wpływy muzyki Bliskiego Wschodu, muzyki cerkiewnej, okresu średniowiecza i chorału gregoriańskiego oraz elementy gospel, folku, muzyki rozrywkowej i jazzu. Na wrocławskim Rynku o godz. 16.00 odbędzie się koncert Vratislavia Sacra, z udziałem Piotra Rubika. O godz. 18.00 muzyk wraz z innymi artystami zagra koncert pt. "Santo Subito". W czasie koncertu zapowiedziano także premierę utworu „Te Deum”. Z kolei o godz. 21.00 przy Hali Stulecia odbędzie się specjalny pokaz fontanny multimedialnej.
W wyjątkowy sposób dziękczynienie za kanonizacje papieży przeżywać będą poznaniacy. W hali Międzynarodowych Targów Poznańskich wystąpi Plácido Domingo, jeden z najbardziej cenionych tenorów świata. Jego koncert „Tu się zaczęła Polska” zainauguruje jednocześnie obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Koncert będzie miał także wymiar charytatywny - część dochodów ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczona na fundusz stypendialny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
W okolicach Poznania, w Łęgach Dębińskich, o godz. 21.00 odbędzie się Dziękczynne Spotkanie Modlitewne pod Krzyżem Papieskim w obecności relikwii św. Jana Pawła II i bł. Matki Urszuli Ledóchowskiej. Na krakowskim Małym Rynku o godz. 18.00 rozpocznie się koncert "Krakowscy Artyści swojemu świętemu". Wystąpią m.in. Renata Przemyk, Anna Szałapak, Lidia Jazgar, Zbigniew Wodecki, Zespół Kroke, Marek Bałata oraz gość specjalny z Włoch - Amedeo Minghi.
"Aleksandrów dziękuje Ojcu Świętemu" - to z kolei tytuł koncertu, który o godz. 19.00 odbędzie się w Aleksandrowie Łódzkim. Koncert poprzedzi Msza św. dziękczynna za życie, dzieło, posługę Papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, sprawowana o godz. 18.00 w par. Zesłania Ducha Świętego.
W Białymstoku o godz. 15.00 Mszę św. dziękczynną w sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawi abp. Edward Ozorowski. O godz. 16.00 w kinie Forum odbędzie się pokaz filmu „Jan Paweł II. Szukałem Was…” oraz spotkanie z reżyserem Jarosławem Szmidtem.
Dziękczynienie za kanonizację odbędzie się także w Gnieźnie, gdzie w godzinie Miłosierdzia, w bazylice prymasowskiej, Mszy św. będzie przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. W Zakopanem Mszy św. będzie przewodniczył bp Damian Muskus. Początek o godz. 17.00. Na 20.00 zaplanowano dziękczynny Koncert Maryjny.
W Lublinie Eucharystia dziękczynna rozpocznie się o godz. 18.00. Po niej odbędzie się koncert „Missa pro Sancte Johannes Pauli II” dedykowany św. Janowi Pawłowi II i św. Janowi XXIII w wykonaniu połączonych chórów młodzieżowych i orkiestry symfonicznej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Wszystko to w kościele Świętej Rodziny, przy ul. Jana Pawła II 11.
W Częstochowie wierni zgromadzą się na uroczystym Apelu Jasnogórskim i całonocnym czuwaniu modlitewnym. Z kolei mieszkańcy Bydgoszczy wezmą udział w koncercie „Bydgoszcz w podzięce za kanonizację”. W programie m.in. muzyka sakralna i poezja Jana Pawła II.
W Przemyślu młodzież o godz. 16.00 zaprasza na Kanonizacyjny Taniec Uwielbienia, który wykona na Placu Niepodległości.
W rodzinnym mieście papieża, w Wadowicach, na pl. Jana Pawła II, o godz. 19.00, wystąpi zespół Raz, Dwa, Trzy.
Oficjalne dziękczynienia za kanonizację świętych papieży z udziałem polskiego Episkopatu rozpoczną się po powrocie księży biskupów z Rzymu. Przewidziane są 4 ogólnopolskie uroczystości dziękczynne: 3 maja na Jasnej Górze, 4 maja w Gnieźnie, 11 maja w Krakowie i 1 czerwca w Warszawie.

Zobacz także:

Jan Paweł II – święty naszych czasów

Kiedy pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o ogłoszeniu świętym naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu do Rzymu, by uczestniczyć w tym wydarzeniu.... ... »

Echo po kanonizacji

Z wielu miejsc diecezji sandomierskiej wyruszyły pielgrzymki, aby przed 27 kwietnia dotrzeć do Rzymu ... »

Najnowsze komentarze

Wyszukiwarka

Najnowsze komentarze

MO:
Święty Janie Pawle II, dziękuję Ci za uratowanie życia mojego Ojca - miał rozległy udar z wylewem, był w stanie krytycznym. Modliłam się do Ciebie, aby wyzdrowiał. I stał się cud. Po 3 miesiącach Ojciec opuścił szpital o własnych siłach - chodzi, mówi, nie jest sparaliżowany. Nawet lekarze mówią, że gdyby nie przeczytali historii choroby, to nie wiedzieliby, że był tak poważnie chory, a teraz ma zachowane wszystkie funkcje, bo jak mówią, "z takich udarów tak dobrze...

Można wpisywać się do Księgi Kanonizacyjnej Jana Pawła II

Polecamy

Książki

Nasze serwisy